Skocz do zawartości

Kontra ostrosci dla kanalu R


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, na wstepie to wesolego jaja i zdrowych swiat dla wszystkich.

Siedze i robie NGC2403 i tak sobie mysle czemu dla kanalu R mam utrate ostrosci i czy wy stosujecie jakies korekty dla kanalu RED? Reszta jest ostra a Red jest siakis rozmyty. Zapewne chodzi o dlugosc fali itp. Ktos cos poradzi? Nie mam autofocusera i musze przy kanale red robic najazd na gwiazde i przeostrzyc na maske przes filtr Red co jest meczace...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może po prostu nie jest dobrze dokręcony, albo ma trochę inny gwint w oprawie i się blokuje "wcześniej", powodując przesunięcie punktu ostrości, chyba, że po prostu nie jest parafokalny. Przy filtrach Baadera ostrość się poprawia w momencie spadku temperatury, a nie zmiany filtra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry tej samej serii danego producenta powinny ostrzyć w tym samym punkcie. Najczęściej producent to zaznacza w parametrach, podaje też światłosiłę do jakiej można filtry stosować.

Jeśli masz to w kole filtrowym to jedyne wytłumaczenie jak napisał Szymek - jakiś problem mechaniczny. Jeżeli korzystasz z szufladek czasami pojawia się problem niewielkiego przekrzywienia filtra, co może mieć wpływ na ostrość.

Jeśli nie ma innej rady trzeba sprawdzić o ile przesuwa się pozycja i niestety robić korekty. W przypadku autofocusera wpisuje się po prostu offset (jak napisał Tomek) dla każdego filtra i podczas zmiany focuser przesunie położenie wyciągu. Podczas pracy ręcznej to drobny problem, bo nie wiem, czy takie zmiany jesteś w stanie odczytać na skali i odtworzyć z odpowiednią dokładnością ręcznie ? Kwestia czy masz skalę i czy jest ona tylko na wyciągu, czy także na gałce mikrofocusera (zegarowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RMK co do teorii masz 100% rację, co do praktyki to niestety to już nie do końca tak jest ;)

Nie mam doświadczenia z wieloma filtrami, jedynie na podstawie używania Baadera "parafokalnych" napiszę: trzeba stosować offset.

 

Kirien: jak najbardziej sprawdziłbym czy coś jest nie tak z filtrem R, skoro na pozostałych jest OK. A offset to zmiana ostrości dla danego filtra.

Robisz to tak:

- ustawiasz ostrość na L, zapisujesz pozycję focusera, (ja dalej robię tak: jeśli nie masz super powtarzalnego focusera, to powtarzasz procedurę 1-2 razy żeby ustalić średnią pozycję ostrości dla danego filtra)

- zmieniasz filtr na R, ustawiasz ostrość, zapisujesz pozycję focusera (reszta jak wyżej) - jeśli pozycja jest różna względem L, to to jest Twój offset, który trzeba wprowadzić do focusera, który automatycznie zmieni swoją pozycję przy zmianie filtra

- to samo dla pozostałych używanych filtrów

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RMK co do teorii masz 100% rację, co do praktyki to niestety to już nie do końca tak jest ;)

Nie mam doświadczenia z wieloma filtrami, jedynie na podstawie używania Baadera "parafokalnych" napiszę: trzeba stosować offset.

 

 

 

W moich 36mm Baadera offset był zbędny, dla 1,25" Baadera offset był zauważalny. Karuzele inne i komplety filtrów inne. Wina karuzeli czy filtrów ? Prawdopodobieństwo poprawnej interpretacji 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.