Skocz do zawartości

Montaż paralaktyczny eq1


Adamm123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem amatorem i posiadam słaby teleskop na montażu azymutalnym, jednak chcę sobie sprawić lepszy teleskop (Sky-Watcher Synta BK1141) na montażu eq1. I w tym tkwi problem, bo boję się, że będzie on tródny do zamontowania lub w trakcie obserwacji będzie zbyt skomplikowany. Czy Wam sprawia taki montaż tródności? Jeżeli nie to jak go zamontowaliście? Prosze o odpowiedź(nie zbyt skomplikowamą) Z góry dziękuję.

Edytowane przez Adamm123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Mówimy o tym? http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1141eq1,d821.html

Jeśli tak, to ja bym Ci go odradzał z uwagi na fakt:

 

 

W oś optyczną teleskop został wbudowany specjalny układ, wydłużający ogniskową teleskopu do 1000 mm.

To oznacza, że jest tam badziewna soczewka, której jedynym celem jest zepsucie jakości obrazu.

 

A co do samego montażu, to jest on bardzo prosty w użyciu (trzeba zrobić ze dwie rzeczy więcej, niż w azymutalnym, ale to na prawdę niewiele). Skręcasz statyw z głowicą, zakładasz przeciwwagę, zakładasz tubę i gotowe. Teraz ustawiasz na podziałce swoją szerokość geograficzną (w zasadzie jednorazowo), ustawiasz montaż przodem na północ i tyle. Jest gotowy.

 

Niestety, jak bym Ci odradzał montaż EQ1. Nie wiem, co masz obecnie, ale EQ1 to najgorsza możliwa klasa (no dobra, są gorsze). Montaż jest bardzo chwiejny, trzęsie się jak galareta i przez to może powodować więcej nerwów, niż pożytku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3,d815.html

Odejdzie Ci problem kolimacji. Montaż azymutalny, więc coś, co już znasz. W przyszłości możesz dokupić do niego taki okular: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-delta-optical-gso-super-view-15mm-125,d2345.html i szaleć po niebie ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, co aktualnie masz i w jakich warunkach obserwujesz. Tego 114 na EQ1 tak jak Ci piszą omijaj szerokim łukiem. Jeśli nie obserwujesz z balkonu i nie musisz targać teleskopu z n-tego piętra po schodach, to może trochę dozbieraj na Newtona Syntę 6" (152/1200)na Dobsonie (albo kup używany). W innym przypadku w cenie 600zł lub podobnej jest refraktor 90/900 na AZ3.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Tego Dobsa da się użyć z balkonu, o ile nie jest b. mały, ale konieczna jest dodatkowa podstawka pod ten teleskop, bo ma niski montaż skrzynkowy (Dobsona właśnie) i bez podwyższenia przeszkadzać będzie balustrada balkonu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam teleskop Apollo to bardzo słaby sprzet. Kupiłem go ponieważ:

1. Chciałem szybko obserwować niebo.

2.Dałem się nabrać na zabiegi marketingowe sprzedającej firmy np na duze powiekszenia.

Tym teleskopikiem obserwuje najczęściej:mgławice w orionie, księżyc, plejady, chiady, niektóre planety(Jowisz, wenus) i jeszcze jakiejś gromady otwarte, jednak obserwacje nie robią szału:( Jowisz widoczny jest jako mała "kropka",chociaż plejady i orion dosyć ładnie widać.

Edytowane przez Adamm123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast poleciłbym na początek Skywatcher 130/900 eq2 (jestem z niego bardzo zadowolony jak na pierwszy sprzęt)

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2,d697.html

lub dozbierać na używaną syntę 8 .

 

Edytowane przez maciekkacper
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzałbym jakiś używany. Jeśli jednak nie będziesz odbierał osobiście, to zwróć uwagę, czy ma oryginalne pudełko. W przeciwnym razie, mimo zapewnień, że znajdą opakowanie zastępcze, wyślą ci go w reklamówce ;) Uczulam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze, gdzie obserwujesz (balkon, podwórko, polana w lesie?), czy masz możliwość wywiezienia teleskopu w ciemne miejsce samochodem (albo innym transportem). I poszukaj może podobnych wątków na forum (wątki ,,jaki teleskop kupić" pojawiają się co chwilę) - w nich możesz znaleźć dużo przydatnych informacji.

Jeszcze na marginesie - na mgławicę w Andromedzie filtr mgławicowy nie pomoże, bo to jest galaktyka (czyli zbiór gwiazd), pomóc mógłby na mgławicę w Orionie, ale faktycznie na 0,98" filtra nie znajdziesz.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuje za domem(koło lasu) i las przysłania mi "dolne" partie nieba. Niebo mam średnio czyste, jedak nie mam możliwości transportu(chyba, że raz na jakiś długi czas)

Wiem, że Andromeda to galaktyka jednak na zdjęciach wygląda podobnie do mgławic, wiec myślałem, że podobnymi sposobami co do mgławic można polepszyć obraz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuje za domem(koło lasu) i las przysłania mi "dolne" partie nieba. Niebo mam średnio czyste, jedak nie mam możliwości transportu(chyba, że raz na jakiś długi czas)

 

Czyli śmiało możesz szukać czegoś na montażu Dobsona, nie będzie kłopotu z przenoszeniem. Generalnie im większa średnica teleskopu, tym lepiej, a Dobsony mają najlepszy stosunek cena/apertura (tanie są po prostu). Synta 6" używana to dobry wybór, tylko żeby kupić coś na giełdzie, trzeba mieć dużo cierpliwości i trochę szczęścia. Ewentualnie można kupić samą tubę, a Dobsa zrobić smodzielnie - to prosta skrzynka, nic skomplikowanego.

Do Andromedy pomoże filtr ALP (Anty Light Pollusion), który wycina światło lamp ,,zaśmiecające" niebo, resztę przepuszcza (filtr mgławicowy przepuszcza światło w tych zakresach, w których świecą mgławice, całą resztę wycina, do oglądania gwiazd nic nie wnosi ).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jest dobra, dodatkowe wyposażenie (jakieś filtry i adapter do foto - nic wielkiego, ale w zestawie sklepowym są tylko okulary i redukcja z 2" na 1,25"). Starsze wersje chyba miały wyciągi 1,25" , lepiej się upewnić, czy ten ma 2". Najlepiej byłoby obejrzeć teleskop przed zakupem lub dogadać możliwość zwrotu w razie czego.

Edytowane przez KrzychK
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.