Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Krótka historia, bo obejmująca tylko dwa dni (cztery sesje zdjęciowe), silnej plamotwórczej aktywności Słońca, uwidoczniającej się między innymi w dwóch aktywnych rejonach o numerach 2108 i 2109.

 

Achromat SW90/900 z telekonwerterem 2,4x, Lumix G3, Baader Solar Continuum, UV/IR-cut, EQ-ATM, Registax6.

Historia AR 2109 i 2108_6i7 lipca 2014r_SW90F2150_LumixG3_SolCont_UV.IR.cut_opis.jpg

AR 2108 i 2109_7.07.2014_06.55_SW90F2160_LumixG3_UV.IRcut_SolCont_90%....jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loxley piekne fotki. podobaja mi sie bo widac strukture polcienia. i nie potrzebny to tego duzy teleskop. napisz moze kilka slow jak zbierasz material tym Lumixem i jak obrabiasz. czy lustrzanka tez sie sprawdzi w uzyskaniu takich fotek? pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, margor55.

Wykorzystuję w aparacie tryb zdjęć seryjnych - nagrywanie około 150-180 klatek zajmuje zwykle 2 minuty. Rozdzielczość 2412x2412px, czyli rozmiar 5Mpx. Bardzo pomocny jest w ustawianiu ostrości podgląd z powiększeniem 8x i przyjazny wyciąg okularowy obrotowy.

Oczywiście filtr foliowy ND3.8 i filtry: Baader solar continuum z UV/IR-cut.

Registax6 dopełnia calość, a w zasadzie funkcja wielopunktowego wyrównywania klatek. Póki używałem R5 nie udawało mi się w miarę dobrze obrazować granulacji.

Jeśli jakaś lustrzanka pozwala fotografować długimi seriami w rozdzielczości przynajmniej 5 Mpx, to podobny rezultat da się osiągnąć. Oczywiście dobre warunki pogodowe to podstawa. Duże grupy plam słonecznych stanowią okazję do robienia zestawień i obserwacji dynamiki zmian. Zawsze jakiś ciekawy aspekt tych zmian udaje się udokumentować. W tym moim zestawieniu np.: pięknie widać przepływ plazmy w grupie 2108, czyli jak pole magnetyczne układa się w obrębie grupy (nie zawsze muszą to być zdjęcia w linii H alpha).Dziękuję za Twoje zainteresowanie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. moja lustrzanka to Sony ale typu SLT, z nieruchomym polprzezroczystym lustrem. istnieje tryb zdjec seryjnych do 8kl. na sek. w rozdzielczosci 5Mpix. do tej pory robie zdjecia pojedynczo, w serii 20-30kl. i uzywam R5 majac zainstalowany R6. uzywam N150/f6 ale filtr to ND5 ktory ogranicza aperture Newtona do okolo 70mm. jak widac robie same bledy. fotki robie w rozdzielczosci 20Mpix w RAW a potem TIFF i JPEG. jeszcze zmiana rozdzielczosci / teraz nie napisze dokladnie / 2500x2000 pix. ale powoli sproboje dostosowac sie do Twoich zalecen. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, bom zielony w temacie :)

:rofl:

 

Zależy od światłosiły. Ja robię tak, że w ognisku (f/5) focę Chameleonem z folią ND5, a z barlowem 2,5x lub 5x z folią ND3,8. Ale stosuję dodatkowo filtr OIII, a bez niego obraz będzie znacznie jaśniejszy. Z barlowem 2,5x, OIII i ND3,8 mam na minimalnym gainie na Chameleonie czas ok 3,3 ms. Z 5x mam 17 ms (ktoś mi może wytłumaczyć, dlaczego tu czas nie jest 2,5x dłuższy, tylko 5x?). Jeśli chodzi o ognisko, to chyba coś mieszałem i prawdopodobnie nieraz fociłem też z ND3,8. Wskazuje na to czas, który uzyskałem, czyli 0,57 ms. Mam też fotki z czasem 6,4 ms z ogniska, co b wskazywało na folię ND5. W ognisku staram się dawać ND5, bo Chameleon pokazuje nieładne paski na czasie poniżej 0,5 ms.

Jeśli chodzi o Ciebie, to pewnie będziesz miał dłuższy czas naświetlania z uwagi na zdecydowanie większą głębokość studni kamery DSowej. Jak planujesz focić też przy jasnych światłosiłach, to radziłbym kupić obie folie. Albo zacznij od ND5, sprawdź, jak to wygląda i dokup ewentualnie ND3,8 (ND5 zawsze się przyda do wizuala).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Tu przykład zastosowania "chmurofiltrów słonecznych" :)

 

Będąc w Rzeszowie i mając aparat w ręku nie zawahałem się przy okazji ustrzelić Słońca z widocznymi plamami,

dzięki współpracy z powszechnie nielubianymi w astronomii chmurami. (może jednak by sobie już poszły...)

Nikon D3100, Nikkor ED 55-200@200, ISO 100, 1/4000s. f/5,6 (bo z ręki, bez statywu).

 

Slonce_chmury_1.JPG

Slonce_chmury_2.JPG

Slonce_chmury_3.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.