Skocz do zawartości

Jones-Emberson 1


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Tamten gość robił 3nm filtrami, a wessel, z tego co rozumiem - szerokimi na tyle, że i Ha i NII powinno się załapać razem. Zresztą wg autorów przy robienia zdjęcia w obserwatorium korzystano z 7nm Ha i nawet mówią w opisie, że widok jest linii wodoru i azotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry mają podaną szerokość dla transmisji światła powyżej 50%. Dla Ha 7nm będzie to wiec pasmo około 652,5...659,5nm, więc NII (658nm) "mieści" się. Filtry interferencyjne mają zmienną charakterystykę, w zależności od kąta padania światła na filtr. Im większe odchylenie od normalnej do powierzchni filtra, tym jego transmisja przesuwa się w stronę fal krótszych (niebieskiego). Dla światłosiły F/3 połowa powierzchni lustra daje kąt padania światła na filtr większy niż 6,6 stopnia (dla obiektu na osi optycznej/w centrum kadru), to może powodować że linia emisyjna azotu przestaje być przepuszczana przez filtr. Nie wiem jaka jest charakterystyka filtra Ha Baadera pod tym względem. Dla dużej światłosiły stosowanie bardzo wąskich filtrów nie koniecznie musi poprawiać sytuację w stosunku do szerokiego filtra.

OIII_tilt_series.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A który teleskop ma 50% obstrukcję? Ja kiedyś tak podałem dla Veloce ale to nie była prawda, bo miało być 25% ale wyszła literówka. Ma dużo, bo w granicach 24 % ale nie ponad 50%. Ten błąd nadal jest na forum, bo nie mam praw do edycji tych starych postów. Ale to nieprawda.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę to co podaje producent "linear obstruction: 55%". Chodzi tu rzecz jasna o stosunek średnicy obstrukcji do średnicy lustra głównego, nie o całkowitą powierzchnię.

 

http://www.officinastellare.com/professional-telescopes-prod/rhveloce/RH_Veloce_200.html

 

Apertury się nie przeskoczy, sama światłosiła wiele nie daje. Gdyby tak było robilibyśmy zdjęcia obiektywami na F/2 i nikt nie inwestowałby w duże newtony. No ale to są truizmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apertury się nie przeskoczy, sama światłosiła wiele nie daje. Gdyby tak było robilibyśmy zdjęcia obiektywami na F/2 i nikt nie inwestowałby w duże newtony. No ale to są truizmy.

 

Eee, światłosiła daje bardzo dużo. Dwa teleskopy o tej samej światłosile dają tak samo jasny obraz - od apertury zależy wtedy skala zdjęcia. Cóż z tego, że obiektyw o ogniskowej 18 mm i F/2 da mi bardzo jasny obraz, skoro galaktyka, którą będę chciał sfotografować będzie mieć na tym zdjęciu kilka pikseli?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę to co podaje producent "linear obstruction: 55%". Chodzi tu rzecz jasna o stosunek średnicy obstrukcji do średnicy lustra głównego, nie o całkowitą powierzchnię.

 

http://www.officinastellare.com/professional-telescopes-prod/rhveloce/RH_Veloce_200.html

 

Apertury się nie przeskoczy, sama światłosiła wiele nie daje. Gdyby tak było robilibyśmy zdjęcia obiektywami na F/2 i nikt nie inwestowałby w duże newtony. No ale to są truizmy.

 

Moim zdaniem jest na odwrót właśnie. Po to się kupuje duże lustro, żeby zwiększyć skalę. Ale choćby 10 metrowy teleskop działający przy f/8 będzie dawał 2x ciemniejsze obrazy obiektów rozległych niż dowolny obiektyw f/4, bo to nie wizual.... czy się mylę? :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam małe porównanie kanału Ha60min L90min R90min ADL300xSBIG - u mnie R się nie sprawdziło :g:

 

Dziwne. Myślałem, że Ha zawiera się w R??? Czy to fizycznie możliwe, żeby szersze pasmo (R, i to 90') miało mniej sygnału, niż krótsza klatka Ha? A może to kwestia obróbki?

Jestem teraz mocno skonfundowany :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziwne. Myślałem, że Ha zawiera się w R??? Czy to fizycznie możliwe, żeby szersze pasmo (R, i to 90') miało mniej sygnału, niż krótsza klatka Ha? A może to kwestia obróbki?

Jestem teraz mocno skonfundowany :)

Filtr Ha jest wąski, 8 nm a pasmo R jest dużo szersze. Moim zdaniem tam po prostu BRAKUJE części pasma czerwonego powyżej 650 nm o ile pamiętam nasze rozważania. Jest to gdzieś wcześniej w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.