Skocz do zawartości

Szkło i Nikon do DSO


sphere360

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę bardzo - jedno ze zdjęć ma Szerokość pola: 1,697 stopni   drugie Szerokość pola: 3,334 stopni 

Jedno jest z ogniskowej 420 mm drugie nie wiadomo ale pewnie koło 200 mm  a Ty oba zestawiasz ze 135 mm ...  

Trochę nie halo.

Pozdr.

PS.

10 minut temu, Marek_N napisał:

samemu nie mając nic do powiedzenia....

Dużo czytam dlatego mam "mało postów" ;-)

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Marek_N napisał:

 

@MateuszW

W D80 masz 8Mpix, kolega @sphere360 ma D7200 z 24 Mpix i bez filtra AA. Niestety to co u Ciebie jest dobre u niego może być juz tylko średnie a nawet słabe. Ten nowy Nikkor 70-300 byłby bardzo fajny ale to nowość wiec pewnie kosztuje ze 3000 zł.

Mam 10 :) Nie no, w nocy widać u mnie potężne wady optyki, rarówno komę, AC, jak i generalnie niecentryczność obrazu (coś się krzywi). W dzień być może kolega może już zauważać wady optyki bardziej, niż ja, ale myślę, że w większości przypadków nie powinno to mieć znaczenia. Ale jak coś, obiektywu nie polecam, jeśli się myśli o astro :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie pobawisz się Sigmą 18-35 1.8 art którą już masz? To jest super szkiełko pod APS-C i w dodatku bardzo jasne. Podejrzewam, że przy f2.8 przebije niejedną stałkę jakością obrazu. A przy 35 mm można zrobić bardzo dużo fajnych kadrów i sporo się nauczyć, przy okazji oszczędzając sobie frustracji.

milkyway2.jpg

 

Ten Jupiter to będzie porażka na całego. Aberra, koma, słaba rozdzielczość. Zupełnie nie przystosowany do dzisiejszych matryc foto. No i ciemny po przymknięciu do użytecznego astrofoto.

Edytowane przez qbanos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy kłotnie to esencja każdego forum :) . Ale skoro sie upierasz...

Nie miałem Jupitera, mam Zaissa Sonnara 135mm f/3.5 - wg wielu najlepszy obiektyw w tym zakresie na M42. Jestem jego drugim właścicielem (po ojcu) wiec nie jest to żaden grzebany egzemplarz z Allegro.

Poniżej pojedyncza klatka 300s, w skali 100% z Canona 60D (18 MPix), z tego co pamiętam przymknięty o dwa "klikniecia" - czyli coś około f/4.5 - f/5.0

IMG_0519.thumb.jpg.70faef15f36b5a04145c604bb969b046.jpg

Jak widzisz idealnie nie jest, wyraźna CA, lekka koma. Ale na początek zabawy w Astrofoto jak najbardziej się nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Marek_N napisał:

Nikogo to nie obchodzi wiec sobie daruj i nie zaśmiecaj wątku swoimi dywagacjami.

Na szczęście nie Ty decydujesz....

A pisanie że 135mm Samyang da JAKOŚĆ taką jak 420mm APO - nadal mnie bawi ;-) 

Tym bardziej w kontekście pytającego, który jak się donyślam po przykładach które podał patrzy "obrazkowo"

Pozdr.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, qbanos napisał:

A czemu nie pobawisz się Sigmą 18-35 1.8 art którą już masz? To jest super szkiełko pod APS-C i w dodatku bardzo jasne. Podejrzewam, że przy f2.8 przebije niejedną stałkę jakością obrazu. A przy 35 mm można zrobić bardzo dużo fajnych kadrów i sporo się nauczyć, przy okazji oszczędzając sobie frustracji.

milkyway2.jpg

 

Ten Jupiter to będzie porażka na całego. Aberra, koma, słaba rozdzielczość. Zupełnie nie przystosowany do dzisiejszych matryc foto. No i ciemny po przymknięciu do użytecznego astrofoto.

O ile pogoda pozwoli, dziś popstrykam też sigmą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Limax7 napisał:

Nie bierz Jupitera. Nie wyostrzysz na nieskończoność a jakość zdjęć będzie bardzo słaba. Poszukaj lepiej jakiejś stałki 200 lub 300 mm

popieram bo jak masz dobre szkiełko do szerokich kadrów to szukałbym czegoś co da Ci węższe pole.

Z uporem maniaka wrócę do Nikkora 180/2,8 ED. Nie słyszałem o nim takich rzeczy o jakich pisał Loki a mam ten obiektyw od kilku lat.

Przykład zdjęcia z niego (czy ktoś bardziej "spostrzegawczy" niż ja może mi wskazać wady dyskwalifikujące ten obiektyw do astrofoto?):

Argumenty za tym szkłem dla Ciebie to: mieści się w granicach ogniskowej dla SWA, w dzień będziesz miał małe tele lub super szkiełko portretowe (którego teraz nie masz), ma akceptowalną jeszcze wagę żeby swobodnie z nim chodzić na spacery.  

M42 są kuszące ceną ale ja osobiście coraz bardziej przekonuję się że to raczej "szkła sentymentalne".

Fajnie jest je podpiąć, potestować bokeh, ale spróbuj robić nimi zdjęcia biegającym dzieciom :-).

Ponieważ obracamy się w obszarze ogniskowych "portretowych" zobacz np jakie zdjęcia robi Helios 85/1.5 (niestety nie w astrofoto). Można go od jakiegoś czasu kupić z mocowaniem do Nikona i Canona. Cena? -  raczej dla tych co zbierają sowieckie szkła z powodów sentymentalnych :-)

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie z Nikkora 180 jest nieostre, więc ciężko coś powiedzieć o wadach. Brak też jakiegokolwiek koloru gwiazd więc nawet nie ma jak ocenić aberracji chromatycznej. Obiektyw był też pewnie przymknięty do jakichś f/5.6, a to jest ciemno do astrofoto bez guidingu.

Kolega, o ile nie chce się najpierw pouczyć na Sigmie, potrzebuje max. jasnego szkła o ogniskowej <200 mm i dobrej jakości obrazu. Tylko Samyang 135 f/2 spełnia te warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.