Skocz do zawartości

Rodos - Mgławica Krab z niespodzianką


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądając fantastyczne zdjęcia Wessela nie myślcie, że wszystko wszystkim szło jak z płatka. Padł komputer, zepsuł się świeżo odebrany z serwisu montaż a i zmęczenie dawało się we znaki. I tak, ostatniej nocy ok 3:00 postanowiłem na koniec skierować teleskop na M1. Ustawiłem kadr, guiding -luminancja 10 min i wypalam a tu wychodzi coś takiego:

 

Ciekawe, czy ktoś się domyśli co się stało, skoro wszystko sprawdziłem 10 razy i było dobrze i do tej pory zrobiłem kilkadziesiąt ujęc innych DS-ów i były dobre.

161001   M1   1x600   Filtr L   Rodos.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście szybko połapałem się co zawiodło: Nie włączyłem guidingu i paliłem 10 minut bez korekcji prowadzenia. Swoją drogą ciekawie mój montaż się zachowuje.

 

Do rana udało mi się wypalić jeszcze 16 udanych klatek luminancji niestety tylko 3-minutowych. Po zestackowaniu wyszło coś takiego

 

M1 16x180 L SW ED 120/765 Atik 383 L+ AZ EQ-6

161001   M1   16x180   Filtr L   Rodos.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, tak to wyglądało, tylko, że ja do ostrzenia nie używam maski.

Jak na błąd prowadzenia to wygląda to dziwnie :)

Przypomniała mi się moja fotka m81 i 82 ze zlotu w Stężnicy.

http://astropolis.pl/topic/53490-13-bieszczadzki-zlot-milosnikow-astronomii-relacja/page-2?do=findComment&comment=621105

Również przez długi czas zastanawiałem się o co chodzi, okazało się że nie miałem dokręconej dobrze kamery i zrobiła fikołka wokół osi teleskopu :)

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzędziel, czy to tylko stack 16 klatek?

Bo jeśli tak, to pora zastosować magię obróbki by RODOS.

 

Tak, tylko 16 klatek po 3 minuty. Obróbka na szybko, tylko krzywa i poziomy w PS. Magię obróbki zastosuję, jak ją opanuję tak dobrze jak koledzy, no i przydało by się dopalić kolor. Szczęśliwie zebrałem sporo LRGB dla NGC 7331 i M 33. Potrzebuję jednak sporo czasu, żeby dopieścić zanim wrzucę na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka z Rodos z tego samego setupu.

M 27 w morzu gwiazd. Luminancja 15x300 sek.

Swoją drogą poczciwy ED-ek pod dobrym niebem 21 magnitudo wyciąga. Szkoda tylko, że lekko zarosił obiektyw. Było tak mokro, że krople wody spływały po setupie.

161001   M27   15x300   Filtr L   Rodos.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem takim cichym obserwatorem od co najmniej kilku miesięcy i wow! :D Na prawdę widzę ogromne postępy w Pana zdjęciach :)

 

Dzięki, ale to też zapewne zasługa dobrego nieba. Większość zdjęć robię z Mysiadła a to 15 km od Pałacu Kultury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.