Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Cieszę się, że się podoba:)!

Dziś próbowałem powtórzyć zdjęcie przez okular tym razem z plamą na samym środku, ale już albo nie trafiłem z ostrością, albo seeing był słabszy.

Zdjęcie całej tarczy było zrobione w ten sposób, że stackowałem dwu krotnie: raz z waveletami 1,1, drugi raz z waveletami 21 - ale tu brzeg wyszedł biały, więc nałożyłem dwa zdjęcia jako warstwy i z ostrzejszego wymazałem miękką gumką brzeg tak, że odsłonił się brzeg ten z waveletami ustawionymi na 1,1.

A folię 3,8 planuję kupić :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Słońce. Seeing słaby. Dzisiaj sprawdziłem jak sobie radzi Nagler 12mm typ 4 ze Słońcem w WL. Jak to Nagler trzeba trzymać osiowość przy patrzeniu. Trzeba było również dodatkowym filtrem przyciemnić obraz Słońca, ponieważ pojawiał się duszek Słońca. Ustawienie odpowiedniej odległości oka od okularu również pomagało w uniknięciu duszka. Oczywiście rozumiem, że Nagler nie powstał z myślą o obserwowaniu Słońca, jednak mam możliwość pobawienia się Naglerem, to sprawdziłem. Całe Słońce mieści się w polu widzenia z ED70/420. Obszar nie przytłacza. Słońce wypełnia 2/3 pola. Moje oko nie miało problemu w ogarnięciu całego Słońca. Jednak mam mieszane uczucia co do korzystania z Naglera w obserwacjach w WL. Sama marka oczywiście wzbudza pozytywne emocje, jednak poszukam inny okular do Słońca o tej samej ogniskowej. Jeżeli w obserwacjach w WL, to i w innych filtrach czy obiektach (np Księżyc) będą takie same "problemy". Mój opis proszę nie traktować jak ocenę Naglera, ponieważ ten okular został stworzony do obserwacji DS a jak już wspomniałem, miałem okazję to sprawdziłem go przy obserwacjach Słońca.

 

 

2” Lunt Solar Wedge, TS Individual ED 70/420 2" OTA, EQ2, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, Optical Filter "helium" 590 nm,

Baader P. 2" ND3.0 Filter, Powermate 2,5x, FireCapture v2.3beta, RegiStax 6 i 5.1, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

SunWL_20130726_161334a.jpg

SunWL_20130726_161334aa.jpg

SunWL_20130726_161728a.jpg

SunWL_20130726_161728aa.jpg

SunWL_20130726_161940a.jpg

SunWL_20130726_161940aa.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce z dzisiejszego poranka.

 

2” Lunt Solar Wedge, TS Individual ED 70/420 2" OTA, EQ2, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, Optical Filter "helium" 590 nm,

Baader P. 2" ND3.0 Filter, Powermate 2,5x, FireCapture v2.3beta, RegiStax 6, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

 

 

 

SunWL_20130728_081124a.jpg

SunWL_20130728_081124aa.jpg

SunWL_20130728_081403a.jpg

SunWL_20130728_081403aa.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Słońce. Wracając jeszcze na chwilę do Powermate 2,5, to tak wyraźnej plamy, to nie widziałem w zwykłym Barlowie - a seeing nie był jakiś super.. Jednak warto było wrócić do tej soczewki.

 

2” Lunt Solar Wedge, TS Individual 102/1100 OTA, EQ6, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, Powermate 2,5x, Optical Filter "helium" 590 nm, Baader P. 2" ND3.0 Filter, FireCapture 2.3beta, RegiStax 6, Paint, Corel PaintShop Pro X5, Microsoft ICE.

 

 

 

 

SunWL_20130731_091949a.jpg

SunWL_20130731_091949aa.jpg

SunWL_20130731_093729a.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już czas na nieco teorii po tylu zdjęciach? ;)

 

A jaka jest obiektywna jasność całkowita tych plam? Czy jak na spokojnym Słoncu pojawia sie nowa plama, to strata całkowitej

jasności Słońca jest aż taka jakby nastąpił tranzyt planety wielkości Ziemi czy Jowisza czy Merkurego?

 

Bo to by utrudniało odkrywanie egzoplanet? W tym przypadku akurat naszych jako "egzo" dla obcych - ale pytam ogólnie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne! Ile sekund kręcisz, i ile klatek? Ile % klatek stackujesz z avika?

No nie mogę jakie świetne fotki! :/

 

Seeing jest wszystkim :) Tutaj kręciłem ok. 66 s. Pozwalam Avistackowi stackować wszystkie; on już jakoś wewnętrznie uwzględnia chyba tylko te lepsze, bo kiedyś użyłem opcji stackowania tylko iluś % (różne wartości) najlepszych i efekt finalny był taki sam (a chciałem zobaczyć, czy z kiepskiego materiału coś więcej wyciągnę).

 

Obecnie to, czy wyjdzie coś sensownego, widzę już po podglądzie; jeśli granulacja pojawia się wyraźnie przez 30-50% czasu, stack będzie udany. Jeśli granule widać tylko co kilka-kilkanaście sekund na pojedynczych klatkach, to kaplica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny dzień bezchmurnej pogody, to się zmobilizowałem.

 

2” Lunt Solar Wedge, TS Individual 102/1100 OTA, EQ6, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, Powermate 2,5x, Optical Filter "helium" 590 nm,

Baader P. 2" ND3.0 Filter, FireCapture 2.3beta, RegiStax 6, Paint, Corel PaintShop Pro X5, Microsoft ICE.

 

 

 

SunWL_20130803_103158a.jpg

SunWL_20130803_103158aa.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Słońce, czas w plikach. Zauważyłem, że gdy stosuję Powermate 2,5x (nie tylko w WL) na środku monitora pojawiają się dwa jasne okręgi ( ich jasność zależy od ogólnej jasności). Dopiero gdy przekrzywię lekko kamerkę w tulei soczewki, okręgi uciekają poza obraz. Macie jakieś sensowne wytłumaczenie na to?

 

 

SunWL_20130805_133430a.jpg

SunWL_20130805_133430aa.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem co to jest. To są odblaski od tulei do której wkłada się nosek kamery. Ponieważ w kamerce stosuję bardzo krótki nosek - musi załapywać się na jakieś odblaski. Przykręciłem nosek Baadera, który jest 3x dłuższy i odblasków nie ma. Test przeprowadziłem w pokoju na lampce. Mam nadzieję, że to to samo, co ze Słońcem - będzie pogoda to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.