Skocz do zawartości

Łabędź z heliosa.


TomekDw

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj, choć warunki słabe postanowiłem przetestować heliosa 58mm 44-m4. Na cel padł gwiazdozbiór łabędzia . Jakieś mgławice zostały uchwycone, więc jestem zadowolony, ale na pewno by było lepiej przy ciemniejszym niebie.

 

Canon 450d mod. 58mm F 5.6

54x 100s

 

Musiałem zrobić Cropa, gdyż w prawej stronie kadru coś, źle zaznaczyłem i były niewłaściwe kolory. Jeszcze dziś postaram się wstawić cały kadr.

 

Link do stacka : https://www.dropbox.com/s/12fdxujmukbfgrt/%C5%82ab.rar?dl=0

łabędz 3conv.jpg

1614774.jpg

Edytowane przez TomekDw
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za mocno wyciągniete, bo w tle widać takie jakby placki czy też grudy, plamy brązowo-czarne. Jak na półtora godziny naświetlania to spodziewałbym się, że będzie "coś" widać bez takiego mocnego rozciągania histogramu (bo w ten sposób - wydaje mi się - one powstają).
Ale bardzo ładny kadr, oryginalny - podoba mi się, no i dobrze wiedzieć, że da się coś wycisnąć z tego popularnego obiektywu, myślałem, że nawet przymknięty da kaszanę straszną, a przecież zdjęcie - jak dla mnie, początkującego, jest ładne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że widać te grudki, no ale bez nich prawie w ogóle nie widać mgławic. A co do obiektywu, to myślałem, że będzie gorzej , po zdjęciu jakie widziałem w fotografii statywowej. Wiem, że to nie prawidłowe, ale wole, żeby było więcej widać kosztem szumu/artefaktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

zdecydowanie przeciągnięte zdjęcie. kolorowy szum zlewa się z gwiazdami i powstaje straszna sieczka.

Półtorej godziny naświetlania to wcale nie jest tak dużo jakby się wydawało.

 

Spróbuj powalczyć z szumem i nie ciągnąć tak mocno. Spróbuj też pokombinować z kolorami, żeby mgławice emisyjne miałby bardziej czerwony kolor a nie brązowy, odetną się wtedy od tła.

 

Tak czy siak - czeka Cię walka z szumem.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tutaj wygląda to lepiej, a z tymi kolorami to właśnie największy problem mam, żeby np wyciągnąć tylko czerwony itp. W tej wersji mgławice słabsze i mniej czerwone, ale tło starałem się poprawić. No i bez cropa, bo obrabiane równolegle i nie wyskoczyły mi te dziwne kolory po prawej stronie kadru.

łabędź 5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, moim zdaniem naprawdę za mały stosunek sygnału do szumu, jak na modyfikowanego Canona i 1.5h ekspozycję. Przecież f/5.6 to jeszcze nie tak źle. Robione z centrum Warszawy? :) A może to kwestia temperatury zewnętrznej? Czy tylko mi się tak wydaje? Wiem, że ludzie robią krótsze ekspozycje na których więcej widać, przecież jest sporo Łabędzi na forum...
Np. tutaj http://astropolis.pl/topic/53891-labadek-z-krotkiej-nocy/
Chyba że różnice sprzętowe są na tyle poważne, że porównywanie nie ma sensu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak jest coś źle z tym aparatem. Ale kupowany na tutejszej giełdzie, ta osoba miała nim dobre wyniki. Zaświetlenie nie było od LP tylko od księżyca(chyba), robione z małego miasta. Dodałem surową klatkę, no ale po kompresji do jpg dość znacznej, tak tylko poglądowo.

 

Ja cały czas myślę, że jednak obróbką nie wyrabiam, dlatego dodałem stacka do 1 postu. Faktycznie te szumy są duże. Mam jeszcze nikona, ale wcale nie daje lepszych rezultatów.

surowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale rogi to bardziej obiektyw, tego jestem świadom. Według mnie jest dobrze z aparatem, tylko faktycznie warunki słabe. Czasem jakaś chmura, księżyc. Przysłona duża ten z 60 sek miał tylko 3.2 przysłone

 

edit: Jest duża różnica między przysłoną 5,6 , a 2.8. Wstawiam zdjęcia.

13493359_1103702849719268_283276740_o.jpg

13499437_1103702566385963_615510688_o.jpg

Edytowane przez TomekDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie już wiem co jest źle w obróbce. Zdjęcie psuł mi fitswork, w którym wyrównywałem tło. Bez niego wychodzi coś takiego, tak na szybko.

 

I o to chodzi! :)

Teraz wygląda super, jestem pod wrażeniem! Coś tak czułem, że materiał ma w sobie większy potencjał, niż w pierwszym poście :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to widzi CCDInspector.

Proponuje zawsze przed zakupem sprzetu sprawdzic chociazby 1szt surowej klatki.

 

Wg mnie rogi nadaj sie wylacznie do cropa.

 

Tomek, a co ma aparat do krzywizny pola?????? sugerujesz, że matryca jest wygięta? :-D

 

Krzywizna pola zależy od optyki.

 

@TomekDw

Weź pod uwagę, że robisz mgławice emisyjne (które zazwyczaj robi się w linii wodorowej) przez modyfikowane Canona z czasem 100sek.

 

Dla porównania podam Ci, że to zdjęcie:

http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/76-butterfly-nebula

nomen omen obiekt występujący również na Twoim zdjęciu.

 

Naświetlałem 600sek przez filtr wodorowy - co i tak nie jest długim czasem, bo zazwyczaj pali się po 900/1200 sek (przez filtr).

 

Nie chcę porównywać zdjęć, ale zauważ, że Twój czas naświetlania to 1,5h w klatkach 100sek. Nie wymagaj od razu takich zdjęć jw. Zbieraj dużo materiał, pracuj na odróbką a rezultaty będą same przychodzić.

 

W skrócie:

- pal dłużej (jak masz możliwość)

- pal więcej (jak najwięcej)

- ćwicz obróbkę

- spróbuj zmniejszyć ISO a wydłużyć czas naświetlania

 

(i nie, nie zachęcam do palenia tytoniu :-) )

W razie pytań - służę.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, Jak najchętniej bym naświetlał dłużej, ale akurat wtedy nie było możliwości. Ja nie byłem zdziwiony swoim rezultatem na początku, dopiero gdy zobaczyłem to zdjęcie 60 sekundowe, wtedy się zdziwiłem że coś jest nie tak :) Bo on jak na 60 sekund to dużo nazbierał. Jak noce będą dłuższe postaram się albo dozbierać materiału (ale może być problem z ustawieniem takiego samego kadru), albo coś jaśniejszego wezmę na cel np andromedę (choć jest nisko nad horyzontem, ale u mnie akurat w tamtym kierunku nie ma za wielu miast to nie powinno być źle (tylko dom przeszkadza) Ciekawi mnie czy w 2h da się coś sensownego jeszcze uchwycić z ogniskowymi 58mm i 200mm

 

Szkoda, że jeszcze nie mogę sobie zafundować teleskopu, ale focę tym co mam i na razie sprawia mi to przyjemność. I tak obiektywy które mam kosztowały po 60 zł , a drugi z nich 200mm vivitar ma według mnie dość płaskie pole. Mógłby ktoś sprawdzić to w tym programie co Tayson? Bo z tego co widzę to on jest płatny. Wrzucam klatkę z tego obiektywu.

 

Muszę też nauczyć się robić dobrego flata, i w tym zdjęciu darki mi nie wyszły, bo nie dokładnie zastawiłem obiektyw, no i musiałem je dorobić w większej temperaturze.

surowy.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.