Skocz do zawartości

Ed80 wyciag


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Maly odkop tematu.

 

Ostatnio naczytalem sie na sasiednim FA, ze po podlaczeniu focusera do mojego wyciagu nie ma szans na poprawny AUTOfocus.

fakt - NIE SPRAWDZALEM jeszcze tego u siebie.

 

Chcailbym troche wybiec w przyszlosc i zapytac, czy jezeli nie uda dogadac sie mojemu focuserowi z wyciagiem wymiana na ponizszy ma sens?

Taki wydatek musze zaplanowac w domowym budzecie z wyprzedzeniem.

watek o wyciagu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9791-wyciągi-i-ostrzenie-w-astrofotografii/&do=findComment&comment=130784

wyciag: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5769_TS-2-5--Rack-and-Pinion-Focuser---holds-Acc--up-to-6-kg---travel-65-mm.html

 

Czy "... connection on telescope site - M90 female thread with 360° rotation" jest poprawną wartością dla ed80?

Nie moge wyszukac wymiarow oryginalnego wyciagu SW.

Jakies inne sugestie czegos w okolicy 1tys?

Moze da radę jakos mój tuningowac, aby zaoszczedzic kase?

 

Pozdro

T.

 

edit.

znalazlem jeszcze taki MoonLite (to chyba ten sam model),

1. http://www.astroshop.pl/wyciag-okularowy/moonlite-wyciag-okularowy-do-refraktorow-synta/p,11388#tab_bar_0_select

2. https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/wyciag-moonlite-cf-2-cale-do-refraktorow-sky-watcher-synta,d2808.html

ale cena zaporowa jak dla mnie.

 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson to kwestia sprawdzenia, ja swoja QHY8L ciągnę na zwykłym podstawowym syncianym crayfordzie bez mikroruchów (zrobiłem dodatkową przekładnię zapewniającą odpowiednią precyzję) i jak dotąd nie narzekam.

 

edit: przekładnia przeniesienia napędu z silnika krokowego na ośkę (koła zębate i pasek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synciany wyciąg nie jest szczytem techniki, jednak z lekkim osprzętem daje rady. Ja kupiłem EDka bez mikroruchów dlatego dokupiłem upgrade do wyciągów od Lacerty https://deltaoptical.pl/mikrofokuser-lacerta-do-teleskopow-newtona-sw,d2222.html tylko wtedy na promocji kosztował 199 zł. Zmajstrowałem takie coś (foto), z Jolofokuserem działa idealnie, trzeba był tylko mocniej dokręcić docisk osi fokusera do draw tube, tak żeby się ona nie ślizgała.

wyciąg.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozkreciłem i ewidentnie widac, ze na drawtube od spodu sa jedynie 2 punkty docisku zamiast calej powierzchni.

Poza tym po obu stronach drawtube sa slady od lozysk, ale to raczej normalne - tak mi sie wydaje.

 

wyciag01-20160420_150312.jpg

wyciag02-20160420_150546a.jpg

 

Którymi srubami regulowac docisk?

Śrubę A dokrecilem raczej mocniej, ale z umiarem

Śruby B dokrecone na maxa.

Srube D dokrecilem o 1/4obrotu, moze spowoduje rowniejszy docisk do plaskiej powierzchni na tubie.

Srub C i E nie ruszalem.

 

Jak to widzicie?

 

wyciag03-20160420_170133.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozkreciłem i ewidentnie widac, ze na drawtube od spodu sa jedynie 2 punkty docisku zamiast calej powierzchni.

Bo tak to już jest zrobione - w newtonie jest podobnie. Moim zdaniem na razie nie masz co panikować - jeśli tylko wyciąg nie powoduje rozwalania kolimacji, to jest ok. Z ostrzeniem nie powinieneś mieć problemów.

 

Którymi srubami regulowac docisk?

Śrubę A dokrecilem raczej mocniej, ale z umiarem

Śruby B dokrecone na maxa.

Srube D dokrecilem o 1/4obrotu, moze spowoduje rowniejszy docisk do plaskiej powierzchni na tubie.

Srub C i E nie ruszalem.g

Śruba A to blokada wysuwu, więc ją poluzuj :) W klasycznym wyciągu regulację docisku robi się tylko śrubą D. Ta śruba dociska podkładkę z tworzywa, która dociska oś wyciagu do drawtube. Z tego co zauważyłem u Ciebie, to jest tak że dołożyli jeszcze śruby C, które są wkręcone w ta podkładkę. Czyli należałoby je proporcjonalnie poluzować. To się zachowuje tak jakby śruba D była kolimująca, a C kontrujące (poprzez analogię do kolimacji newtona :) ).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak to już jest zrobione - w newtonie jest podobnie. Moim zdaniem na razie nie masz co panikować - jeśli tylko wyciąg nie powoduje rozwalania kolimacji, to jest ok. Z ostrzeniem nie powinieneś mieć problemów.

 

Śruba A to blokada wysuwu, więc ją poluzuj :) W klasycznym wyciągu regulację docisku robi się tylko śrubą D. Ta śruba dociska podkładkę z tworzywa, która dociska oś wyciagu do drawtube. Z tego co zauważyłem u Ciebie, to jest tak że dołożyli jeszcze śruby C, które są wkręcone w ta podkładkę. Czyli należałoby je proporcjonalnie poluzować. To się zachowuje tak jakby śruba D była kolimująca, a C kontrujące (poprzez analogię do kolimacji newtona :) ).

C poluzowac - dobry pomysl :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluzuj, poluzuj, bo to jest tak jakbyś zaciągną hamulec ręczny na draw tube. Przy ręcznym fokusowaniu ten hamulec się przydaje bo zapobiega poślizgom draw tube np. przy zmianie położenia wyciągu na bardziej pionowy. Autofokuserowi, zwłaszcza jeśli będziesz stosował kompensację temperaturową, dociśnięcie hamulca bardzo utrudni pracę, a może ją nawet uniemożliwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.