Skocz do zawartości

Kultowy Zeiss 10x50


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Z bólem serca wystawiam na sprzedaż kultową lornetkę Zeiss 10x50. 100% oryginal. Ci co patrzyli przez dobrego Zeissa wiedzą o czym mowa. Dodatkowa zaleta tej lornetki to niewielka waga w stosunku do innych dobrych lornetkek tej klasy. W zestawie z lornetka jest pasek, etui oraz gumowe osłony na obiektywy. Cena 725 zł + koszty wysyłki.

Powód sprzedaży - zbieram kase na inna zabawkę astro :)

 

Pozdrawiam

Pawel

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bólem serca wystawiam na sprzedaż kultową lornetkę Zeiss 10x50. 100% oryginal.

 

Przepraszam, że się wtrącę ;)

 

Potwierdzam, to 100% oryginał. Kilka Zeissów mi przez ręce przeszło (do tej pory mam Jenoptema) i przed zakupem dokładnie sprawdziłem jak odróżniać podróby i japońskie kopie ;)

Przy okazji dodam, że powyższy model to rocznik 1986, jeden z ostatnich, kiedy je produkowano.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz ja przepraszam, że się wtrącam ale to nie jest żaden oryginalny "Zeiss" tylko NRD-owska Jenoptem. Mam toto - bardzo przeciętna optycznie natomiast bardzo dobry stosunek cena/jakość :) A różnica optyczna jest taka jak między oryginalnym Zeissem 8x30 a lornetką z Jeny 8x30-kto patrzył przez obie wie o co chodzi. I jeszcze co do wagi to cegła !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, skoro zabrałeś głos, to bedzie miło jak rozwiniesz w szczegółach swoją wypowiedz co do właściwości optycznych, wagi, różnic miedzy Zeiss a Jena,, etc. Pewnie wszyscy się chętnie czegoś dowiemy.

Pozdrawiam

Paweł

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietku, jest to oryginalny Zeiss wyprodukowany w DDR po naszemu NRD bo to właśnie tam produkowano te oryginalne. Prawdą jest, że w latach `80 pojawiły się podróbki Zeissa wyprodukowne w Japonii, które dużo gorsze nie były od oryginału co skutkowało tym, że zakłady Zeissa, które nie były w stanie zaspokoić popytu na te lornetki, udostępniły licencję.

Konkludując, lornetka z tego wątku jest oryginalna, wyprodukowana w Niemczech o czym świadczcy napis DDR ( w japońskich brak napisu),w niemieckich Zeissach numer seryjny jest siedmiocyfrowy jak w lornetce z tegu wątku. Jest ona zatem w 100% made in DDR czyli lepsza od japońskiej wersji.

W linku poniżej znajdziesz fotki, które opisują róznice między origanlnym Zeissem a japońskim.

Pozdrawiam

 

http://www.holgermerlitz.de/fakes/fake2.jpg

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest żaden oryginalny "Zeiss" tylko NRD-owska Jenoptem.

 

Na początek nieco geografii - Jena to miasto w środkowo-wschodnich Niemczech nad rzeką Soławą.

Nieco historii - od 1949 do 1990 roku Jena leżała w granicach NRD.

Nieco historii 2 - 10 maja 1846 roku w Jenie, Carl Zeiss założył zakłady optyczne nazwane jego imieniem i nazwiskiem

 

Wniosek - argumentacja przeciw oryginalności lornetki Zeissa oparta na "NRD-owskim" pochodzeniu jest co najmniej zabawna. Oryginalny Zeiss to właśnie Jena (NRD).

 

Ale domyślam się o co Ci chodzi.

Tuż po wojnie amerykanie, którzy panoszyli się w zachodniej części Niemiec zechcieli mieć swojego "Zeissa". Jena była już pod opieką sowietów (zresztą sporo sprzętu i specjalistów wywieziono do ZSRR), więc stworzyli sobie swojego Zeissa (podróbę? :P ) pod Stuttgartem. W tym czasie Jena kontynuowała przedwojenne tradycje. Zachodnią "kopię" nazwano "Zeiss-Opton Optische Werke Oberkochen GmbH" (potocznie "Carl Zeiss Oberkochen").

Oczywiście zachodni koledzy mieli bardzo udane projekty lornetek (znacznie lepsze niż wschodnie) co widać po ich cenach, kilkukrotnie większych niż wschodnie modele.

 

To co uważasz za "tylko NRD-owski Jenoptem" to aż oryginalny NRD-owski Jenoptem.

 

Przed chwilą, znalazłem CZ Oberkochen 10x50 do zgarnięcia za nieco ponad 5000zł ;). Jeśli ktoś nie uważa Zeissa z Jeny za oryginał to polecam:

http://www.ebay.co.uk/itm/TOP-Rarity-legendary-limited-edition-Zeiss-10x50-special-edition-25-binoculars-/282097748497?hash=item41ae560a11:g:eRAAAOSwH71XPcpi

 

oberkochen.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, skoro zabrałeś głos, to bedzie miło jak rozwiniesz w szczegółach swoją wypowiedz co do właściwości optycznych, wagi, różnic miedzy Zeiss a Jena,, etc. Pewnie wszyscy się chętnie czegoś dowiemy.

Pozdrawiam

Paweł

Witam. Tak się składa, że jestem świeżo po drugim z kolei wyjeździe na Festiwal Optyczny w Łochowie organizowany przez Arka & Co z Optycznych. W festiwalowym evencie Lornetki sprzed Lat było zaprezentowanych kilkadziesiąt sprzętów. Można było porównać te DDR-owskie "Zeissy" i te oryginalne. Różnica powalająca na korzyść Zachodnich. Użytkuję NRD-owską 8x30 i 10x50 Niedługo będę miał to cacko http://www.ebay.de/itm/Carl-Zeiss-8x30-Binoculars-/141939819212?hash=item210c45c2cc:g:ibYAAOSwBnVW9T47

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej w tym cacuszku podoba mi sie futeral. Te lornetki swojego czasu byly bardzo dobre. Postep technologiczny jednak nie stoi w miejscu. Warstwy sa coraz lepsze. Urzadzenia do produkcji optyki nowoczesniejsze, zautomatyzowane itd. dzieki czemu taniej mozna wyszlifowac dokladna optyke niz 30 lat temu. Okreslenia kultowy, legendarny itp pasuja mi bardziej na allegro niz astrogielde.

 

Niemiec plakal jak sprzedawal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.