Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra ostrość, ale i zauważalny szum. Może spróbuj też na minimalnym ISO? Czasy 1/90-1/200 s też powinny być dobre (takich używam z Chameleonem i używałem z Nikonem D40). I zwróć uwagę, żeby pojedyncze zdjęcia miały dobrze wypełniony histogram.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, poeksperymentuję z ustawieniami :)

Dziś ewidentnie miałem trochę niedoświetlone klatki, a seria mocniej naświetlona niestety miała problem z ostrością ( ciężko się ostrzy na matówce, tak naprawdę efekt widać dopiero jak się na kompa zrzuci).

Staram się robić na krótkich czasach bo AZ3 jest mało stabilny, gdy robię zdjęcia seryjne całość podskakuje jak karabin maszynowy na trójnogu ;)

Rozwiązaniem byłoby robienie po jednej klatce, z podnoszeniem lustra przed "strzałem" ale to znacząco zmniejszy ilość materiału, bo trzeba będzie co parę klatek ustawiać Słońce na nowo w centrum. Ale spróbuję przy najbliższej okazji, może coś z tego wyjdzie?

Nigdy nie próbowałem na tak długich czasach jak 1/200, zawsze krótsze a wtedy ISO trzeba podnieść i niestety ten Nikon masakrycznie szumi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wstępne podnoszenie przed każdym zdjęciem nie ma sensu, strata ilości klatek będzie bardzo duża. Ja bym dał ISO np 200, skoro przy czasie 1/200 już mogą się pojawiać problemy z rozmazaniem. Jak fociłem lustrzanką, to robiłem zawsze na ISO100, ale to było bez filtra OIII, więc zdecydowanie jaśniejszy obraz. Spróbuj zrobić też nieco więcej klatek, tak 50-100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie skończyłem obróbkę fotek Słońca :) Ostatnio dużo się tam działo. Na początek Słońce z 08.06. Każde zdjęcie powstało z 150 najlepszych z 3300 klatek = 180 s (dla ogniska i GSO 2,5x) lub 2200 klatek = 120 s (dla Powermate 5x). Mam wrażenie, że powinienem nagrywać o ok 60 s krócej, bo Słońce ewoluuje dość szybko, no ale chciałem ustrzelić więcej dobrych klatek. Ciężko ocenić, czy lepiej mieć więcej dobrych klatek, czy krócej nagrywać, żeby szczegóły nie zamazały się od ich ewolucji. Tego dnia nagrywałem wieczorem i seeing był dość dobry przez prawie całą sesję (oczywiście był zmienny i tylko krótkie chwile była "brzytwa").

Stackowanie w Autostakkert, ostrzenie w PS. PS potrafi wyostrzyć szczegóły znacznie subtelniej i delikatniej, dzięki temu fotka nie robi się "gruba", jak to wygląda w Registaxie. Da się wydobyć dużo drobniejsze szczegóły.

SW200/1000 + PG Chameleon + HEQ5 + Baader OIII + ND5

Sun_080614_164925_OIII_g3_b3_ap225ps.jpg

SW200/1000 + GSO2,5x + PG Chameleon + HEQ5 + Baader OIII + ND3,8

Sun_080614_170657_OIII_g3_b3_ap202ps.jpg

Sun_080614_171027_OIII_g3_b3_ap231ps.jpg

SW200/1000 + Powermate 5x + PG Chameleon + HEQ5 + Baader OIII + ND3,8

Sun_080614_172239_OIII_g5_b3_ap37ps.jpg

Sun_080614_172721_OIII_g5_b3_ap42ps.jpg

Sun_080614_173213_OIII_g5_b3_ap42ps.jpg

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz 09.06. Tego dnia zacząłem nagrywać przed południem i za późno, bo połowa sesji przypadła na największy upał, co zaowocowało pogorszeniem seeingu. Na początku było w miarę ok, ale z czasem stawał się coraz gorszy. Technika (ilość klatek itp) taka sama, jak wyżej. Oto, co udało się zarejestrować:

SW200/1000 + PG Chameleon + HEQ5 + Baader OIII + ND5

Sun_090614_123408_OIII_g3_b3_ap208ps.jpg

SW200/1000 + GSO 2,5x + PG Chameleon + HEQ5 + Baader OIII + ND3,8

Sun_090614_125357_OIII_g4_b3_ap208ps.jpg

Sun_090614_130727_OIII_g4_b3_ap195ps.jpg

Sun_090614_131710_OIII_g4_b3_ap217ps.jpg

SW200/1000 + Powermate 5x + PG Chameleon + HEQ5 + Baader OIII + ND3,8

Sun_090614_133207_OIII_g5_b3_ap35ps.jpg

Sun_090614_133706_OIII_g5_b3_ap42ps.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, ale 120 s dla Chameleona@5000 mm to zdecydowanie za długo. Do swoich animacji z 2700 mm mam odstępy co 60 s i już jest wyraźna różnica w rozmieszczeniu szczegółow.

 

 


Staram się robić na krótkich czasach bo AZ3 jest mało stabilny, gdy robię zdjęcia seryjne całość podskakuje jak karabin maszynowy na trójnogu

 

A widzisz, ja cykałem ręcznie (tj. pilotem) w kilkusekundowych odstępach, żeby się „uleżało”. Bardzo ładny stack wyszedł mi już z 7 zdjęć.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wstępne podnoszenie przed każdym zdjęciem nie ma sensu, strata ilości klatek będzie bardzo duża. Ja bym dał ISO np 200, skoro przy czasie 1/200 już mogą się pojawiać problemy z rozmazaniem. Jak fociłem lustrzanką, to robiłem zawsze na ISO100, ale to było bez filtra OIII, więc zdecydowanie jaśniejszy obraz. Spróbuj zrobić też nieco więcej klatek, tak 50-100.

 

 

Bez filtra O III mogę robić na niskim ISO i krótkich czasach, ale obraz jest bardziej rozmyty, z filtrem nawet na dłuższych czasach wygląda to znacznie lepiej. Jeśli chodzi o ilość klatek to robię dużo, ale wybieram ręcznie zazwyczaj około 30 - najostrzejszych, bo ze względu na kolebiący się montaż po prostu większość jest nieostra. Chyba muszę się przenieść z tego AZ 3 na CG4 od dużego refraktora. A najlepiej to chyba kupić folię w dużym kawałku i zacząć robić 150-tką, w wąskim paśmie filtra O III powinien być prawie jak APO ;)

W każdym razie zdaję sobie sprawa że takie foto Słońca to tylko zabawa i nie uzyska się takich efektów jak porządną kamerą.

 

 

A widzisz, ja cykałem ręcznie (tj. pilotem) w kilkusekundowych odstępach, żeby się „uleżało”. Bardzo ładny stack wyszedł mi już z 7 zdjęć.

 

Popróbuję więc tak przy najbliższej okazji :)

Edytowane przez Robert41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, ale 120 s dla Chameleona@5000 mm to zdecydowanie za długo. Do swoich animacji z 2700 mm mam odstępy co 60 s i już jest wyraźna różnica w rozmieszczeniu szczegółow.

No właśnie wiem, ale żeby wyszła dobra fotka z 60 s, to trzeba niestety lepszego seeingu (większy % okresu "brzytwy"). Jak myślisz, czy to rozmazanie "ewolucyjne" jest większe, niż to, co jest w stanie zrekompensować mi 2x dłuższe nagrywanie?

No kurde, trzeba szybszej kamery :P Jakaś na USB3.0 by się przydała, ale to już za drogie zabawki.

 

A i każdy z obszarów nagrywałem ok 2 razy i wybierałem lepsze zdjęcie.

 

Bez filtra O III mogę robić na niskim ISO i krótkich czasach, ale obraz jest bardziej rozmyty, z filtrem nawet na dłuższych czasach wygląda to znacznie lepiej. Jeśli chodzi o ilość klatek to robię dużo, ale wybieram ręcznie zazwyczaj około 30 - najostrzejszych, bo ze względu na kolebiący się montaż po prostu większość jest nieostra. Chyba muszę się przenieść z tego AZ 3 na CG4 od dużego refraktora. A najlepiej to chyba kupić folię w dużym kawałku i zacząć robić 150-tką, w wąskim paśmie filtra O III powinien być prawie jak APO ;)

W każdym razie zdaję sobie sprawa że takie foto Słońca to tylko zabawa i nie uzyska się takich efektów jak porządną kamerą.

 

 

Popróbuję więc tak przy najbliższej okazji :)

No jak te 30 fotek, to są już wybrane, to ok :) Oczywiście kupuj folię na większy refraktor, bo na Słońcu apertura ma duże znaczenie. Najprymitywniejszy achromat (nawet chroamt :) ) staje się Super-APO, gdy założysz mu coś w stylu OIII :P

Efektów, jak z kamery nie uzyskasz, ale trochę jeszcze się poprawić da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animacja sobotnia do niczego (obejmowała obszar z drugiego zdjęcia w poprzednim poście), bo przez 2 godziny nic się praktycznie (oprócz granulacji) nie zmieniało, fu :| Niedzielna też niezbyt aktywna, ale chociaż obrót Słońca widać (a i rotację pola, niestety). 1,5-minutowe odstępy, razem 1:37 h:

 

c3a0096f-c614-4b78-b627-55374c15548f.gif

 

s15.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.