Skocz do zawartości

MAK 127 vs MAK 150


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie - obydwa tytułowe sprzęty są opisane jako 2" ale wiem z doswiadczenia, że w mak 127 przelot jest mały jak w 1,25". Pytanie jak jest w maku SW 150? Czy tam jest realne 2"? Czy ktoś miał okazję patrzeć przez te dwa maczki i doradzi, czy warto dopłacać do 150mm? Obserwacje US + jasniejsze DS'y ale głównie US.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam maka 127 z 'wyjściem' 2". Przelot mam 2 calowy. O co chodzi?

 

a lusterko wtórne też masz 2"?

Maczki dają na wyjściu niewinietowany krążek o średnicy około 22-23 mm

visualback bywa 1,25" lub 2" ale nie ma to nic wspólnego z przelotem

2" na wyjściu jest tylko po to by można było używać akcesoriów w tym standardzie ale trzeba się liczyć z winietowaniem w okularach o długiej ogniskowej i dużym polu widzenia

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie..... Błędnym jest stwierdzenie ,że maki SW, Orion , Celestron posiadają przelot optyczny 2".... Baaaa one nie posiadają nawet pełnego przelotu optycznego 1.25" Czyli średnicy ok 31,5mm, Obecne na naszym rynku maki SW, Orion, Celestron w zasadzie różnią się tylko malowaniem tubusów. Celestron SLT jedyny przynajmniej na menisku ma inne warstwy przeciwodblaskowe. Największy przelot optyczny z rodziny ma mak 127mm . Z tego co pamiętam ok 27mm. Mak 90mm ma przelot 18mm, maczek 102 jakieś 21mm . Wspomniany 150mm ma przelot optyczny 25mm a więc troszkę mniej od maka 127mm. Przeloty optyczne dla danego modelu są identyczne w wersjach 1.25" jak i wersjach 2" ...

 

Ja osobiście wybrał bym maka 127mm.... Ten jeden cal więcej to już znacznie większa masa i gabaryty a w mojej opinii istotnie więcej nie pokaże zwłaszcza, że trudniej go studzić a i przy tej masie lustra zaczynają się już problemy z jego kiwaniem.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z ciekawości zmierzyłem średnicę wylotu z tuby w moim maku 180mm black diamond i jest 31,5mm.

Używam go do DSów z Naglerem 26, który ma diafragmę polową 35mm i nie zauważyłem winiety podczas obserwacji.

Np. ustawiałem M13 z NGC6207 w jednym polu, przesuwałem to gromadę, to galaktykę do krawędzi pola widzenia i było OK.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z drugiej strony, czy to przeszkadza?

Ogniskowa jest długa, promienie światła muszą być przy końcu mocno skupione.

Chyba nie widziałam winiety z okularem 35mm.

 

w nocy winietowanie nie rzuca się tak bardzo w oczy jak w obserwacjach dziennych

kiedyś sprawdzałem zachowanie Maka 127 z okularem 32 mm o polu 70o i winietowanie jakoś specjalnie nie przeszkadzało, za to dobrej jakości kątówka 2" znacząco poprawiła dawane obrazy. Taki zestaw całkiem przyzwoicie sprawdził się na jaśniejszych DSO

 

moje Maczki mają na wyjściu 1.25" ale mam też visualback 2" więc w razie potrzeby wykręcam jeden i wkręcam drugi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maka kupiłem pierwotnie na balkon do księżyca i planetek zawieszony na vixenie GP2.

Parę razy był w polu i bardzo pozytywnie się zaskoczyłem.

Zasięg na poziomie 8 calowego newtona - kontrast i gwiazdki jak w refraktorze.

Jest tylko jedno ale: pole - z naglerem 26 mam jakieś 0,75*

Ale jeżeli ma się doświadczenie z dużym dobsonem to nie ma tragedii.

W tej chwili do szybkich wyjazdów mam go zawieszonego na widłach lornetkowych TS, siodełko pod dowetail, nogi SW 1.75".

Do tego jeden okular, kątówka, OIII do planetarek i jest miodzio :)

 

PS do szerokich pól i mega szybkich obserwów mam TSkę 20x110.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.