Skocz do zawartości

Wydrukowany adapter 2" -> 1.25"


Michal G.

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

pomyślałem, że podzielę się z Wami pewnym doświadczeniem ;)

 

Otóż potrzebowałem przejściówki z 2" na okular 1.25", więc za dnia popatrzyłem po sklepach, ale stwierdziłem, że bez sensu wydawać kilkadziesiąt złotych na coś, co bez problemu mogę sobie wydrukować. Tak wieć popołudniu usiadłem do kompa, machnąłem model - no i proszę! Przejściówka gotowa, koszt materiału - jakieś 5PLN :)

 

Zanim przyszły chmury udało mi się już stesować, bez większego zaskoczenia: działa, ale mogłem sprawę bardziej przemyśleć ;) Zasugerowałem się innym wyciągiem, który mam i z jego przejściówki ściągnąłem wymiary - w szczególności wysokość. Rzecz jasna wysokość okazała się być za duża... Jutro zatem czeka mnie wydruk kolejnej przejściówki, koszt całkowity zatem rośnie mi dwukrotnie, ale nadal się chyba opłaca, nie? ;)

 

Zrobiłem też zbyt spasowany otwór 1.25", musiałem pilnikiem podpiłować trochę materiału :(

 

Dla nerdów:

wydruk na DIY Prusa i3 z podgrzewanym stołem, PLA, grubość warstwy 2.5 mm, średnica dyszy 0.4 mm, wypełnienie 20%, bez supportów., bez brim/raft/skirt.

 

2_ti_125.jpg

2_to_125.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że przy obecnych technologiach możliwe jest wydrukowanie soczewki (a'propos okularów i barlowa), tylko taka soczewka będzie bezużyteczna ;)

Koło filtrowe na ten przykład z całą pewnością da się zrobić - tylko trzebaby zaprojektować, chociaż możliwe, że ktoś to już zrobił :) Tak samo z metalu wydruki - też można chociaż w praktyce firmy robią (nie wszyscy) tak, że drukują formę, a metal odlewają ;)

BTW, jeśli ktoś potrzebuje jakieś akcesorium astro, to mogę wydrukować w cenie materiału. Tylko nie gwarantuję super jakości, bo nie jestem komercyjną firmą ;p Ale takie obudowy, przejściówki, adaptery i inne duperele - spoko. Jutro planuję sobie zrobić adapter na bagnet Canona, jakiś czas temu zrobiłem sobie maskę Bahtinowa. Idzie ogarnąć :) Wszelkim DIYowcom polecam drukarki, genialna rzecz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest dokładność wykonania - chodzi mi głównie o to czy otwór z okularem jest dokładnie w środku wyciągu. Kolejna sprawa to sztywność takiej przejściówki, czy nie występują ugięcia z okularem w środku? Czy przy zamocowaniu w wyciągu i przykręceniu śrubami zabezpieczającymi to się nie wygina i się w ogóle trzyma? Jak w takim czymś zabezpieczyć okular przed wysuwaniem? Wiem wiem zam obserwatorów co w ogóle nie blokują okularów w wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam wasz hurra optymizm, ale w praktyce niewiele rzeczy jest sens drukować do teleskopu. Do lekkich okularów ok, ale cięższe okulary lub co gorsza sprzęt foto nie toleruje giętkości plastiku oraz niedokładności wykonania. Jako prototypy lub proste , lekkie zastosowania - ok, ale nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecasz jakiś konkretny model dla amatora (nie kosztujący fortunę) ?

 

Tak, kupić elementy i złożyć samemu. Wszystkie elementy kosztują kilkaset złotych, wiadomo, zależy jakie jakościowo się kupi, ale ogólnie okolo 600 PLN można liczyć. W porównaniu z kupnymi drukarkami jest to znacznie tańsza opcja. Zamiast tych złotówek potem poświęca się czas na poskładanie tego wszystkiego i uruchomienie. Ja kupiłem zestaw elementów na allegro. Wcześniej obejrzałem baaaardzo dużo filmików na youtube-ie i poczytałem dużo artykułów, więc dosyć świadomie dokonywałem zakupu, a i tak nie jestem w 100% zadowolony, moja rama nie jest super sztywna, osie Z nie są idealnie proste, będę musiał to poprawić, wtedy jakość moich wydruków się zauważalnie poprawi. Nie przeszkodziło mi to jednak w wydrukowaniu już wielu elementów :)

 

 

 

Dosyć trudno jest powiedzieć jaka jest dokładność wykonania - każda warstwa zawsze jest troche niedokładna, ale we wszystkie strony w płaszczyźnie XY, te błędy po zsumowaniu dają raczej lepszy wynik niż gorszy. Myślę, że da się troche wyliczyć biorąc pod uwagę rozmiar mikrokroku itd. ale nie robiłem tego. Zwymiarowane elementy jak mierzę suwmiarką to najczęściej wychodzi +-0.1 mm.

 

Konstrukcja jest bardzo sztywna, nie wchodzi w grę ugiecie tego ręką, a co dopiero niedużym okularem 1.25". Ponieważ otwór 1.25" zrobiłem bardzo spasowany, to nie tak łatwo jest włożyć okular do środka, już nie mówiąć o jego samoczynnym wypadnięciu. Mój plan jest taki, że zrobię taką jeszcze jedną, z luźniejszym otworem i dodatkowym otworkiem na śrubkę kontrującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.