Skocz do zawartości

O tym Klubie

Jeśli lubisz prawdziwie ciemne niebo, widok Światła Zodiakalnego czy Przeciwblasku wywołuje u Ciebie gęsia skórkę to zapraszam do klubu :)
  1. Co nowego w tym klubie
  2. Realnie dotknie bardzo niewielu osób - na znakomitej większości ulic Krosna po godzinie 23 ciężko spotkać jakiegokolwiek człowieka. Pomijając kilka głównych dróg (zwłaszcza krajową 19), to i samochodów po godzinie 23 jest jak na lekarstwo.
  3. „W związku ze znaczącym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a także nieprzewidywalnością jej cen w przyszłości, miasto zmuszone jest do ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego. Od najbliższej niedzieli (11.09) oświetlenie w całym mieście zostanie wyłączane w godzinach od północy do godz. 4 rano” Szczęście w nieszczęściu. Wiem, że wiele osób dotknie ta zmiana i będzie im sprawiać to kłopot, ale nie będę ukrywał, że osobiście cieszy mnie ta informacja. Możliwe, że niebo u mnie na wsi będzie niemal jak w Bieszczadach. A jak sytuacja wygląda u Was? Powyższa informacja pochodzi z miasta Krosno
  4. Dzięki. Przeniosłem w jedyne dobre miejsce na forum. I trochę wyedytowałem tytuł dla lepszego zobrazowania tematyki.
  5. Nie wiem, który dział się najlepiej do tego nadaję, najwyżej niech moderator przeniesie. Pisałem meila do autorów i jest pozwolenie na drukowanie i udostępnianie grafik poniżej i zachęcam Was również do tego.
  6. Trzeba będzie kiedyś porównać nasze SQM-Le w terenie :). Wiem już, że mój SMQ-L pokazuje wartości o około 0.05 mag/"2 jaśniejsze niż urządzenie Kratera (sprawdzone podczas wielu wspólnych wypadów) i o około 0.10 - 0.15 mag/"2 jaśniejsze niż wskazania SQM-La Pawła Trybusa (choć tu było to porównywane tylko podczas dwóch nocy, w podobnych warunkach). Z Twoim mielibyśmy już cztery porównane urządzenia :).
  7. A co by było gdyby nie było delikatnego cirrusa i swiecącego Jowisza? PS: Tak to wyglądało podczas jednego z pomiarów
  8. Dodałem swoje pomiary do mapy LP https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=13&lat=6299960&lon=2485145&layers=0BFFFFTFFFT Chyba na razie mam rekord w Polsce , na przełęczy Ruskie Siodło powyżej Roztok Górnych 12 maja w trakcie zlotu średnia z dziesięciu pomiarów tła nieba (wartości pomiędzy 21.88 a 21.95) wyszła mi 21.91.
  9. Tam na stronie https://www.lightpollutionmap.info/ po lewej stronie u góry jest kilka przycisków. Najniższy z nich po prawej stronie służy do rozwinięcia kilku kolejnych, wśród których jest i taki służący do dodawania obserwacji do mapy. Teraz noce są jasne, więc żeby zorientować się w jakości nieba, pomiary najlepiej wykonywać około północy astronomicznej.
  10. Piotrek Guzik jak umieszczasz swoje pomiary na mapach LP? Wysyłasz ręcznie ?
  11. Właśnie dotarł do mnie model SQM-L z USA. Niestety doliczyli mi Vat :) Pierwsze pomiary w najkrótszą noc roku z tarasu to średnio 20.33. :(
  12. Gdybyś kiedyś chciał kupić lepszy model to obecny rezerwuję od ciebie. Bardzo ciekawią mnie parametry nieba w tatrzańskich dolinach i szczytach.
  13. Przed chwilą wróciłem z krótkiej wycieczki podczas której porównywaliśmy z Jurkiem (kraterem) nasze mierniki SQM-L. Porównania dokonaliśmy w trzech miejscówkach, znacząco różniących się jasnością nieba. Miejscówki te to: 1. Biórków Mały (średni odczyt SQM-L: 20.7 mag/"2) 2. Kraków, Kantorowice (średni odczyt SQM-L: 19.7 mag/"2) 3. Kraków, Bieńczyce (średni odczyt SQM-L: 18.8 mag/"2) W każdej z miejscówek wykonaliśmy 20 pomiarów obydwoma urządzeniami skierowanymi w dokładnie tę samą część nieba (obydwa mierniki trzymałem zetknięte boczną ścianką, zamieniałem je też miejscami). Wyniki były bardzo spójne, różnica pomiędzy odczytami tylko kilka razy nieznacznie przekroczyła 0.1 mag/"2. Średnio (mówimy o średniej z 20 pomiarów) odczyty z mojego miernika były o 0.05 mag/"2 jaśniejsze niż z Jurkowego podczas pomiarów w Biórkowie Małym i 0.06 mag/"2 jaśniejsze w dwóch pozostałych miejscówkach, co pozwala przypuszczać, że średnia różnica pomiędzy miernikami jest stała (a to bardzo dobra wiadomość).
  14. Dokładnie, wole jechać 200 m wyżej niż 200 km w ciemniejsze miejsce, a że Tatry zaczynają się 200 metrów od domu sprawa jest jasna. Światło zodiakalne czy nawet Przeciwblask z takiego Kasprowego to codzienność, o ile oczywiście jest pogoda. ps. dlatego zamarzyłem sobie Halicz albo Tarnicę nocą, ale kiedyś jak będzie więcej czasu.
  15. Unihedron SQM podaje tylko jeden parametr - jasność nieba w zenicie (albo w tej części nieba, w którą skierujemy miernik). W praktyce sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Jeśli przyjrzymy się dwóm miejscom - jednym w górach, a drugim położonym nisko, z takimi samymi wskazaniami SQMa, to jakość nieba w miejscówce górskiej będzie znacznie lepsza, głównie ze względu na znacznie lepszą przejrzystość. Dużą różnicę widać już pomiędzy miejscówkami położonymi na wysokości 600 m.n.p.m., a tymi na 200 m.n.p.m. To dlatego Tatry, choć na mapach LP wyglądają gorzej niż Bieszczady oferują niebo, które temu bieszczadzkiemu znacząco nie ustępuje (a czasem pewnie jest nawet od niego lepsze). Do powyższych miejscówek dopisać można jeszcze południową część Beskidu Niskiego - tam można znaleźć parę miejscówek z niebem podobnym do tego w Stężnicy, patrząc od zachodu to będą to: 1. Okolice Ożennej i Huty Polańskiej 2. Okolice Lipowca i Czeremchy (na południe od Jaślisk) 3. Czystogarb Na fantastyczne niebo trafiłem też kiedyś na zboczu góry Tokarni, koło Bukowska, kiedy znajdujące się w dole chmury odcięły niemal całe LP z okolicznych miejscowości. Miernik pokazywał wtedy ciemniejsze wartości niż te, które notowałem w Bieszczadach przy sporym airglow. Co do bardzo ciemnych miejscówek w Bieszczadach, to do Twoich dorzuciłbym jeszcze 2, z niebem podobnym do tego w Wołosatem: 1. Przełęcz Wyżna 2. Przełęcz Wyżniańska
  16. Gdybym miał unihedron to podałbym Ci konkretne wartości. Mam tu na myśli ogólną jakość , w szczególności jakość nieba na horyzoncie, brak źródeł światła po kilkuminutowym naświetlaniu jest dobrym wyznacznikiem. Poza możliwością obserwowania referencyjnych obiektów (jak np. M33) to ważna jest dla mnie także przejrzystość, czy wilgotność powietrza. Ma to dla mnie szczególne znaczenie przy fotografii nisko leżących rejonów nieba.
  17. A jak definiujesz to, jak ciemne jest niebo? Pomimo emotki na końcu, pytam jak najbardziej poważnie. Czy masz na myśli jasność nieba w zenicie, czy może raczej ogólną jakość nieba?
  18. Witam wszystkich na pierwszym zebraniu naszego klubu. W końcu znalazłem opcję na dodawanie postów w naszym nowym klubie. No cóż na początek może pochwalmy się najlepszymi i najciemniejszymi miejscówkami w których przyszło nam obserwować. Jak dla mnie w Polsce : nr 1 obecnie to Wołosate, po fotografiach na ostatnim zlocie mogę śmiało powiedzieć że to najciemniejszy rejon Polski. nr 2 Roztoki Górne nr 3 Stężnica,Dolina Chochołowska i Kasprowy Wierch gdzie już łapałem Przeciwblask fotograficznie a Zodiakalne raziło w oczy. potem długo długo nic ...
  19. Obserwatorium astronomiczne w Sopotni Wielkiej Wolontariusze-pasjonaci astronomii ze stowarzyszenia Polaris, ich przyjaciele, dobroczyńcy i władze gminy spotkali się 21 marca w Zespole Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej na uroczystym otwarciu obserwatorium astronomicznego wybudowanego na terenie szkoły. Były podziękowania dla sponsorów, nagrody dla uczestników konkursów organizowanych przez Polaris, wykłady tematyczne, obserwacje nieba na żywo. http://bielsko.gosc.pl/gal/spis/2402595.Obserwatorium-astronomiczne-w-Sopotni-Wielkiej
  20. Jak słusznie zauważył Adam Tomaszewski w temacie o Izerach, mamy w Polsce inne warte uwagi miejscówki oficjalnie chronione przed zanieczyszczeniem światłem. Proponuję ogólny temat gdzie można będzie wrzucać informacje, pisać o lokalnych inicjatywach w tym zakresie. Na poczatek trochę "suchych" faktów Obszar CN-001: Sopotnia Wielka Lokalizacja: cała miejscowość Sopotnia Wielka (w gminie Jeleśnia, powiat Żywiec, woj. śląskie). Typ i rodzaj: obszar ochrony ciemnego nieba, działania doraźne i trwałe. Działania podjęło: Stowarzyszenie POLARIS - OPP, koordynator: Piotr Nawalkowski. Obszar CN-002: Palowice (częściowo) Lokalizacja: część miejscowości Palowice, (w gminie Czerwionka-Leszczyny, powiat Rybnik, woj. śląskie). Typ i rodzaj: inne miejsca ochrony ciemnego nieba, działania doraźne i trwałe. Działania podjęła: grupa O.M. Venatorae Astrum, koordynator - Michał Goraus. Obszar CN-003: Izerski Park Ciemnego Nieba. Lokalizacja: graniczna część doliny Izery oraz dolina Jizerki (pl/cz). Typ i rodzaj: park ciemnego nieba, działania "miękkie". Działania podjeli: Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej, Nadleśnictwo Świeradów Zdrój, Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Obszar Krajobrazu Chronionego Jizerske Hory oraz Dyrekcja Regionalna Lasów Republiki Czeskiej w Libercu. Obszar CN-004: Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady. Lokalizacja: polski obszar Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie", tereny całej gminy Lutowiska oraz Cisna, a także częściowo na obszarze gmin Komańcza, Baligród, Solina oraz Czarna-Górna. Typ i rodzaj: park ciemnego nieba, działania "miękkie". Działania podjęli: Gmina Lutowiska oraz gmina Stakčín (SK) wraz z Vihorlackim Obserwatorium Astronomicznym w Humennem, gmina Komańcza, Bieszczadzki Park Narodowy, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, Lasy Państwowe- Nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze, Fundacja Bieszczadzka, Bieszczadzka Agencja Rozwoju Regionalnego, Fundacja Przyroda Karpat, Zespół Szkół w Lutowiskach. Obszar CN-005: Ostoja Ciemnego Nieba Lokalizacja: sołectwa Izdebno oraz Chalin w gminie Sieraków, powiat międzychodzki, woj. wielkopolskie. Typ i rodzaj: obszar ochrony ciemnego nieba, działania "miękkie". Działania podjęli: Tomasz Zaraś - Izdebno, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne, Stowarzyszenie POLARIS-OPP, Urząd Miejski w Sierakowie, sołectwa Izdebno oraz Chalin i inni. Koordynator: Tomasz Zaraś. Info ze strony http://www.ciemneniebo.pl gdzie można znaleźć znacznie więcej informacji o tej tematyce
  21.  

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.