Skocz do zawartości

[APOD] M16 - Filary Stworzenia


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Pamietam jak kiedys przez modem pobieralem zdjecia z HST. Zawsze o takich marzylem.

30min na zdjecie 1MB :-) Potem z takim zjeciem biegalo sie pokazac znajomym na dyskietce 3,5".

 

Moim zdaniem warto przypomniec te fotki, moze nie jako APOD, ale warto.

Przeciez w latach 90tych caly siwat sie nimi zachwycal!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą bardzo jestem ciekaw parametrów zdjęcia to zn. przez jakie filtry (Ha SII OIII)? Ile klatek i jakie czasy naświetlania. Może ktoś wie bo ja nie mogłem się tego doszukać.

 

Próbowałem coś znaleźć na ten temat i czasów naświetlania też nie udało mi się znaleźć, ale tutaj: http://www.pbs.org/wgbh/nova/origins/hubb-01.html i na stronach następnych piszą, że zdjęcie jest połączeniem zdjęć z czterech kamer, przy czym każda kamera zrobiła po 2 zdjęcia w czterech filtrach, czyli razem 32 zdjęcia. O filtrach jest więcej na str. 14 i 15. Są takie, jak napisał MateuszW. O samym zdjęciu jeszcze piszą tam tyle, że kamery łącznie maja 1600x1600 pikseli, a na innej stronie, że pole widzenia to 2,51x2,47 minuty kątowej. Dużo o samym zdjęciu jest jeszcze tu. Tutaj jest porównanie zdjęć z 1995 i 2014 r., natomiast tutaj piszą, że wkrótce (choć my nie musimy się tym martwić) te filary zostaną zniszczone.

 

Czytam jeszcze forum angielskie, które jakiś czas temu polecił Paether i tam znalazłem np. to, gdzie teleskop miał 12" średnicy, ogniskowa 2413 mm, a łączny czas naświetlania we wszystkich filtrach to ponad 30 godzin, czy to, tym samym sprzętem, gdzie jest 18 godzin.

 

Inny przykład tu, ale teleskopy o średnicy 1 m i czas łączny prawie 27 godzin. Tu jeszcze jeden przykład z tego forum, tym razem SCT 8", a w filtrach odpowiednio: Ha - 5 h 15 min. na ISO 400, SII - 12 h na ISO 800, OIII - 6,5 h, na ISO 640 oraz RGB - 2 h 40 min. na ISO 400.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem coś znaleźć na ten temat i czasów naświetlania też nie udało mi się znaleźć, ale tutaj: http://www.pbs.org/wgbh/nova/origins/hubb-01.html i na stronach następnych piszą, że zdjęcie jest połączeniem zdjęć z czterech kamer, przy czym każda kamera zrobiła po 2 zdjęcia w czterech filtrach, czyli razem 32 zdjęcia. O filtrach jest więcej na str. 14 i 15. Są takie, jak napisał MateuszW.

Cztery filtry? To który czwarty?

Z tymi kamerami jest tak, że one są ustawione w kwadracie 2x2 obok siebie i robią jakby mozaikę. Czyli w zasadzie pracują jak jedna, większa kamera. Jedna z nich, ta od planet, ma przed sobą coś w rodzaju barlowa 2x i dlatego obejmuje mniejsze pole widzenia (stąd te schodki).

 

Swoją drogą ciekawe, jakim cudem tak ułożyli te matryce, że nie ma między nimi przerw - to tak, jakby piksele jednej bezpośrednio stykały się z pikselami drugiej, bez żadnej ramki.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery filtry? To który czwarty?

Na stronie 8. z pierwszego linku z mojego postu piszą:

 

A fourth filter sees only starlight, which lights up the dust that is mixed in with the nebula's gas.

Czyli, że czwarty filtr jest czuły na światło gwiazd, które rozświetla pył, wymieszany z gazem mgławicy. Ale z dalszej części tekstu wynika, jakby do złożenia końcowego zdjęcia użyto tylko tych trzech w pasmach siarki, wodoru i tlenu (albo czegoś nie doczytałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.