Skocz do zawartości

Najciemniejsze miejsca w Polsce


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na pierwszym zebraniu naszego klubu.

W końcu znalazłem opcję :D na dodawanie postów w naszym nowym klubie. No cóż na początek może pochwalmy się najlepszymi i najciemniejszymi miejscówkami w których przyszło nam obserwować.

Jak dla mnie w Polsce :

nr 1 obecnie to Wołosate, po fotografiach na ostatnim zlocie mogę śmiało powiedzieć że to najciemniejszy rejon Polski.

nr 2 Roztoki Górne

nr 3 Stężnica,Dolina Chochołowska i Kasprowy Wierch gdzie już łapałem Przeciwblask fotograficznie a Zodiakalne raziło w oczy.

potem długo długo nic ... :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał unihedron to podałbym Ci konkretne wartości. :)

Mam tu na myśli ogólną jakość , w szczególności jakość nieba na horyzoncie, brak źródeł światła po kilkuminutowym naświetlaniu jest dobrym wyznacznikiem.

Poza możliwością obserwowania referencyjnych obiektów (jak np. M33) to ważna jest dla mnie także przejrzystość, czy wilgotność powietrza. 

Ma to dla mnie szczególne znaczenie przy fotografii nisko leżących rejonów nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unihedron SQM podaje tylko jeden parametr - jasność nieba w zenicie (albo w tej części nieba, w którą skierujemy miernik).

 

W praktyce sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Jeśli przyjrzymy się dwóm miejscom - jednym w górach, a drugim położonym nisko, z takimi samymi wskazaniami SQMa, to jakość nieba w miejscówce górskiej będzie znacznie lepsza, głównie ze względu na znacznie lepszą przejrzystość. Dużą różnicę widać już pomiędzy miejscówkami położonymi na wysokości 600 m.n.p.m., a tymi na 200 m.n.p.m. To dlatego Tatry, choć na mapach LP wyglądają gorzej niż Bieszczady oferują niebo, które temu bieszczadzkiemu znacząco nie ustępuje (a czasem pewnie jest nawet od niego lepsze).

 

Do powyższych miejscówek dopisać można jeszcze południową część Beskidu Niskiego - tam można znaleźć parę miejscówek z niebem podobnym do tego w Stężnicy, patrząc od zachodu to będą to:

 

1. Okolice Ożennej i Huty Polańskiej

2. Okolice Lipowca i Czeremchy (na południe od Jaślisk)

3. Czystogarb

 

Na fantastyczne niebo trafiłem też kiedyś na zboczu góry Tokarni, koło Bukowska, kiedy znajdujące się w dole chmury odcięły niemal całe LP z okolicznych miejscowości. Miernik pokazywał wtedy ciemniejsze wartości niż te, które notowałem w Bieszczadach przy sporym airglow.

 

Co do bardzo ciemnych miejscówek w Bieszczadach, to do Twoich dorzuciłbym jeszcze 2, z niebem podobnym do tego w Wołosatem:

 

1. Przełęcz Wyżna

2. Przełęcz Wyżniańska

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, wole jechać 200 m wyżej niż 200 km w ciemniejsze miejsce, a że Tatry zaczynają się 200 metrów od domu sprawa jest jasna.

Światło zodiakalne czy nawet Przeciwblask z takiego Kasprowego to codzienność, o ile oczywiście jest pogoda.

 

ps. dlatego zamarzyłem sobie Halicz albo Tarnicę nocą, ale kiedyś jak będzie więcej czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dodałem swoje pomiary do mapy LP

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=13&lat=6299960&lon=2485145&layers=0BFFFFTFFFT

 

Chyba na razie mam rekord w Polsce , na przełęczy Ruskie Siodło powyżej Roztok Górnych 12 maja w trakcie zlotu średnia z dziesięciu pomiarów tła nieba (wartości pomiędzy 21.88 a 21.95) wyszła mi 21.91.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co by było gdyby nie było delikatnego cirrusa i swiecącego Jowisza? :)

 

PS:

Tak to wyglądało podczas jednego z pomiarów :)
unihedron.thumb.jpg.e8d76c862f0fb736cbaad9f58aa8c7fd.jpg

Edytowane przez ax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie kiedyś porównać nasze SQM-Le w terenie :). 

Wiem już, że mój SMQ-L pokazuje wartości o około 0.05 mag/"2 jaśniejsze niż urządzenie Kratera (sprawdzone podczas wielu wspólnych wypadów) i o około 0.10 - 0.15 mag/"2 jaśniejsze niż wskazania SQM-La Pawła Trybusa (choć tu było to porównywane tylko podczas dwóch nocy, w podobnych warunkach). Z Twoim mielibyśmy już cztery porównane urządzenia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.