Skocz do zawartości

Pytanie o tegoroczne max Geminidów


Sztaba

Rekomendowane odpowiedzi

Pojechaliśmy dzisiaj z Łukaszem Wieteską na fotografowanie draperi, filarów i innych aurorowych wynalazków jakie miało nam sprowadzić Słońce.

 

Ale jak jechaliśmy na przedmieścia, to zorzy nie było za to już z samochodu widzieliśmy kilka Geminidów.

I aparat poszedł w ruch.

Oczywiście jak aparat patrzył w Oriona i okolice to... meteory leciały gremialnie, pęczkami przez Małe i Duże Misie, Smoki i inne okolice. Jak obiektyw poszedł w Misia Yogi to Geminidki sobie szły przez Byczka i plecki Oriona.

Przez godzinę (jutro wstajemy raniutko...) na fotkach złapało się na pewno 2 geminidów lub 2 geminidki... no meteory jak by na to nie patrzeć.

 

Muszę dokładnie oglądnąć resztę zdjęć, bo tylko 2 widać na pierwszy rzut oka.

 

Miejsce obserwacji (GPS, WGS 84) - 51 48 47,47N 19 30 00,61E

 

meteor_1_male_14_grudnia_2006.jpg meteor_2_male_14_grudnia_2006.jpg

 

Jeśli kogoś interesuje oryginalny plik z fotkami to służę.

 

Fotografie na nieruchomym statywie, "ostrzone na szybko"

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Koledzy z PKiM my na serio z utęsknieniem czekamy na rozpoczęcie pracy w PFN...

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja widziałem pojedynczo lecące sztuki a kto mi w zasadzie wytłumaczy skąd się wzięły te nazwy i czym różnią się leonidy od geminidów ?

 

A tak na logikę, nic Ci na prawdę te nazwy nie mówią?

 

Leonidy, Geminidy, Perseidy, Aquarydy, Orionydy... porównaj te nazwy z nazwami Leo, Gemini, Persei, Aquarius, Orion... to nazwy gwiazdozbiorów Lew, Bliźnięta, Perseusz, Wodnik, Orion.

Nazwy rojów odnoszą się do nazw gwiazdozbiorów w, których znajduje się radiant roju czyli niewielki obszar nieba, z którego pozornie promieniują zjawiska danego roju.

 

A poza tym patrz tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6117

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszą obserwację maksimum Geminidów wybrałem się będąc w pracy wykorzystując 15 minutową przerwę o godzinie 19.30 . Gwiazdozbiór Bliźniąt wisiał już na wschodzie więc spodziewałem się zobaczyć chociaż 1-2 meteory . Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu patrząc to tu to tam przez ten czas nie zaobserwowałem ani jednej spadającej gwiazdki <_< . Hmmm dziwne - w końcu dziś jest 14... Ale idąc z pracy do domu ( godzina 22.15 ) polepszył mi się humor . Co jakiś czas patrząc w niebo zobaczyłem 2 ładne Geminidy i już wiedziałem że mogę się zacząć szykować na noc . Szybka kolacyjka , tysiąc ubrań na siebie :Boink: , leżaczek i ... kolejne rozczerowanie - chmury na niebie ! Wędrowały sobie powoli co jakiś czas robiąc czarne dziury . Ale tu się nie da obserwować ! Ale już przed 12 zaczęło się robić coraz lepiej by w końcu dokładnie o 11.55 ukazał się czyściutki rozgwiażdżony nieboskłon . A więc heja zobatrzmy co się szykuje . Tym razem wziąłem ze sobą zegarek i ołówek aby coś nieco zanotować Po małej Geminidowej drobnicy pierwsza petarda - godzina 12.13 ( naszego czasu ) w gwiazdozbiorze Woźnicy . Jasny, wolny i krótki meteor z roju Geminidów zostawia na sekunde jasną smugę na niebie . Po kolejnych Geminidach to tu to tam ( w sumie przez całe 2 godziny obserwacji co chwilę zmieniałem obszary nieba ) kolejny i najlepszy w całej obszerwacji Geminid o godzinie 12.47 znów przeciął Woźnicę . Był dłuzszy i jaśniejszy od poprzedniego . Kolejny zryw o godzinie 1.04. W gwiazdozbiorze Kasjopei przez 3 sekundy ... 3 meteory jeden za drugim i co dziwne wszystkie z innych rojów ( jedna Geminida , jeden chi - Orionid i jeden Coma Berenicyd ) . W sumie pierwszy raz coś takiego wiedziałem . Do konca obserwacji jeszcze 2 meteory zasłużyły by na to żeby je to przytoczyć , obydwa z roju Geninidów ( 1.30 i taki na pożegnanie o godzinie 2.04 , obydwa przemknęły w okolicach Oriona ) . Trzeba także zaznaczyć że ładnie spisały się Coma Berenicydy ( także zostawiały ładne smugi ) których naliczyłem 4 , nie wiem czemu ale jakoś przypominały mi listopadowe Leonidy ( może ze względu na szybkość ... ) . Do chi - Orionidów zaliczyłbym 3 spadające gwiazdki , choć jedna z nich jest wątpliwa ... O godzinie 2.08 zwinąłem manatki i troche z żalem ( najchętniej poleżałbym całą noc :helo: , ale musiałem dziś rano wstać ... ) opuściłem grudniowe niebo . Dziś szykuję się znowu - jeśli tylko pogoda dopisze . Jeśli nie to zawsze można pomyśleć już o Kwadrantydach które również zbliżają się wielkimi krokami :rolleyes: .

Pozdrowionka

Tomek P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem od godziny 11.45 do 1.20 . Przez ten czas , znowu wybierając różne strony nieba zaobserwowałem 11 geminidów ( w tym tylko jeden bardzo jasny , długi rozpoczął się w Woźnicy a skończył w Perseuszu zostawiając ładną smugę o godzinie 12.31 naszego czasu ) , 2 Coma Berenicydy ( tym razem bardzo słabo jasne ) i 4 meteory sporadyczne .

Pozdrawiam

Tomek P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mi 14.12 gołym okiem udało się zaobserwować 10 w ciągu pół godziny (ok godziny 21) + 3, które przeoczyłam, ale widział je moj tata :). Wcześniej, ok 17 udało mi się dojrzeć jeden nieeeesłychanie jasny (z powodu okoliczności uważam to za taki swój prywatny mały cud ;) ).

 

Wg jakich kryteriów określa się jasność gwiazd i meteorów? Bardzo mało wiem, jesli chodzi o konkretne informacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mało wiem, jesli chodzi o konkretne informacje...

To już samo w sobie wbrew pozorom jest całkiem dużo :) Jasność(obserwowaną) gwiazd określa się na podstawie natężenia ich promieniowania. Nie da się zmierzyć bezpośrednio jasności gwiazdy w magnitudo, można za to zmierzyć różnicę promieniowania pomiędzy gwiazdą o znanej jasności i na podstawie tej różnicy wyznaczyć różnicę ich jasności. Używasz do tego pewnej wspaniałej zależności zwanej wzorem Pogsona:

mb - ma = 2,5log Ia/Ib , gdzie m-jasności obserwowane, I-natężenia promieniowania

Pamiętaj też, że skala wielkości gwiazdowych jest logarytmiczna!

Wg. mnie najlepiej jest nauczyć się najpierw kilku(-nastu, -dziesięciu) orientacyjnych jasności obiektów na niebie (np. Alkor z Mizarem, Wega, gwiazdy Plejad...) co daje pewne wyczucie jak wygląda np gwiazda 3mag.

Natomiast do dokładniejszego porównywania jasności odsyłam na stronę pana Świerszczyńskiego, która to jest skarbnicą wiedzy o gwiazdach zmiennych i metodach oceny ich jasności. SSW

Z meteorami sprawa ma się nieco gorzej bo jest toto szybkie, krótkotrwałe i niepunktowe. Trzeba po prostu wyczuć na podstawie znajomości blasku innych obiektów

<offtopic> przykładowy krótki wyciąg z rozmów podczas obserwacji meteorów by MOA:

-wszyscy: łoooooo!

- no ten musiał mieć z -5 jak nic

-Niee...no -5? bez przesady, Wenus ma -4

-No co Wy, przecież to było dużo jaśniejsze niż Wenus

-Jak jaśniejsze, a zresztą nie pamiętam....

</offtopic>

Pozdrawiam i życzę udanych łowów, oraz miłego ostatniego półobrotu wokół osi w tym roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

W piątek, 14. grudnia, wczesnym wieczorem, maksimum swojej aktywności osiąga jeden z największych rojów naszego nieba - Geminidy -poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Geminidy to jeden z najbardziej aktywnych i regularnych rojów meteorów na naszym niebie, a jednocześnie jeden z najbardziej niedocenianych. O sierpniowych Perseidach i listopadowych Leonidach słyszał prawie każdy, a o Geminidach mało kto. Tymczasem każdego roku w okolicach nocy z 13 na 14 grudnia daje on nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę, przebijając tym samym Perseidy.

 

Pierwsze meteory z roju Geminidów możemy podziwiać już 7 grudnia, a aktywność roju trwa do 17 grudnia. Ciałem macierzystym Geminidów jest najprawdopodobniej planetoida (3200) Phaeton. Geminidy to zjawiska o średniej szybkości, wchodzą bowiem w naszą atmosferę z prędkością 35 km/s. Miejsce, z którego zdają się wybiegać te meteory (tzw. radiant) znajdujemy w konstelacji Bliźniąt i leży ono w bezpośrednim sąsiedztwie najjaśniejszych gwiazd tej konstelacji: Kastora i Polluksa. Wschodzi około godziny 16:30, najwyższą wysokość nad horyzontem osiąga około godziny 2:00, będąc wówczas aż 70 stopni nad południowym horyzontem.

 

Tegorocznego maksimum aktywności spodziewamy się 14 grudnia w okolicach godziny 17:45 naszego czasu, czyli w Polsce już po zapadnięciu ciemności ale jeszcze w momencie, gdy radiant roju jest nisko nad horyzontem. Warto jednak wyjść na obserwacje w okolicach maksimum lub godzinę czy dwie później, bo ze względu na kilkugodzinną szerokość połówkową maksimum, możemy wtedy liczyć na grube kilkadziesiąt zjawisk na godzinę. W obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący się kilka dni po nowiu. Tegoroczne warunki na pewno zachęcaja więc do obserwacji.

 

Niestety mogą być problemy z pogodą. Według prognoz praktycznie w całej Polsce, w godzinach maksymalnej aktywności roju, będzie panowało całkowite zachmurzenie chmurami niskimi. Szanse na przejaśnienia są w zasadzie tylko w okolicach Grudziądza, Brodnicy, Ostródy i Mławy. O tej porze roku, prognozy pogody są jednak obarczone sporym błędem, trzeba mieć więc nadzieję, że rzeczywista sytuacja będzie lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15/16 12 2007 22:51:20 UT PAV10 post-4968-1197792251_thumb.jpgWizualnie był ogromny, bardzo wolny(metrec 4.5o/s) widziałem jak" walczy z atmosferą" szybko zwalniał sypał iskrami,pozostawiał za sobą bardzo jasny ślad , kilka rozbłysków,po ok. 4 minutach dotarł do mnie dudniący odgłos (akustyczny odgłos tego zjawiska) W koło zrobiło się widno ,zaćmił gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurw.....!!!

 

 

15/16 12 2007 22:51:20 UT PAV10 225120.JPGWizualnie był ogromny, bardzo wolny(metrec 4.5o/s) widziałem jak" walczy z atmosferą" szybko zwalniał sypał iskrami,pozostawiał za sobą bardzo jasny ślad , kilka rozbłysków,po ok. 4 minutach dotarł do mnie dudniący odgłos (akustyczny odgłos tego zjawiska) W koło zrobiło się widno ,zaćmił gwiazdy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15/16 12 2007 22:51:20 UT PAV10 post-4968-1197792251_thumb.jpgWizualnie był ogromny, bardzo wolny(metrec 4.5o/s) widziałem jak" walczy z atmosferą" szybko zwalniał sypał iskrami,pozostawiał za sobą bardzo jasny ślad , kilka rozbłysków,po ok. 4 minutach dotarł do mnie dudniący odgłos (akustyczny odgłos tego zjawiska) W koło zrobiło się widno ,zaćmił gwiazdy.

 

 

No to czekamy na filmik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15/16 12 2007 22:51:20 UT PAV10 225120.JPGWizualnie był ogromny, bardzo wolny(metrec 4.5o/s) widziałem jak" walczy z atmosferą" szybko zwalniał sypał iskrami,pozostawiał za sobą bardzo jasny ślad , kilka rozbłysków,po ok. 4 minutach dotarł do mnie dudniący odgłos (akustyczny odgłos tego zjawiska) W koło zrobiło się widno ,zaćmił gwiazdy.

 

Meteor akustyczny! Bomba. Ciekawe czy FIEKA ma go w radiowych? Czy METREC uznal go za Geminida? Hmm...

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.