Skocz do zawartości

NEQ6 Co robię źle... ? :(


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Moi Drodzy,

Coś jest nie tak. Od 21ej walczyłem dziś dalej z montażem. Alignując na jakieś gwieździe już kilkanaście minut dalej wykazywał odchyły, a parę stopni oznaczało zdjęcie poza kadrem (różnice rzędu 20'). NIC nie pomagało - nawet 9 wyalienowanych gwiazdek ;). Będąc już na skraju rozpaczy, bliski załamania nerwowego, podłączyłem pilota SynScan (firmware 3.37), ustawiłem na oko home position, zrobiłem 3-star Alignment (też niezbyt dokładnie) i... montaż śmiga... Trafia z dokładnością od 3 do 10'. Prawie idealnie :).

 

No i pytanie, które będzie mi siedzieć w głowie przez najbliższą dobę: co (...tu się odp***?!) źle ustawiam w ESCOM Modzie, albo może w CdC, że to mi nie działa :( ? Ustawienia geograficzne, czas są odpowiednie (nawet specjalnie policzyłem, czy Local Sideral Time jest poprawny). Robiąc GoTo montaż poprawnie podane Ra, Dec, Az i Alt obiektu docelowego, ale... NIE TRAFIA. Macie jakieś pomysły?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ustawieniu na polarna kliknij na prowadzenie sidereal (gwiazdka). Może to zawodzi.

 

Jak alignujesz?

Klikasz na gwiazdę w cdc prawym myszy, prowadź do niej, potem ustawiasz glownymi strzałkami w eqmod na środku FOV, klkikasz w cdc ikonkę synchronizacja, pojawia się okienko "czy na pewno wskazuje....", dajesz ok, w eqmod dodał się punkt alignacji.

 

Nie mam więcej pomysłów co robisz nie tak....

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak robie jak piszesz... Przejrze dokladnie wszystkie parametry EQModa, sprobuje odczytac wewnetrzne ustawienia montazu, moze tu cos sie nie zgadza... Mysle, ze gdzies mam jakis drobny bug, ktory zakloca prace calego systemu.

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak:

 

W cdc i eqmod też sprawdź współrzędne lokalizacji (obie mają być takie same)

 

Sprawdź aktualny czas na komputerze. (ja wyłączyłem automatyczną zmianę czasu na letni - zdaje się ustawione mam UTC)

 

Wykasuj wszystkie alignacje w EQMOD (zawsze na starcie to trzeba robić, gdy nie masz obserwatorium)

 

Gdy montaż zaparkowany, ustaw dokładnie polarną.

metodą dryfową, doprecyzuj ustawienie polarnej.

 

Potem możesz zrobić alignację.

 

Pzdr.P.

 

 

 

 

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaprzyjaźnię się z EQModem. Za to polecenia GoTo wysyłane przez ASCOM.Celestron.Telescope trafia już bezbłędnie! Wczoraj zaparkowałem teleskop, przykryłem folią, dziś odparkowałem i nawet alignacji nie musiałem robić.

 

Innymi słowy:

 

$tel = new COM('Ascom.Celestron.Telescope');
$tel->Connected=TRUE;

$tel->SlewToCoordinates($ra,$dec);

 

trafia z precyzją kilku sekund, a

 

$tel = new COM('EQMOD.Telescope');
$tel->Connected=TRUE;

$tel->SlewToCoordinates($ra,$dec)

 

chybia o stopnie.

 

To teraz czas na kolejny PROBLEM :).

Otóż pomimo, że Tracking jest ustawiony na "2" czyli Equatorial (Sideral bez PEC), to montaż ewidentnie porusza mi się w deklinacji. Robi to ze stałą prędkością 16.1" kątowej na minutę czasu, czyli dużo. I wcale tego nie ukrywa! Mam to na screenach ASCOM a także na zdjęciach. Czemu on mi to robi? :(

 

Oto dowody:

02:15:59:

DSC_0024.JPG

02:17:58:

DSC_0025.JPG

02:19:13:

DSC_0026.JPG

 

Pomiary śladu gwiazdy na 30 sek ekspozycji pokazały podobny ruch w deklinacji. Skąd się to bierze?

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może to być efekt alignacji? - Alignacja na 3-gwiazdy wyrównała błędy GoTo, ale samego prowadzenia przecież nie poprawi. Montaż zatem lojalnie informuje, że nie uda mu się (przy prowadzeniu w osi RA) utrzymać stałej deklinacji i informuje, jaki obszar znajduje się w środku pola widzenia. Ale to takie moje gdybania.

Montaż nie zdemontowany, spróbuję wieczorem skasować alignację i zobaczyć co wówczas się wydarzy.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa. SW na pewno nie ma funkcji trackingu w dwóch osiach. A czy Dec się fizycznie kręci, czy tylko zmienia się współrzędna? Bo może oś stoi, a wsp się zmienia z uwagi na rozjeżdżanie się faktycznej pozycji z tą wyliczoną na podstawie alignacji.

Spróbuj jeszcze nowego sterownika ASCOM od SW. Powinien mieć więcej opcji, niż Celestrona.

A nie zauważyłeś takiego problemu, że po wydaniu polecenia goto pod określone współrzędne montaż podaje, że znajduje się na nieco innych, niż zadałeś? Ja takie coś zauważyłem w Maximie i to jest problem z jakąś pomyłką J200 z JNow. Chyba zwracana pozycja jest w JNow, a Maxim myśli, że J2000, albo odwrotnie. Tylko nie wiem, czy to problem Maxima, czy sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od mojego problemu:

Okazało się, ze firmware 3.37 przy okazji 3-Star Alignment, oblicza m.in. dwa parametry: Cone Error i NP Error. Pierwszy został mi wyliczony na 15' 42" a drugi na -1". Tak jak piszesz, poruszając się ruchem syderycznym, czyli tylko w RA montaż nie ma fizycznej możliwości ruchu w deklinacji* (dokładniej: w osi, którą traktuje jako deklinację). Jednak, wiedząc o istnieniu obu w/w błędów na bieżąco liczy jaka jest spodziewana przez niego deklinacja i ją raportuje w property Declination. Po wyzerowaniu Cone Error i NP Error deklinacja na screenie już nie zmienia się.

 

Jak po tym wezerowaniu zachowa się teleskop wobec sfery ocenię wieczorem.

 

Co do Twojego problemu: sprawdź czy pies nie jest pogrzebany w dodawaniu lub nie precesji. JNow różni się od J2000 chyba tylko precesją i nutacją, prawda?

 

Nowego sterownika Ascom jeszcze nie mogę zainstalować, bo on wymaga HC z firmware 3.38, który jeszcze nie został opublikowany :D. Oby wypuścili go szybko.

 

Pzdr,

Gajowy

 

* To nie do końca prawda: sterownik ASCOM ma jeszcze 4 właściwości: GuideRateDeclination, GuideRateRightAscension, DeclinationRate, RightAscensionRate. Więc można wprowadzić tracking i w osi Dec.

 

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW,

Tę właściwość sprawdzałeś?:

http://www.ascom-standards.org/Help/Developer/html/P_ASCOM_DriverAccess_Telescope_EquatorialSystem.htm

Ona mówi, jakich współrzędnych ASCOM oczekuje od Maxima czy innego podpiętego softu. I zwraca swoje położenie w tym systemie. Jak rozumiem, albo ASCOM sam w sobie, albo oprogramowanie HC jest odpowiedzialne za ewentualne dodatnie precesji, nutacji, refrakcji i innych poprawek zanim wyśle polecenie sterowania silnikiem do montażu.

 

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff... Chyba się uporałem (chociaż już parę razy miałem pewność, ze to już-już ;). Winne było złe ustawienie na Polarną (tak na 90%), a 10% to złe poziomownie :). Przy okazji nauczyłem się paru nowych rzeczy i kilka spraw zrozumiałem lepiej.

Dzięki za cierpliwe tłumaczenia :). Teraz jak czytam moje wcześniejsze posty to mi trochę wstyd :P.

 

Ku pamięci: 3-Star Alignment z SynScana jest rewelacyjny jeśli chodzi o precyzję GoTo. Dziś po prostu wyniosłem teleskop z montażem na taras, nic nie poziomowałem, ustawiłem home position na oko, żadnego szukania polarnej (oś pewnie celowała kilka stopni obok), włączyłem pilota i z ciekawości zrobiłem 3-star alignment... Trafiał precyzyjnie. Oczywiście prowadzenie było do niczego. Wielka szkoda, że twórcy EQModa nie zechcieli zaimplementować algorytmu z SynScana...

 

Pzdr,

Gajowy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wcale takie trudne jak się już to opanuje ;-)

Ciekawe jakie pojawia się kolejne problemy.

 

U mnie od roku (tyle mam swoj setup) po każdej sesji wychodzi coś nowego, nie krytycznego ale cos o czym muszę poczytać. Nie wspominając o obróbce....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.