Skocz do zawartości

Sony A7S mod. Astrodon vs SBIG STF-8300C ?


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zakup kamery astro . W grę wchodzi wyłącznie kolor .

Pytanie czy jest sens kupowania dedykowanej kamery astro , kiedy pojawiają się lustrzanki które mają wysokie wartości ISO z akceptowalnie niskim szumem .

Dylemat jest pomiędzy dobrą lustrzanką z wysokimi użytkowymi wartościami ISO modyfikowaną dobrym filtrem IR-cut ( np Astrodon ) , a dedykowaną kolorową kamerą do astrofotografii .

Link do filtra Astrodon'a : http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6987_Canon-EOS-Astrophoto-Refit-with-ASTRODON-filter-for-EOS-5DMKII-DSLR.html

 

Kamera mono nie wchodzi w ogóle w grę .

 

Może ktoś z was ma zdjęcia ( najlepiej surowe klatki ) z takiego lub podobnego zestawu ?

Chciałbym porównać jak wygląda stosunek sygnał/szum z obu matryc .

 

plusy A7S :

 

- większa rozdzielczość ( -> możliwość kadrowania )

- brak kabelkologii :) -> nie ma potrzeby używania laptopa , co jest szczególnie ważne na wyjazdach ( pomijam kwestie guide , zakładamy , że focimy na małych ogniskowych )

- brak problemów z zasilaniem ( wystarczy kilka baterii / noc )

- uniwersalność - możliwość fotografowania w dzień stosując filtr ( np Astronomik OWB-CCD Typ 3 ) który koryguje balans bieli do poziomu nominalnego przy zmodyfikowanym filtrze IR-cut

 

plusy kamery astro :

- mniejszy szum ( -> kamera jest chłodzona )

- większa dynamika ( 16 bit )

 

Dodam że na tą chwilę fotografuję niemodyfikowanym Canonem 5D mII i generalnie jestem zadowolony , jednak chciałbym pójść o krok dalej .

 

pozdrawiam

Marcin

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Cie zmartwić Canon zostaje w tyle na korzyść min. Sony. Co do plusów i braków szumów kamery astro to Sony tez już jest do przodu. Wybór zatem w Twoim przypadku jest dość oczywisty, jednak brałbym mark II :)

 

ps. bateria A7s wystarcza na 30 minut ;)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat SBIG, w tej cenie jest co najmniej jedna firma oferująca lepsze kamery ;) i dlaczego akurat filtr astrodona? Gdyby sony produkowało duże matryce znajdujące zastosowanie w kamerach astronomicznych zgodziłbym się z JaLe, niestety takich brak. W tej cenie (do 10tys zł) brałbym Moraviana, nie dość że najniższe szumy wśród kamer z tym KAF'em (http://astrofotky.cz/CCD_Camera_Measurements_v2_2013-08-26.ods) to serwis jest tuż za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zdecydowanie brał Sbiga lub lepiej Moraviana ewentualnie jakiegoś Atika. Chłodzona kamerka mimo wszystko zostawi w tyle bezlusterkowca sony. Sony A7S jest bardzo fajne ale do filmowania, tutaj aparat ten zostawia wszystkich w tyle. Jeżeli nie kamerka astro to pomyślałbym o Canonie 6D (najmniej szumiąca lustrzanka Canona) 5d mark III lub Nikonie D810A. Tego Nikona testował Michał Kałużny i był zachwycony. Jeżeli aparat ma też służyć do zwykłej fotografii do mimo wszystko autofocus w standardowych lustrzankach jest dużo szybszy niż w bezlusterkowcach. Widziałem kiedyś porównanie bardzo dynamicznych scen - Sony A7 (nie pamiętam, który) Vs Nikon D800. Praktycznie wszystkie zdjęcia z Nikona były idealnie trafione, natomiast w Sony autofocus nie wyrabiał. Co do filtra OWB to ułatwia on sprawę z balansem bieli ale nie jest konieczny. Ja posiadam przerobionego Canon 5D mark II i z powodzeniem wykorzystuję go również w fotografii ślubnej :). Po prostu ustawiam wcześniej balans bieli na Custom i robię zdjęcie szarej karty.

 

Osobiście marzy mi się Sony A7S ale do video-astronomii w szczególności do łapania zorzy. Możesz ewentualnie popytać Karola Wójcickiego jeszcze, on od jakiegoś czasu używał Sony A7s do pokazów nieba, ale posiada też Canona.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem wybiegać w przyszłość , jednak tak naprawdę nie chcę zmieniać systemu i myślę o Canonie 6D mII , który ma mieć premierę na najbliższej photokinie . Są przesłanki że będzie miał niezłą czułą matrycę z niewielkimi szumami . Czy będzie tak dobra jak w A7S , zobaczymy...

 

Filtr Astrodona dlatego , że ma największą sprawność z wszystkich obecnie dostępnych .

 

Co do SBIGa , nie upieram się , może być to inna firma ale generalnie z chipem KAF-8300c .

 

Adam Tomaszewski ; jeżeli nie jest konieczny filtr OWB to kolejny plus dla lustrzanki :)

Edytowane przez Marcin Matusiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od czasu kiedy opisywałem problem z sony pojawiły się nowe modele, które nie mają już tej wady (A7RII, A7SII), ale wygląda na to, że A7S nie doczekał się aktualizacji firmware, tak więc ciągle nie ma w nim dostępu do plików RAW.

 

w skrócie chodzi o to, że wszystko fajnie, dopóki nie próbuje się robić zdjęć jakichś bardzo kontrastowych obrazów rzadko występujących w naturze jak np. gwiazdy na czarnym niebie czy księżyc w nocy - jeżeli się od tego powstrzymasz to chyba można A7S polecić ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera astro ma to czego nie ma lustrzanka i odwrotnie.

Kamera astro to 16bit RAW i stała temperatura rząd sesji plus baza darkow, biasow itp.

Raz zrobisz basze plików kalibracyjnych dla odpowiednich temperatur i juz nie musisz tego powtarzać przy każdej sesji.

Pewnie przyjdzie dzień kiedy wyjdzie lustrzanka która będzie miała znikomy szum i klatki kalibracyjne nie bedą potrzebne, moze tez będzie RAW 16 bitów i wówczas wszyscy przejdą na lustrzanki. Trzeba trochę jeszcze poczekać. Podobnie jest z różnicą CCD mono a kolor.

Z drugiej strony zawsze bedą zwolennicy jednego i drugiego systemu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowanych przed zakupem A7S zachecam do zapoznania sie z tematem:

 

http://www.cloudynights.com/topic/519941-sony-a7s-split-sensor-and-banding/

 

Jesli sprzet ma rowniez sluzyc do fotografii na co dzien, bralbym lustrzanke, najlepiej 810A.

Tutaj ciekawy test 810A:

http://blogg.astrofotografen.se/2015/05/nikon-d810a-review.html

Edytowane przez swobodny
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.