Skocz do zawartości

M57 i miniaturowa towarzyszka


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Ładnie! Podoba mi się kolorystyka pierścionka. Rozumiem chęć strzelania w takie maleństwa, mnie też one kuszą :)

 

Nieco przeprocesowujesz gwiazdki przy zmniejszaniu, wychodzą takie rombowo-kwadratowe (te większe). Ale za to widać już Twój styl jeśli chodzi o gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczona na poczatku tematu fotka byl w sumie 4x drizzle (pomylilem sie piszac 2x), ponizasza jest tylko 2x.

Zmienilem tez odrobine kolorystyke M57 - lepiej? Wg mnie bardziej naturalnie.

Teraz juz chyna nie ma problemu z ksztaltem rombowo-kwadratowych gwiazdek.

Dobrze mowie?

 

Ostrosc byla ustawiana recznie + wspomaganie ccdinspectorem.

 

Czy dobrze wykombinowalem stosowanie ccdionspectora do tego?

Robie tak: ustawiam ostrosc w tybie LIVE expozycje ok 0,3s , MIN FWHM i MAX PIK. Jezeli tu juz nie widze poprawy wtedy 1x30s naswietlania i klatke sprawdzam inspectorem, jej 3-D Plot.

Zauwazylem ze przy braku ostrosci pole nie jest plaskie i albo podwijaja sie do gory rogi, albo podnosi srodek.

Z czasem przy spadku temperatury widze, ze ostrosc ucieka w strone unoszacych sie brzegow. Na poczatku sesji wiec ustawiam ciut przed idealna, aby nastepnie w czasie spadku temp weszla ona (ostrosc) na prawidlowe polozenie i pozostala w nim przez wiekszosc czasu sesji.

Akceptowalne CURVATURE to ok 13%, z tym ze 4 rogi musza byc podwiniete ku gorze.

 

04-40x300LDBFM57.jpg

 

nowe slowo na dzis :-) : undersampling

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierścionek trochę ciepły ale mi się podoba. Nadal jest wrażenie jakby leciutko było za mgłą, ale to może można jeszcze uratować. Kształt gwiazdek znacznie lepszy!

 

Co do ustawienia ostrości... monitorujesz spadek temperatury w ciągu sesji? Chodzi o to czy to ustawienie ciut przed idealnym punktem ma sens.

Sugerowałbym małą zmianę procedury: na początku sesji ustawiasz ostrość w punkt, kontrolujesz co się dzieje z temp i ostrością po powiedzmy godzinie-dwóch (zależy jaka nocka) i po tym czasie ponownie ustawiasz ostrość, ponownie w punkt - i dalej focisz. Tak wiem, to często wymaga przejścia do odpowiednio jasnej gwiazdki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.