Skocz do zawartości

Mgławica planetarna NGC 7293 Helix w konstelacji Wodnika


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Mgławica planetarna NGC 7293 nazywana Ślimak, Oko Boga ( Helix, Eye of God) to jedna z najbliższych nam mgławic planetarnych. Wizualnie położona w Wodniku jest ciężka do fotografowania z Polski ze względu na niskie położenie nad horyzontem. Z Broku to jest 17 stopni nad horyzontem na południku.

Docelowo będzie to paleta HST.

Setup: FS 128 ( f7.7), ATIK ONE 9M na ASA DDM 60. Skala natywna 0.7 arcsec/piksel.

Na razie 9x1200 sekund Ha. I to wystarczy , bo mgławica jest bardzo jasna w tym paśmie.

fbf78e6474b8cdb7422a1f9a2c3bec1d.16536x1

Z kolorkiem Ha:

c557906e04460350a19aff949e0e5ab4.16536x1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

Romek, brakuje jeszcze koloru gwiazd i SII :)

Aha ok - zwróciłem uwagę tylko na samą mgławicę  - ale to nie zmienia faktu, że jest lepiej aniżeli na naszym zdjęciu w Ab:)

W takim razie już nie mogę się doczekać efektu końcowego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że to jeszcze nie gotowe zdjęcie, ale czy tło nie jest za mocno wycięte?

 

Pytam o to, ponieważ ostatnio zauważyłem, że mocno je wycinasz. Ucząc się (cały czas to robię) o obróbce często spotykałem się z informacją, że optymalnie jest wtedy kiedy tło wynosi około 20-25 jednostek. Tutaj jest 7-8. Z czego wynika takie podejście? Nie krytykuję, tylko chciałbym się dowiedzieć z czego wynika taka metoda obróbki?

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wyłącznie z moich indywidualnych poglądów na temat obróbki HST, a właściwie jej składników. Nie ma jak piszesz "optymalnych wartości". To sprawa subiektywna. O jakich jednostkach piszesz ? Procentach sygnału bieli?

A Łukasz i jeszcze jedno-ja nie wycinam tła, bo "wycinanie tła" oznacza pozbawianie obrazka części histogramu. Ja mam po prostu poziom czerni na poziomie 5% sygnału bieli ( w wiekszości przypadków) a dla ciemnych mgławic ustawiam więcej ale nigdy więcej niż 10%. Stąd jest mocno zdziwiony tą wartością 20-25 jednostek która podajesz. ale chyba o innych jednostkach mówimy.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pipeta może być różnie skonfigurowana. Zakladam że masz defoltowe ustawienia .  Jesli tak , to jak w panelu masz wybraną szarość to pokazuje w procentach od poziomu bieli. U mnie zawsze jest pomiędzy 90 a 95 . 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Twoje tlo zawsze na każdym urządzeniu odbieram jako czarną smolę. 

Po kalibracji monitora urządzeniem od Ciebie zauważyłem, że 15-18 jednostek na tle w PS to dość jasno. Na wielu innych urządzeniach i monitorach 17 jest już smola. Wychodzi na to, że kalibracja mocno rozjaśnia monitor.

Może tylko u mnie??? 

 

Jak myślisz, czy przypadkiem schodzenie tak bardzo z wartością tla nie jest przypadkiem marnowaniem swiatlosily Twojego sprzętu? 

Dla mnie przez to wycinaja się fragmenty dostępne nawet chyba z f4. 

Moja subiektywna opinia. 

 

Wiem że to Twój styl, ale dlaczego? 

Nie krytykuje - zadaje nurtujące mnie pytania. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traktuję. Tyle że rozmawiajmy o ukończonych pracach :) a nie o zajawkach. Ale jak juz mówimy o pomiarach opublikowanych obrazków to widzę dużą różnicę w sposobie jaki silniki każdego z trzech forum astro w Polsce - AP, FA i AM-  traktują zdjęcie. To jest dopiero masakra. Unikam tego jak ognia i upycham fotki na Astrobin, no ale to jest płatne.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze pracuję nad tym, ale masz Bogdan 180% racji - to cholernie trudny obiekt, bo jest tak nisko że muszę ciagle przypominać sąsiadowi żeby gasił światło w kiblu bo mi włazi w kadr :) 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja HaOIIILRGB już jest. Kombinacja mgławicy bikolor i gwiazdek RGB, ale wygląda fajnie.

Dołożyłem LRGB: 6x600 sekund na kanał.

Montaż ASA ułatwia znakomicie fotografowanie tego obiektu bo tam w okolicy nie ma po prostu szansy na znalezienie wystarczająco jasnej gwiazdy dla guidera.

919d9d3b5e90f8fb5c17103c3b9d194b.16536x1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.