Skocz do zawartości

Pytanie o tegoroczne max Geminidów


Sztaba

Rekomendowane odpowiedzi

A hmm "skąd" bedą leciały ? jest chyba jakies stałe miejsce... kolo jakiegos gwiazdozbioru albo cos ?  

 

PS  Co to znaczy "CSE" , sorki za takie banalne pytania ale malo sie znam  :oops:  

 

http://www.pkim.org/ ->> W menu Link Roje meteorów a tam kliknac na Geminidy.

 

A CSE to inaczej Czas Srodkowo Europejski (czas zimowy), moze tez byc CWE czyli Czas Wschodnio Europejski (czas letni).

W astronomi czesto poslugujemy sie Universal Time (UT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...
a jak będzie w tym roku?

 

Bylo juz takie pytanie, ale w watku o Leonidach, wiec pozwole sobie powtorzyc:

 

na razie nie ma szczegolowych danych dotyczacych tegorocznego maksimum Geminidow. Srednio ZHR siega 120. W tym roku glowny pik przypadnie niestety na 10:45 UT 14 grudnia - w Polsce bedzie wtedy dzien.

W trakcie nocnych obserwacji bedzie troche przeszkadzal Ksiezyc, jednak mozna sie spodziewac kilkudziesieciu zjawisk w ciagu godziny.

 

Zachecamy takze do obserwacji teleskopowych Geminidow :)

 

Predkosc geocentryczna meteoroidow z tego roju jest niewielka (35 km/s), wiec powinnismy obserwowac dosc duzo zjawisk teleskopowych. Istnieja pewne doniesienia o prawdopodobnej aktywnosci innego roju w tym czasie: chi-Orionidow. Radiant o wspolrzednych +23 st. i 82 st. jest stosunkowo blisko polozony radiantu Geminidow (+33 st. i 112 st.). Prawdopodobnie chi-Orionidy sa wolniejsze od Geminidow. Centra pol obserwacji powinny byc w odleglosci 20 - 40 st. o radiantow tych rojow. Glownym celem obserwacyjnym do obserwacji teleskopowych w grudniu powinny byc Geminidy, ale w drugiej polowie miesiaca mozna obserwowac takze Ursydy, ktore sa bardzo powolnymi zjawiskami, a przez to swietnie nadaja sie do obserwacji teleskopowych. Radiant tego roju w Polsce jest okolobiegunowy. Ursydy sa aktywne od 17 do 26 z maksimum aktywnosci 23 bm. Warunki do jego obserwacji beda bardzo dobre.

 

Poradnik do obserwacji teleskopowych znajduje sie pod adresem

http://www.pkim.org/pkim.org/obs/index-teleskopowe.shtml

 

pzdr

e.

Edytowane przez Ewa Zegler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ku mojemu zdziwieniu po całodziennych opadach deszczu o 20.40 wyszłem na podwórko i ujrzałem przebijające się przez cienkie chmury gwiazdy . Przed 21 rozpocząłem obserwację która trwała do 22 . Wybrałem obszar na zachodzie . Niestety w obserwacji przeszkadzały szybko przemieszczające się chmury które jednak co jakiś czas pozwalały na obserwację . Przez tą godzinkę widziałem tylko 3 meteory - jeden sporadyk , jedna Geminida ( którą widziałem kątem oka jak przemknęła przez " Wielki Wóz ") i jeden pasujący jak ulał do chi - Orionidów ( bardzo wolny i wylatujący z okolic Oriona ) . Szkoda żę przeszkodziły chmury bo zapewne byłoby cosik więcej . Może dziś ...

Pozdrawiam

Tomek

P.S. Od dziś biorę ze sobą zegarek . Bedę zapisywał chociaż moment pojawienia się spadajęcej gwiazdy . W końcu od czegoś trzeba zacząć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy da się wyznaczyć godzinę dla której w danym dniu będzie maksimum zjawisk, czy może rosną stopniowo z każdą godziną/dniem aż do MAKSIMUM? :icon_question: :icon_question:

 

:astro:

 

ps wczoraj w ciągu 1,5h zobaczyłem 8 meteorów

Edytowane przez Konrad 1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba pogoda na geminidy w tym roku nie dopisze :( Trzeba jednak przyznać, że pogoda i tak jest łaskawa dla obserwatorów meteorów w tym roku. Maximum orionidów bez chmur, leonidów podobnie. Może pogoda chciała nam wynagrodzić chmury na perseidy. No więc uznała że już wynagrodziła :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy da się wyznaczyć godzinę dla której w danym dniu będzie maksimum zjawisk, czy może rosną stopniowo z każdą godziną/dniem aż do MAKSIMUM? :icon_question: :icon_question:

 

:astro:

 

ps wczoraj w ciągu 1,5h zobaczyłem 8 meteorów

 

ZHR meteorów powinno rosnąć z dnia na dzień...

 

Jeszcze niespotkałem się z okreslaniem godziny dla maksimum w poszczególnych dniach....

 

Ale oczysiwscie mozna samemu przewidzieć o której godzinie zobaczymy wiecej meteorów z danego roju..

 

Przedewszystkim.....

 

Im wyzej radiant nad horyzontem tym widzimy więcej zjawisk...

 

Oraz nad ranem statystycznie widujemy wiecej meteorów niż wieczorem.....

(ale to dotyczy raczej sporadyków)

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Już jutro oczekiwane maksimum roju Geminidów - niestety, panująca prawie w calym kraju pogoda nie nadaje sie do jakichkolwiek obserwacji. Na szczęście, od kilkunastu dni działa uruchomiona w ramach PARMO automatyczna stacja do radiowych obserwacji meteorów. Owe kilkanaście dni potrzebne było na ostateczne zgranie oraz dopracowanie konfiguracji sprzętu i oprogramowania służacego do analizy.

 

Zapraszamy do śledzenia aktywności i udziału w projekcie.

 

http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/365

 

Pozdrawiam

Mariusz

Edytowane przez Marand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jutro oczekiwane maksimum roju Geminidów - niestety, panująca prawie w calym kraju pogoda nie nadaje sie do jakichkolwiek obserwacji. (...)

 

Na szczęscie nie wszędzie pogoda jest pod psem...

 

Na stronie IMO mozna na bierząco śledzić aktywność Geminidów...

Na podstawie danych przesyłanych przez obserwatorów z całego śwata..

 

http://www.imo.net/live/geminids2006/

 

Jak widać dzisiejszej nocy ZHR sięgnął już 130 ..

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać dzisiejszej nocy ZHR sięgnął już 130 ..

Krzyś ;)

 

Jednak po spłynięciu danych od większej liczby osób ZHR spadło :(

 

Ale najwazniejsze ze choć jeden obserwator jest z Polski...

 

krzyś ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.