Skocz do zawartości

Korpus Canon i obiektyw nikkor


TomekDw

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest jakiś adapter, który pozwala na regulację przysłony w obiektywach nikona, jeśli mamy korpus canona?

Znalazłem coś takiego, ale on chyba nie pozwala na regulację przysłony nic o tym nie pisze http://fotto.lublin.pl/adaptery-bagnetowe/3005-adapter-nikon-f-do-canon-eos-mosiadz.html

 

No i jeśli ten nie posiada regulacji to czy przysłona byłaby całkiem otwarta czy przymknięta?

 

W sieci znalazłem adaptery z regulacją, ale one są do mocowania nikon G, a ja potrzebuję nikon F

 

A może jest jakiś sposób na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi takie cuda Novoflex, ale to droga zabawa.

Tu na forum chyba Loki czepiał nikkory do canona.

Przysłona będzie raczej otwarta, ale zależy to od konkretnej kombinacji obiektyw-body. Czytałem gdzieś o przekładaniu obiektywów między korpusami, żeby mieć ustawiony otwór na konkretny numerek, tylko że to już przypomina bardziej balet współczesny niż fotografię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłaby otwarta to dobrze, bo mam nikkora 18-105 i przydałby mi się do szerokiego kadru drogi mlecznej, a także na zoomie 105 mm przy F 5.6 pewnie będzie miał mniejsze wady niż stary obiektyw na M42. A samo zdjęcie wolę robić canonem, bo mój nikon to D40, który jest słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem takiego badziewnego adaptera, jaki podlinkowałeś. Nikkory mają z tyłu taki przesuwny języczek, który domyka przysłonę. Jeśli obiektyw ma pierścień przysłony (stary manual) to ustaw zadaną wartość, przesuń i zablokuj języczek i czaskaj zdjęcia. Do astrofoto zadziała, bo robisz na jakimś określonym otworze bez potrzeby częstej zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Nikkorami jest następująco:

- jeśli obiektyw (bez znaczenia czy AF, AI czy non-AI) ma pierścień przysłon, to na pierścieniu ustawiasz wymaganą przysłonę i po wszystkim

- jesli obiektyw NIE MA pierścienia przysłon, ale nie jest typu AF-E, to z tyłu banetu ma dźwignię domykacza przysłon i wystarczy ją jakoś zablokować w podniesionej pozycji, by przysłona się otworzyła do pełnego otworu względnego

- jeśli obiektyw jest najnowszego typu AF-E, z elektronicznym domykaczem, to nic nie zrobimy - potrzebny jest dedykowany adapter ze stykami CPU

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten drugi typ obiektywów. Po zdjęciu z Nikona, przysłona się zamyka. Trzeba zablokować dźwignię przysłony żeby móc robić zdjęcia na Canonie. Mam adapter, który nie umożliwia ustawiania wartości przysłony a blokowanie dźwigni jakimś kawałkiem zapałki czy też taśmy nie było pozbawione wad, dlatego zrobiłem sobie taki dodatkowy pierścień do adaptera. Akurat plastikowa zatyczka od jakiegoś dezodorantu pasowała średnicą. Pięknie to może nie wygląda ale zaletą takiego rozwiązania jest to, że siedzi pewnie na swoim miejscu i można sobie go swobodnie przesuwać ustawiając dowolną wartość przysłony przed zamontowaniem obiektywu.

2.jpg

1.jpg

3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.