Skocz do zawartości

NGC 891


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Postanowiłem ostatnio powalczyć Canonem z MTO-1000 na nieco dłuższych czasach.

Wykonałem fotkę galaktyki NGC 891.

Zrobiłem 16 klatek 5-cio minutowych na ISO 1600 ale niestety 5 mi odpadło bo w między czasie wprowadziłem do osi polarnej małą korektę i teraz już tych 5 klatek nie moge wyrównać w AstroArcie. :(

Efekt jest średni bo pozostało sporo szumu.

ngc891.jpg

 

no nic, jeszcze do niej przysiądę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kuzwa!!!!!!!!!! No ladnie Adamo!!! Chyba pierwsza fotka tego obiektu na naszym forum. Ciesze sie, ze kolejna osoba schodzi z utartych eMek na cos bardziej niepospolitego.

 

Jezeli chodzi o techniczna strone - zapomnij o iso1600, bo bedziesz zawsze mial problem z szumem, kolorem i - ostroscia. Tak - obraz w iso 1600 jest najmniej ostry. W iso800 tez nie zachwyca, no ale jest znacznie lepiej niz 1600. Spokojnie z 800 w Raw wyciagniesz to co masz w 1600, bo w 1600 i tak wiele juz z subtelnych detali nie pociagniesz (za maly S/N).

 

Sprobuj takiej konfiguracji:

- 15 klatek ISO800 4-5 min: z tego zrob luminancje np. za pomoca IRISa - masz mozliwosc konwersji raw do b/w, ale to nie jest normalny b.w, a full resolution b/w - czyli tak, jakbys nie mial color matrixa w 300D. Ostrosc jest 10x wieksza niz normalna konwersja. Wyciagnij z tego max detal i potem doprowadz dynamike do potrzeb galaktyki - np. logarytm krzywej, albo DDP (polecam nauke tych procedur, bo to podstawa dzisiejszej obrobki ds, dzieki temu, nie mialbys przepalonych gwiazd). Mam nadzieje, ze astroart ma takie mozliwosci - jezeli nie, to juz o nim zapomnijcie.

 

- chociaz 2 klatki ISO400 10-15 min: z tego zrob kolor. Obrabiasz to tak, zeby uzyskac nie tyle informacje o detalach, co wlasnie ladny, naturalny kolor. W iso400 zarejestruje ci sie widmo barwowe znacznie lepiej, jeszcze lepiej w ISO200, ale nie wiem, czy pociagniesz 30-40 min :). Pamietajcie, ze im wieksze ISO, tym mniejsza dynamika obrazu.

 

Na koniec skladasz wszystko do kupy w Photoshopie - layer, na layerze (pod spodem lum. a na gore color)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 klatek po 5 minut to prawie półtora godziny gapienia się w wielkim skupieniu w gwiazdkę i modlenie się żeby nic nie spaprać. Dla mnie to niewyobrażalne. Gratulacje  :shock:

To spróbuj to samo na kliszy, to jest dopiero jazda. Adamo robił to zna ten ból.

__________________________________________________________________________

 

 

 

Obserwowałem ostatnio tą galaktykę i jest naprawde słaba, tym większe gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 klatek po 5 minut to prawie półtora godziny gapienia się w wielkim skupieniu w gwiazdkę i modlenie się żeby nic nie spaprać. Dla mnie to niewyobrażalne. Gratulacje  :shock:

To spróbuj to samo na kliszy, to jest dopiero jazda. Adamo robił to zna ten ból.

Maksymalny czas z jakim kiedykolwiek fotografowałem to 15 minut. Po takim naświetlaniu odechciewa sie wszystkiego i nie czuje się nic poza kręgosłupem. Jak wy naświetlacie po 30 czy więcej minut? Nie mam pojęcia. Może Adamo ma jakąś specjalną gimnastyke przed astrofoto... :hello2: :hello2: :hello2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy astrofoto z ręcznym prowadzeniem czy tylko ręcznymi korektami podstawa sukcesu to wygodna i naturalna pozycja, wtedy można długo pracować bez nadmiernego zmęczenia mięśni i łupania w krzyżach :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Adamo - co robisz z lewym okiem? Bo nie wierzę, że mrużysz je przez godzinę non-stop  :wink:

Lewe oko wyciągam i chowam do pudełeczka żeby się nie męczyło ;)

A tak na poważnie to fotografia cyfrowa ułatwiła mi życie.

Wygląda to następująco:

Po ustawieniu wszystkiego, łącznie z ostrością, robiąc np. 20 ekspozycji po 5 minut w zasadzie po każdej mogę sobie wstać, poruszać, pobiegać i napić kawy ;) a potem zasiadam do sprzętu doganiam gwiazdkę i włączam stoper i na następne 5 minut.

No i jakie to proste.....

Gorzej było w przypadku fotografowania na negatywie, a zwłaszcza mgławic bo jedno „posiedzenie” trwało minimum 30 minut.

Teraz wypadkowa wszystkich naświetleń jest dużo większa od negatywu ale możliwości są znacznie większe choć nie we wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Wygląda to następująco:

Po ustawieniu wszystkiego, łącznie z ostrością, robiąc np. 20 ekspozycji po 5 minut w zasadzie po każdej mogę sobie wstać, poruszać, pobiegać i napić kawy ;) a potem zasiadam do sprzętu doganiam gwiazdkę i włączam stoper i na następne 5 minut.

No i jakie to proste.....

To się nazywa STOSUNEK (do gwiazd) PRZERYWANY :mrgreen:

 

Pytanie do Adamo - co robisz z lewym okiem? Bo nie wierzę, że mrużysz je przez godzinę non-stop  :wink:

Znajdź sobie w sieci zdjęcie Naszej Mistrzyni - Renaty Mauer na strzelnicy. Zobaczysz co robi, żeby nie mrużyć oka. Inaczej dawno by miała poważne bruzdy nad lewą brwią! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:shock:  

Zasięg teraz jest ~18.5 mag.

 

Podoba się mnie ona bardzo.

Ma coś w sobie ta galaktyczka :)

Jedno jest pewne. ja nie odpuszcze jej tak łatwo :mrgreen:

Widzę że 300D ma spore możliwości, więc trzeba je wykorzystać na maxa.

Dave, niestety jak narazie to nie posiadam żadnego Gemini czy Losmandy ale może już niedługo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.