Skocz do zawartości

Star Adventurer


lukas1

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę zbyt ogólne to pytanie, ale jest to bardzo dobry mobilny montaż. Kilka uwag które przychodzą mi na myśl.

1.Realne max. czasy uzyskane z ogniskową do 200mm to wg mnie do 180sek . , powyżej jest duży odrzut pojechanych klatek.

2. Bardzo ważny jest stabilny statyw na którym go postawisz. Ja osobiście używam przerobionego statywu od EQ3-2 http://astropolis.pl/topic/52438-star-adventurer-modyfikacja-l-ki-i-ustawienie-na-biegun/?do=findComment&comment=609284.

3.Ustawianie na polarną należy wykonać z zamontowanym aparatem .

4. Daje możliwość uzyskania fajnych efektów podczas wykonywania timelapsów.

5.Nie wymaga dodatkowego zasilania , dodatkowo bardzo mało prądożerny . Ja na jednym zestawie baterii jechałem przez kilka nocy po kilka godzin i jeszcze działa.

 

Napisz co konkretnie cię interesuje to łatwiej odpowiedzieć.

 

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lektura obowiązkowa w tym temacie: http://www.optyczne.pl/22.1-Inne_testy-Sky_Watcher_Star_Adventurer.html

Michałowi wychodziły powtarzalne 300-sekundówki z 200mm, może to kwestia dokładnego wycelowania w biegun a może dobre wyważenie zestawu; z pewnością pomogło wieloletnie doświadczenie astrofotograficzne w najróżniejszymi montażami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, co tu więcej dopowiedzieć.

statyw,statyw,statyw - to jest moim zdaniem najważniejsze w SA.

potem wypoziomowanie ,dokładna kalibracja lunetki biegunowej, dokładne ustalenie na polarną.

Dobrze jest użyć dołączonego do zestawu dovetaila z "dziurą" - można ustawić polarną z już zamontowanym aparatem, inaczej po założeniu aparatu pojawią się jakieś ugięcia.

300 sekundowe klatki na 200 mm też potrafią wyjść b.dobrze.

upgrade sofu pozwala zwiększyć możliwości zestawu , szczególnie do timelapsów, niekoniecznie astro.

ewidentna wada - znaleźć biegun południowy w lunetce - ni hu hu :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj zrobiłem mały eksperyment. Adventurer na zwykłym statywie foto. Zapomniałem zabrać podświetlenie lunetki. Wypoziomowałem całość za pomocą poziomicy (oczka) w montażu. Skierowałem na polarną zupełnie na oko, patrząc na gwiazdę gołym okiem. Wysokość ustawiłem jeszcze w domu po prostu na skali, znając szerokość geograficzną. W ten prymitywny sposób ustawiony montaż pozwolił mi zrobić bez problemu zdjęcia ogniskowymi 28 i 85 z czasem 30 sekund. Zrobiłem Lwa, Jowisza z księżycami oraz M44 (załączam). Oba zdjęcia to cropy w skali 100%. M44 to 28 mm, Jowisz to 85 mm. c796cc7bc29f2ef9e1036970574a3f4d.jpg7d97978e23b9b2c0dbbcfa722e5beec1.jpg

W kolejnym odcinku przetestuję dłuższe czasy i dłuższe ogniskowe.

 

Chyba też się da korzystać z lunetki po zamontowaniu aparatu (na szynie), ale sprawdzę.

Edytowane przez Michał Terajewicz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podświetlić każdą lunetkę biegunową da się bardzo łatwo świecąc w nią słabym światłem od strony obiektywu. Najlepsza jest do tego czerwona latarka astro z regulowaną jasnością a w razie braku takiej można posłużyć się nawet ekranem komórki.

Po zamocowaniu szyny L i aparatu zbliżamy komórkę do obiektywu (po uprzednim zdjęciu zatyczek) tak, żeby nie zasłonić komórką widoku. Oczywiście szyna L musi być tak ustawiona, żeby obiektyw lunetki biegunowej był odsłonięty. Przy takim podświetleniu widać i polarną i rysunki ze środka lunetki.

Wymaga to trochę zabawy, ale da się.

 

Jako dowód zdjęcie przy polarnej ustawionej w ten sposób (20x45s, mocno skompresowany JPG). Było robione Sonarem 180/2,8 na pełnej dziurze i przy coraz większym cirrusie, stąd gigantyczna koma, ale gwiazdki na środku w miarę okrągłe ...

M51CanonStackedReduc.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podświetlić każdą lunetkę biegunową da się bardzo łatwo świecąc w nią słabym światłem od strony obiektywu. Najlepsza jest do tego czerwona latarka astro z regulowaną jasnością a w razie braku takiej można posłużyć się nawet ekranem komórki.|

O, że też na to nie wpadłem. :-D

No ale nawet moje "na oko" dało radę przy ogniskowej 85mm.

Przetestuję patent z komórką, jak tylko chmury sobie pójdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podświetlić każdą lunetkę biegunową da się bardzo łatwo świecąc w nią słabym światłem od strony obiektywu. Najlepsza jest do tego czerwona latarka astro z regulowaną jasnością a w razie braku takiej można posłużyć się nawet ekranem komórki.

Po zamocowaniu szyny L i aparatu zbliżamy komórkę do obiektywu (po uprzednim zdjęciu zatyczek) tak, żeby nie zasłonić komórką widoku. Oczywiście szyna L musi być tak ustawiona, żeby obiektyw lunetki biegunowej był odsłonięty. Przy takim podświetleniu widać i polarną i rysunki ze środka lunetki.

Wymaga to trochę zabawy, ale da się.

Ja tak podświetlałem sobie ze dwa lata EQ5, który niegdyś miałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę mnie tu nie było- inne sprawy, ale bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zastanawiam się nad statywem do SA. Czytałem, że to ważne....Czy kupić foto (do 450 zł) lub geodezyjny drewniany. Ten geodezyjny ma inne mocowanie, ale może jest jakaś przejściówka? Wyglądają one solidnie z drugiej strony nie ma podanej ich nośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.