Skocz do zawartości

Kometa C/2017 T1 (Heinze)


Rekomendowane odpowiedzi

Kometa na Wigilię w gwiazdozbiorze Raka

Gdy pogoda pozwoli to ujrzymy stosunkowo jasną (około 11 mag) kometę C/2017 T1 (Heinze) w gwiazdozbiorze Raka. W chwili obecnej jej pozorny ruch po niebie jest niezwykle duży około 0,1"/sekundę co sprawia, że jej fotografowanie jest niemałym wyzwaniem. Kompozycje 18min wykonane zdalnie przez teleskop o średnicy 106mm znajdujący się w Mayhill (USA). Zaznaczona galaktyka NGC 2648 ma jasność 12mag i wymiary 3,2' × 1,1'.

L3x3min_C2017-T1_Annotated.thumb.jpg.093f9643992c71f283f3489053a9dc80.jpg

C2017T1-Heinze.jpg.ab8b7b6bbd3a1cfdc963d70c4a162c29.jpg

c2017mapa.jpg.0458ab664f975fef840370849bc54482.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawa kometa. Widziałem ją 10 dni temu z Koskowej Góry, jako obiekt ledwie dostrzegalny w 33 cm teleskopie. Jej jasność oceniłem wtedy na 14.0 mag. Twoje zdjęcie wskazuje, że jej całkowita jasność jest na pewno znacznie większa, kometa jest jednak mocno rozmyta, przez co żeby ją dostrzec, trzeba będzie się wybrać pod ciemne niebo.

Ona początkiem stycznia przejdzie 0.22 j.a. od Ziemi i na ciemnym niebie pewnie da się ją wtedy dostrzec w lornetce. Późniejszy los tej komety stoi pod znakiem zapytania, bo jest ona obiektem o bardzo małej jasności absolutnej i może nie przetrwać przejścia przez peryhelium (21 lutego 2018, w odległości 0.58 j.a. od Słońca).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z jej obserwacji. Na pewno o tej komecie można powiedzieć jedno: jest szybka. Nie jest tak urodziwa jak na zdjęciach, nie udało mi się dostrzec jej warkocza ale sama głowa jest dość zwarta. Moja ocena jej parametrów to 10.8mag DC=3 koma 3'

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuż po zachodzie Księżyca namierzyłem kometę. Dość mały niezbyt jasny ale przyjemny obiekt o zadziwiająco szybkim ruchu wśród gwiazd. Jej jasność oceniłem na 10.4mag DC 3/4 koma 4'. Przy Księżycu w pełni raczej nie ma szans jej namiarzenie 

Tej nocy widziałem jeszcze mocno niedocenioną kometę 62P/Tsuchinshan1. Oceniłem ją na 10.8mag DC 3, a koma aż 6'

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystując krótkie okno pogodowe i brak Księżyca na niebie skierowałem teleskop na kometę. I jestem nieco zawiedziony. Oczywiście znałem wcześniej prognozy co do jej jasności ale po cichu liczyłem na więcej. Kometa dzisiejszej nocy znajdowała się "tylko" 33 mln km od Ziemi.  Mimo tak dużego zbliżenia jej jasność oceniłem na 9.8 mag, głowa była dość rozmyta z niewielkim tylko zagęszczeniem ku centrum a jej średnicę oszacowałem na 5'.  Warkocza zaś nie udało mi się "wyzerkać". 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tę kometę ostatniej nocy z Kraterem z ciemnego miejsca na południu świętokrzyskiego (SQM-L: 21.27). Jest rzeczywiście dużym i rozmytym obiektem. W 33 cm teleskopie oceniłem ją niemal dokładnie tak jak Ty, Darku, średnicę głowy oceniłem na 6', a jasność na 9.8 mag. Widziałem ją też (choć słabo) w lornetce 10x50, jako obiekt o jasności około 9.5 mag i średnicy około 8'. W teleskopie miała zauważalnie "łezkowaty" kształt, z wydłużeniem w kącie pozycyjnym około 80 stopni.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, napoleon napisał:

Jest zato ekstremalnie szybka aż 0,47"/sekundę w deklinacji i 0,13"/sekundę w rektascencji, co sprawia, że jej fotografowanie jest b.trudne.

No tak, zapomniałem dopisać, że w teleskopie ruch było widać w przeciągu kilku minut.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolak89 napisał:

Czy ta kometa jest w zasięgu lidletki? I gdzie będzie w sobotę wieczór/noc?

Lidletką raczej ciężko będzie ją dostrzec. W idealnych warunkach będzie to zapewne możliwe, ale na pewno trudne i będzie wymagało bardzo dokładnej mapki, doskonałej adaptacji wzroku do ciemności i czasu.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze okno pogodowe umożliwiło zarejestrowanie tej ciekawej komety znajdującej się aktualnie w gwiazdozbiorze Jaszczurki (RA 22h 42m; Dec +46 10'). Jej przejście przez peryhelium nastąpi 21 lutego 2018 w odległości 0.58 j.a. od Słońca. Jej pozorny ruch na niebie jest bardzo duży i wynosi (RA -0,08"/sek, Dec -0,085"/sek) co sprawia, że jej efektywne fotografowanie wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i stosunkowo krótkiego czasu ekspozycji. Kompozycja 7,5min., pojedyncza klatka LRGB, wykonana za pomocą astrografu o światłosile f3.65 i ogniskowej 392mm.

C2017T1.jpg.09386d86fc081771f25a9807162a76ee.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Każdego kto skieruje teleskop na tą kometę czeka chyba miła niespodzianka. Kometa jest widoczna na wieczornym niebie jako jasny, dość zwarty obiekt w dość niezłym położeniu nad horyzontem. Ale trzeba się śpieszyć z jej obserwacja bo z dnia na dzień dość szybko maleje jej elongacja. Na zachętę jeszcze fotografia M. Jagera z ubiegłej nocy http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=142447&PHPSESSID=hvtke1bompl20bjg0d92esbrq2

Moja ocena z dzisiejszej nocy (tj 05 lutego) to 9.1 mag DC=5 koma 2'

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ją widziałem poprzedniej nocy (6 lutego) z Kraterem na ciemnym niebie w Trzonowie kilkadziesiąt km na północ od Krakowa, gdzie SQM-L pokazywał 21.25 mag/"2.

Tak jak napisał Dark kometa jest naprawdę fajna. W 33 cm teleskopie rzucała się w oczy i była niezbyt dużym, zwartym i dość jasnym obiektem (jej jasność oceniłem na 8.7 mag). W tym samym czasie było ją też widać (choć całkiem słabo) w lornetce 10x50.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.