Skocz do zawartości

Punkt ostrzenia


DominikRD

Rekomendowane odpowiedzi

Niebieski SW z korektorem komy MPCC ostrzy na wysunięciu 10mm. Bez korektora (z tego co pamiętam) brakuje około 1mm przy całkowicie wsuniętym wyciągu by złapać ostrość.

U mnie bez korektora nic nie brakowało, choć to tuba była 8". Ale wysokości nie pamiętam.

A zakres roboczy to 38,5 mm.

 

Punkt ostrzenia zależy od punktu siedzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to wyciąg? Ile wynosi odległość od tuby do krawędzi drawtube? Jakie złączki masz w wyciągu?

Wyciąg Optec TCF-SI

Taki jak tutaj https://optecinc.com/astronomy/catalog/tcf/17668.htm

 

Co do odległości to jeszcze nie mierzyłem.

Do wyciągu od razu będzie wchodzić korektor Baader MkIII + Canon 350D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieski SW z korektorem komy MPCC ostrzy na wysunięciu 10mm. Bez korektora (z tego co pamiętam) brakuje około 1mm przy całkowicie wsuniętym wyciągu by złapać ostrość.

 

 

Jest to GSO M-CRF o skoku 40mm. Wysokość mogę zmierzyć jutro po południu.

 

Przy maksymalnie wsuniętym wyciągu od tuby do końca drawtuby mam jakieś 72mm, czyli przy MPCC żeby wyostrzyło z EOSem wyciąg nie powinien być wyższy niż 80-82mm.

Żeby podnieść lustro trzeba tak na prawdę tylko wymienić 6 śrub od kolimacji LG na dłuższe...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zastanawiają mnie te śruby. Obawiam się, że ciężar lustra zrobi tutaj swoje i mogą powstać przechylenia.

Lustro zamocowane jest "łapkami" do metalowego pierścienia celi. Do tuby przykręcona jest druga część celi - nazwijmy ją korpusem. Korpus z pierścieniem połączony jest 6 śrubami. 3 - którymi przy kolimacji operuje się wkrętakiem służą do zbliżania pierścienia do korpusu i 3 (imbusowe) które służą do odpychania (kontrowania) pierścienia lustra od korpusu celi. Przy takiej konstrukcji nie sądzę by wydłużenie tych śrub miało cokolwiek zmienić w sztywności celi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro zamocowane jest "łapkami" do metalowego pierścienia celi. Do tuby przykręcona jest druga część celi - nazwijmy ją korpusem. Korpus z pierścieniem połączony jest 6 śrubami. 3 - którymi przy kolimacji operuje się wkrętakiem służą do zbliżania pierścienia do korpusu i 3 (imbusowe) które służą do odpychania (kontrowania) pierścienia lustra od korpusu celi. Przy takiej konstrukcji nie sądzę by wydłużenie tych śrub miało cokolwiek zmienić w sztywności celi.

Sztywność celi się nie zmieni, ale zmieni się sztywność śrub. Będą one bardziej podatne na odchylanie się w otworach mocujących oraz wyginanie się samo w sobie. Oczywiście niewielkie podniesienie nie zrobi problemu, ale już podnoszenie o kilka cm może mieć znaczenie. Wtedy trzeba pomyśleć o grubszych śrubach lub czymś innym. Niewielkie podniesienie zrobisz nawet na standardowych śrubach.

 

Zmierz wysokość Twojego TCFa. Wygląda on na wysoki, ale żeby był aż tyle wyższy od SW? W newtonach zmienia się wyciągi raczej na niskoprofilowe niż takie wysokie, żeby mieć więcej swobody :) Ja po zmianie na Moonlite mam kilka cm zapasu i kamera ostrzy wysoko. Można tam wkładać, co dusza zapragnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zmierzyłem sobie wyciąg.

 

OPTEC ma 80 mm wysokości.

Przy maksymalnie wsuniętym wyciągu nie udaje się złapać ostrości.

Zdjęcie poniżej to część bloku oddalona o około 500 m. Podłączony tylko aparat bez korektora.

 

Tak się zastanawiałem czy wkręcenie do końca śrub blokujących LG załatwi sprawę? Mam zapas 5 mm. Aktualnie nie używam koła filtrowego. Nie mniej jednak liczę się z tym, że to tylko chwilowe rozwiązanie.

IMAG0076.jpg

IMG_8021_1.jpg

Edytowane przez DominikRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.