Skocz do zawartości

Lornetka z dwóch SW 80/400


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

mam 2 nieużywane achromaty SW80/400. Wpadł mi do głowy pomysł aby zrobić z nich lornetkę.

 

Mam montaż AZ, który umożliwia równoległe zamocowanie dwóch tub obok siebie w odpowiedniej odległości.

 

Chcę się jednak poradzić czy istnieje możliwość (tanim kosztem, bo to bardziej zabawa niż potrzeba skonstruowania dobrego sprzętu) takiego zastosowania tanich kątówek 1,25 cala (pryzmatycznych i/lub lustrzanych) aby uzyskać taki sam obraz w obu okularach. Chodzi mi o to aby obraz nie był poodowracany (albo jeżeli już będzie, to żeby był tak samo odwórcony) w obu okularach.

 

Poniżej rysunek poglądowy (nie jestem grafikiem - wybaczcie).

 

Jakich kątówek i w którym miejscu użyć?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może znasz ten projekt, jak nie, to rzuć okiem:

http://astropolis.pl/topic/46174-duza-lornetka-atm-projekt-zrealizowany/

Mnie nasuwa się jeszcze jedno ważne pytanie: czy zastosowanie dwóch kątówek 1.25" nie ograniczy zbyt mocno przelotu i nie zetnie stożka świetlnego (refraktor jest f/5). Nie wiem też, czy zmiana długości tuby/wyciągu nie będzie konieczna (zgaduję trochę).

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może znasz ten projekt, jak nie, to rzuć okiem:

 

http://astropolis.pl/topic/46174-duza-lornetka-atm-projekt-zrealizowany/

 

Mnie nasuwa się jeszcze jedno ważne pytanie: czy zastosowanie dwóch kątówek 1.25" nie ograniczy zbyt mocno przelotu i nie zetnie stożka świetlnego (refraktor jest f/5). Nie wiem też, czy zmiana długości tuby/wyciągu nie będzie konieczna (zgaduję trochę).

 

Pozdrawiam,

Czyli jak rozumiem 4 kątówki lustrzane dadzą taki sam obraz w każdym okularze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko moja subiektywna opinia, ale nawet mając jak Ty 2 tuby z odzysku sprawa jest wg. mnie zupełnie nieopłacalna. Po prostu koszt pozostałych elementów, które są absolutnie niezbędne do realizacji takiego projektu, zrobi się porównywalny z zakupem fabrycznej lornety 80mm, która będzie znacznie bardziej funkcjonalna (mniejsze gabaryty, ziemski obraz, nie wymaga ciągłej regulacji).

1) Nie wystarczy montaż AZ (który już chyba masz) z możliwością równoległego zamontowania 2 tub. Co najmniej jedna z nich musi być połączona przez jakiś element umożliwiający precyzyjną mechaniczną regulację jej osi optycznej. Albo kupny (są takie do regulacji guiderów, np. Baadera), albo home-made. w pierwszym wypadku to droga zabawka, w drugim albo nie będzie działać poprawnie albo też będzie drogo (chyba, że masz własny warsztat mechaniczny, materiały z odzysku itp.).

2) Kątówki: taki układ 2x2 katówki diagonalne a la peryskopy da Ci niezbędną (!!!!) regulację rozstawu osi okularów i jest O.K., ale: aby to zadziałało, przy obiektywach 80mm F/5, wewnętrzna kątówka z każdej pary musiałaby być w standardzie 2" (kolejny wzrost kosztów). W przeciwnym razie winietowanie w wyniku obcinania mocno zbieżnej (F/5) wiązki światła w tych kątówkach zeżre Ci połowę pola widzenia i efektywnej apertury. Nawet, jeśli wywalisz tuleje 1.25" z kątówek łącząc wszystko "na krótko" (znów koszt dorobienia elementów łączących). Lornetkę 50 mm zapewne już i tak masz :P

Podsumowując -nie ma sensu. Byłby, jakbyś przerabiał tuby o znacznie większej aperturze, >100mm i raczej mniejszej światłosile.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE warto zabawy.Obraz powinien byc przynajmniej góra-dół ziemski,żeby można używac również w dzień.

Gdybyś miał 2 kątówki 2" z przelotem ~46mm i tokarza pod ręką,to dla zabawy,można by złozyc bino asymetryczne dla jednej osoby.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.