Skocz do zawartości

Praca inżynierska - informatyka w astronomii - proszę o pomoc.


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie teraz będę pisał pracę inżynierską na temat wykorzystania komputerów w dziedzinie astronomii. Mam tu na myśli zastosowanie, historię komputerów używanych w misjach kosmicznych np. apollo, aż do współczesności. Czy ktoś poleciłby mi jakąś lekturę, książki, źródła? Chodzi mi bardziej o zagadnienia informatyczne. Z góry dziękuję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe wyzwanie bo:

informatycy to ludzie raczej twardo stąpający po ziemi a astronomowie to raczej ludzie bujający w obłokach (albo i wyżej) ;-)

Ciekawie pogodzić takie dwie natury to będzie inspirujące wyzwanie. Szczerze życzę Ci powodzenia bo myślę że jest wiele dróg nieodkrytych w połączeniu tych dwóch dziedzin.   

 

Mnie np  zastanawia to co pokazuje na forum, z resztą bardzo ciekawie, Libmar w temacie identyfikacji egzoplanet w oparciu o dane dostępne w internecie.

Dlaczego jeszcze do tej pory nie powstał algorytm / program, który analizował by te dane, tak jak analizują je ludzie podobni do Libmara?

Co takiego "nieprogramowalnego" jest w analizie danych wykonywanej przez setki internautów, czego nie daje się dzisiaj oprogramować?

Program zrobiłby to znacznie szybciej....

Podejrzewam że jakaś "naturalna ludzka inteligencja"  tam wchodzi w grę ale to tylko moje nieudolne podejrzenia.

Gdybym miał więcej czasu i nieco mniej lat to by było może ciekawe wyzwanie programistyczne :-).

 

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pki1234 napisał:

Dlaczego jeszcze do tej pory nie powstał algorytm / program, który analizował by te dane

ale przecież powstał.

wypuścili keplera, zebrał dane, przeanalizowali algorytmem, wskazał im tysiące planet.

i wtedy, po żniwach, dane poszły do internetu, bo może ktoś jeszcze coś ciekawego w tych "odpadach" wygrzebie ^_^ no i grzebią i czasem coś znajdują.

jednak "samo gęste" zostało odcedzone już na początku.

i pewnie dzięki takim niezależnym odkryciom, które wskazały w których miejscach algorytm czegoś nie znalazł, można algorytm ulepszać, tak żeby przy kolejnych misjach takich nieodkrytych przypadków było mniej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, szuu napisał:

i wtedy, po żniwach, dane poszły do internetu, bo może ktoś jeszcze coś ciekawego w tych "odpadach" wygrzebie ^_^ no i grzebią i czasem coś znajdują.

jednak "samo gęste" zostało odcedzone już na początku.

aaaa....

czyli to grzebanie w "śmieciach" jest...?

to nie dobre na prace magisterską, chyba że z recyclingu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, Ty glownie pod katem astronautyki chcesz przeanalizowac sprawe.

Digital Apollo. Human and Machine in Spaceflight By David A. Mindell

https://mitpress.mit.edu/books/digital-apollo

33 minuty temu, pki1234 napisał:

astronomowie to raczej ludzie bujający w obłokach (albo i wyżej) ;-)

Astronomowie to tak na prawde fizycy. Nie bujajace w oblokach pieknoduchy ;-)

Czestokroc uzywaja tez w swojej pracy narzedzi programistycznych. Coraz popularniejsze staja sie np zagadnienia zwiazane z Big Data. Od dawien dawna preznie wykorzystuje sie metody numeryczne i Computer Algebra System.

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pki1234 napisał:

ciekawe wyzwanie bo:

informatycy to ludzie raczej twardo stąpający po ziemi a astronomowie to raczej ludzie bujający w obłokach (albo i wyżej) ;-)

Ciekawie pogodzić takie dwie natury to będzie inspirujące wyzwanie. Szczerze życzę Ci powodzenia bo myślę że jest wiele dróg nieodkrytych w połączeniu tych dwóch dziedzin.   

Oj, to mocno niefortunne stwierdzenie. Przecież skomplikowane algorytmy i obróbka danych są sednem współczesnej astronomii. Teraz już tylko astroamatorzy bujają ;)

 

Do autora tematu: polecam dodatkowo wejść na https://arxiv.org/ i poprzeglądać artykuły w dziale Instrumentation and Methods for Astrophysics.

Przykładowo: szczegóły techniczne misji GAIA (która docelowo zmierzy pozycje ok. miliarda gwiazd Drogi Mlecznej, a przy okazji odkryje kupę nowych zmiennych, egzoplanet itp.), choćby tu: Gaia Data Release 1: Pre-processing and source list creation (a z tej serii jest jeszcze mnóstwo).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, WielkiAtraktor napisał:

Oj, to mocno niefortunne stwierdzenie. Przecież skomplikowane algorytmy i obróbka danych są sednem współczesnej astronomii. Teraz już tylko astroamatorzy bujają ;)

masz rację, to niefortunne stwierdzenie które przez swoją skrótowość nie oddaje tego o czym myślałem a mogło dotknąć społeczność astronomów zawodowych.

Nie to było moim celem i przepraszam tych którzy odebrali to negatywnie.

Chodziło mi o różnice w sposobach myślenia i podchodzenia do rozwiązywania problemów w tych dwóch dziedzinach nauki (algorytmicznie w informatyce, przyrodniczo i często bardziej humanistycznie w astronomii) i podkreślenie że połączenie ich może być ciekawe i odkrywcze.

Jak to mówią politycy: "Chcieliśmy jak najlepiej a wyszło tak jak zawsze..." :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie warto tez wspomniec o specjalistycznych aplikacjach do analizy danych

http://iraf.noao.edu
http://www.eso.org/sci/software/esomidas
http://ds9.si.edu
http://cxc.harvard.edu/ciao/

Przy okazji

http://www.scientificlinux.org

3 godziny temu, pki1234 napisał:

Chodziło mi o różnice w sposobach myślenia i podchodzenia do rozwiązywania problemów w tych dwóch dziedzinach nauki (algorytmicznie w informatyce, przyrodniczo i często bardziej humanistycznie w astronomii)

Przeczytanie paru prac badawczych na Arxiv i podrecznikow akademickich sprawiloby, ze i tu zmienilbys zdanie ;-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.09.2017 o 21:03, pki1234 napisał:

informatycy to ludzie raczej twardo stąpający po ziemi a astronomowie to raczej ludzie bujający w obłokach (albo i wyżej) ;-)

 

 

I ja się nie zgodzę. Dziś, mimo popularności programowania każdego tematu nadal nikt nie zapewnia nam gotowych narzędzi do wykorzystania w pracy. Tak na prawdę standardowy dzień astronoma zaczyna i kończy się na programowaniu. Oczywiście nie tylko, bo program gotowy już wykonuje za nas gro roboty a jednak wyniki się same nie opiszą i nie opublikują. A szkoda ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dj_peterka napisał:

 ....Zresztą, słynni astronomowie to też humaniści...

dziękuje Ci za to że napisałeś to zaraz po tym poście:

22 godziny temu, Miszuda napisał:

No błagam...

Ponieważ dyskusja niebezpiecznie zeszła z tematu głównego, ze swojej strony mam tylko nadzieję że da ona autorowi głębokie refleksje do swojej pracy i zaadresowania interdyscyplinarnego charakteru łączenia tych dwóch dziedzin. 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.