Skocz do zawartości

Szumy Eos 550D :/


majronx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć przedstawiam jedną klatkę z mojego Canona Eos 550 i obiektywu ef 70-200 4L.Niby wszystko ok,tyle że poziom i ilość szumu jak dla mnie jest bardzo duża.Nawet po stacku 65 klatek nie wiele da się z tego wyciągnąć.
W związku z tym mam pytanie do posiadaczy eos 550, czy u was też jest podobnie?
Przeglądając wcześniejsze fotki(300s iso 800) z tego body i ts65Q szum jest zdecydowanie mniejszy.Co może być przyczyną? optyka,temperatura ...?
Poniżej klatka 240s, iso 800,temp otoczenia ok 15 st.

File Name IMG_1348.TIF
File Size 102.6MB
Camera Model Canon EOS 550D
Firmware Firmware Version 1.0.9
Shooting Date/Time 2016-09-01 23:51:43
Owner's Name
Shooting Mode Manual Exposure
Tv(Shutter Speed) 240
Av(Aperture Value) 5.6
Metering Mode Partial Metering
ISO Speed 800
Auto ISO Speed OFF
Lens EF70-200mm f/4L USM
Focal Length 70.0mm
Image Size 5184x3456
Flash Off
FE lock OFF
White Balance Mode Auto
AF Mode Manual focusing
Picture Style Standard
Sharpness 3
Contrast 0
Saturation 0
Color tone 0
Color Space sRGB v1.31 (Canon)
Long exposure noise reduction 0:Off
High ISO speed noise reduction 3:Disable
Highlight tone priority 0:Disable
Auto Lighting Optimizer Standard
Peripheral illumination correction Disable
Drive Mode Single shooting
Live View Shooting OFF

cas2 jpegIMG_1358.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze temperatura zwieksza ilosc szumu

po drugie dlugosc naswietlania zwieksza ilosc szumu

po trzecie duza liczka klatek niweluje szum

po czwarte prawidlowa kalibracja klatkami kalibracyjnymi w czasie stackowania usuwa szum.

 

tak to widze.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam absolutnie głupie pytanie - na wszelki wypadek: jak rozumiem zapisujesz subklatki w formacie RAW?

 

W czym stackujesz?

Jaką metodę stackowania wybierasz?

Czy odejmujesz darki i biasy?

 

Jeśli masz przyzwoity upload , możesz spakować i wrzucić gdzieś wszystkie 65 subklatek. Spróbuję zrobić stack, zobaczymy co u mnie wyjdzie.

Wklejam poniżej fragment z Canona 50D, na ISO 800 i 420 sekund. Zdjęcie robione 25 grudnia, więc pewnie było nieco chłodniej.

 

C50D_ISO800_420Sec.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam absolutnie głupie pytanie - na wszelki wypadek: jak rozumiem zapisujesz subklatki w formacie RAW?

 

W czym stackujesz?

Jaką metodę stackowania wybierasz?

Czy odejmujesz darki i biasy?

 

Jeśli masz przyzwoity upload , możesz spakować i wrzucić gdzieś wszystkie 65 subklatek. Spróbuję zrobić stack, zobaczymy co u mnie wyjdzie.

Wklejam poniżej fragment z Canona 50D, na ISO 800 i 420 sekund. Zdjęcie robione 25 grudnia, więc pewnie było nieco chłodniej.

 

Oczywiście że raw,takie też wrzucam do Dss,stackuję medianą. Z reguły zawsze robię darki i biasy,ale w przypadku dwóch ostatnich sesji postanowiłem odpuścić ze względu na sporą ilość subklatek 86 x 180s i 99x180s. Z wrzuceniem całości może być problem ewentualnie dodam stacki.

Problem może tkwić także po stronie moich umiejętności obróbki takich szerszych kadrów,z ts65 było znacznie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie problemem jest tutaj temperatura, optyka nie ma nic do szumu (chyba, że masz piasek na niej :-) ). Klatki kalibracyjne nie usuwają szumu, tylko stackowanie.

Jeśli do stacku użyjesz słabego masterdarka to dodasz szum do fotografii.

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem na swoje subklatki i stawiałbym jednak na temperaturę. Poniżej dwie klatki, z lewej w ciepłą noc, z prawej w chłodną. Obydwie Canonem 6D. Prawa to 240 sekund, lewa 360.

Różnica w szumie dramatyczna.

attachicon.gifC6D.png

 

 

Właśnie też przeglądam swoje z poprzednich sesji i różnica jest podobna, te z mniejszym szumem robiłem późną jesienią więc na pewno było znacznie chłodniej niż w poprzednie noce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły zawsze robię darki i biasy,ale w przypadku dwóch ostatnich sesji postanowiłem odpuścić ze względu na sporą ilość subklatek 86 x 180s i 99x180s.

To nie ma żadnego związku. Jak pisze Pav, darki nie usuwają szumu, mogą go tylko dodać jak będzie ich za mało. Darki usuwają hotpiksele, ampglow, patterny tła, czyli elementy stałe, nielosowe! Tych rzeczy nie usunie stackowanie nawet 1000 klatek, będą wciąż takie same. Hotpiksele może usunąć dithering, ale pozostałe rzeczy zostają, jedynie darki z nimi sobie poradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 550D szumi dość mocno. Wiem bo sam mam. Ostatnio byłem zdziwiony gdy zobaczyłem zdjęcia mojego kolegi z 1200D. Zauważalnie mniej zaszumione przy tych samych parametrach i temperaturze, bo fociliśmy w obok siebie w jedną noc. A 1200D to teoretycznie słabszy aparat niż 550D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 550D szumi dość mocno. Wiem bo sam mam. Ostatnio byłem zdziwiony gdy zobaczyłem zdjęcia mojego kolegi z 1200D. Zauważalnie mniej zaszumione przy tych samych parametrach i temperaturze, bo fociliśmy w obok siebie w jedną noc. A 1200D to teoretycznie słabszy aparat niż 550D.

 

Za to 5 lat młodszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stack 99x180s bez klatek kalibracyjnych.

https://www.dropbox.com/home?preview=cas-per+mediana+99x180.TIF

 

Później wrzucę dwa pozostałe.

link nie dziala.

 

musisz najechac mysza na plik, udostepnij, stworz link, kopiuj link i wklej go tu.

jakos tak.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.