Skocz do zawartości

Dwa Setup'y na jednym Montażu


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Ogromna przebudowa setup'u pierwsze zdjęcie a zarazem powrót do przeszłości, pierwsze testy.

Wreszcie dojechały wszystkie części i mogłem złożyć na nowej platformie 2 teleskopy - setup podobny ale inny i totalnie ekstremalny: 

Z jednej strony ogromne pole które zapewnia kamera Sbig16803 i teleskop AP155 z oryginalnym flattener a z drugiej ekstremalnie male pole i to powiększenie z kamerą QSi i ADL.

Ostatni rok obfitował w różnego rodzaju eksperymenty z teleskopami , kamerami i konfiguracjami ... Na stan obecny nie ma kompromisów , wybrałem dwie skrajne opcje . czy się sprawdzą - to się okaże .  Postaram się w tym temacie opisać zmagania z konfiguracją 2 jak że odmiennych spojrzeń na kosmos ...  W tym momencie mogę jedynie pokazać wstępna konfigurację AP155 i Sbig16803 bez kalibracji praktycznie bez niczego ...

IC5146 1x900s L

pole widzenia

IC5146-001Lj1600.thumb.jpg.76e4aaec3ec6a7683644fa477c9580f0.jpg

crop1x1

IC5146-001Lcrop1x1j.jpg.1f14c1aeed8069448053f4cc3a499dbe.jpg

****

CCD inspektor pokazuje takie wartości

Czy są one zadowalające ? ...Jak na start chyba ok

mając w pamięci jak duży jest to chip ! I jak ciężko uzyskać dla niego płaskie pole .

CCD.jpg.5cbe77ef1c36a4732671c953bd935b12.jpg

 

 

Edytowane przez Naski
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko! No nareszcie.....:)

Maciej pole jest ok. Warto by jeszcze sprawdzić owalność ( funkcja Aspect ccd inspektora) bo trochę niecentryczne to jest.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Największą trudność sprawiło mi zbalansowanie całego zestawu. Sa to dwa skrajnie różne teleskopy i kamery i trzeba to było jakoś sensownie zaplanować .

O sztywność dba tutaj 1,5cm płyta osadzona na oryginalnym doveteil'u. Dodam strasznie ciężka około 12kg. Otwory mocujące pozwalają jeden i drugi teleskop zamocować maksymalnie na przodzie jednej strony bądź całkiem go cofnąć . W tej konfiguracji mam AP przesunięty max do przodu z uwagi na podpięta ciężką kamerę a ADL max na tyle  z małym QSI.

Dookoła są ponawiercane i nagwintowane otwory które to pomagały w balansie i przymocowaniu wszystkiego .

 

Druga trudność to zasilanie i inna kabelkologia ... Niestety montaże Asa nie mają przejścia wolnego przez moduł , a dopuszczalny prąd jest mały i nie starczyłby od zasilania wszystkiego.

Rozwiązanie  - wszystko musiałem przenieść na teleskop  a do niego dochodzi tylko i kabel prądowy , w żaden sposób nie przeszkadza przy fotografowani .

Wadą takiego rozwiązania jest na pewno ciężar , tu na szczęście nie musiałem się zbytnio ograniczać .

 

IMG2.jpg.f7a8830ae81a6be13b0e31c748b79647.jpg

IMG3.jpg.5ca1509173582014e13da8830693fb5a.jpg

IMG1.jpg.f0e68c4b34928351e46c98c6d584f406.jpg

 

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam mały problem z kamerą .Obecnie używam maxima i CCDOPS , ale to jakoś nie funkcjonuje najlepiej .

Orientujecie się czy jak zakupię drugiego maxima i zainstaluje go na tym samym komputerze nie będzie mi robił problemów z pierwszym ?

Czy może macie jakieś inne rozwiązanie  ...?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.08.2017 o 20:58, Naski napisał:

No w sumie tak ... ale potraktuje to jako ostateczne wyjście ... chciałbym mieć wszystko w jednym .

A stawiałeś maszynę wirtualną? System na wirtualce powinien widzieć wszystkie peryferia no i pewnie maxim będzie działał na tej samej licencji ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychoo masz chyba rację . Nie stawiałem nigdy maszyny wirtualnej , poczytam , pomyślę , wydaje mi się że gra jest warta świeczki , a jeszcze jak by z tym maximem działało to w ogóle świetnie . Trzeba będzie przekopać trochę internet za tym rozwiązaniem . Do zimy - czyli czasu na galaktyki , mam nadzieję że uda mi się to wszystko do końca ogarnąć .

Powiem szczerze , że już druga nockę 1 teleskop pracował a ja mogłem sobie spokojnie spać - powoli zaczyna się to robić przyjemne :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, dwa maximy na jednym kompie nie pójdą wprost. Tzn można maxima odpalić dwa razy i działa, ale każdy wczytuje te same ustawienia (np używana kamera, focuser itp), więc trzeba to zmieniać na nowo, co jest bezsensowne. Maszyna wirtualna to faktycznie zgrabne obejście problemu, o ile tylko komp jest jaki taki, bo to troszke procka potrzebuje.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.