Skocz do zawartości

Maska Hartmana za darmo


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ ostatnio pogoda nie daje szans obserwacyjnych zostaje tylko gadanie na forum.

Tak wygląda maska Hartmana którą zrobiłem jakiś rok temu ze zbędnej teczki tekturowej i kawałka taśmy klejącej. Potrzebne sa jeszcze nożyczki.

W założeniach miała mi służyć do ustawiania ostrości na matówce aparatu przy fotografii w ognisku głównym, jednak okazała się do tego kompletnie nieprzydatna, za to znakomicie zdaje egzamin przy foceniu planet webcamem, gdzie obiekt na ekranie jest odpowiednio duży.

 

Na drugim zdjęciu maska założona jest na MT-800. Otwory mają po ok. 80mm, nóżki pająka sa idealnie zakryte.

Nie wygląda może estetycznie ale spelnia swoje zadanie.

h2.jpg

 

h1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość otworów dobrałem tak aby były jak największe, a jednocześnie nie były przysłonięte pająkiem bo chciałem aby jak najwięcej światła wpadało. Problem polega na tym, że gwiazda na matówce aparatu jest tak mała że bez maski jestem w stanie tak samo ustawić ostrość jak z maską. Na Zachodzie używają różnych okularów czy też specjalnych lup ktorymi powiększają obraz z matówki ale nie wiem gdzie coś takiego dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak zmniejszył otwory i ustawiał ostrosc na jakiejś jasnej gwieździe. Cały czas wydaje mi się, że wielkość otworów nie jest dowolna. Spróbuj poeksperymentować z iinną wielkością otworów. Ewentualnie zastosuj dwa zamiast trzech otworów ale też mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem przydatność Maski Hartmana do ustawienia ostrości na mojej kamerce . Poszukałem info w sieci i zrobiłem trzy otwory wielkości śliwki . U mnie sprawdziło się na gwiazdkach słabszych od 9 mag i tam uzyskałem punktowe obrazy ale gwiazdki jaśniejsze zamieniały się w trójkąty . Robiłem to w achromacie i może dlatego uzyskałem takie wyniki . Ostatecznie robię to co Hamal czyli bawię się ostrością ręcznie stosując minimalne ruchy wyciągiem i kolejne zdjęcia aż uzyskam dobry obraz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic nie da Mirku, prawdę chłop pisze. Też kiedyś próbowałem i g.. za przeproszeniem widać, nawet przy pomocy jasnej gwiazdy. Już duużo lepiej szło normalnie.

 

Może nie tyle lepiej co tak samo. Chodzi o to że na gwiazdach nie widać różnicy czy ostrość jest ustawiona prawidłowo czy odrobinę źle. Bo gdy jest odrobinę źle to i tak widać jeden punkt ( a nie 3) i trzeba ustawiać na wyczucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 15 lat później...
  • 1 rok później...

Wątek archeologiczny odgrzebany :D

 

Znam trzy rodzaje masek. Bahtinov, Hartman i Duncan. Każda z nich ma swoje modyfikacje. Najwięcej modyfikacji doczekał się chyba Bahtinov i to on jest (chyba) naj..... Np. tri-bahtinov i inne podobne. Szablony tu: https://satakagi.github.io/tribahtinovWebApps/Tri-Bahtinov.html

 

- Gold Focus http://www.goldastro.com/goldfocus/faq.php to szczególny przypadek Bahtinova

 

Tak ogólnie to z masek najbardziej lubię Dream Focusera - https://astropolis.pl/topic/53348-dreamfocuser/

 

 

 

IMG_2089.jpg

IMG_2090.jpg

Edytowane przez Wiesiek1952
literówki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Maska Hartmana za darmo

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.