Jump to content
Jagho

Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne

Recommended Posts

Bardzo sensowna idea dla astro-amatorów!

Sam spektrograf Alphy 600 też nie kosztuje krocie -- w wersji podstawowej coś ok. 3 tys. PLN. To taniej niż kamery CCD, a nawet niewiele drożej od filtrów do astronomicznej fotometrii CCD (np. B,V,Rc). Piszę o tym, bo podczas akcji obserwacyjnej jasnej nowej w Delfinie kilka lat temu, francuski astro-amator Buil robił fotometrię B,V,Rc tej nowej za pomocą Alphy 600 - wycinając programistycznie linie emisyjne w widmach zrobionych Alphy 600 i traktując te widma syntetycznymi filtrami B,V,Rc (... można również symulować inne filtry fotometryczne, np. sloanowskie ). Takie podejście daje jasności nowej w różnych filtrach na poziomie widma ciągłego, bez skażenia ich silnymi liniami emisyjnymi.

Edited by Rybi
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robin Leadbeater opublikował właśnie aktualne wyniki swojej obserwacji spektroskopowej supernowej SN 2017eaw, która obecnie ma już zaledwie 18 magnitudo (!). To jest nowy rekord amatorskiej obserwacji spektroskopowej (poprzedni 17.6m również należał do niego). To niesamowite co ten gość wyprawia z 11-calowym SCT Celestrona i zmodyfikowanym Alpy. Dotychczas nikomu na świecie nie udało się nawet zbliżyć do jego osiągnięć, nie mówiąc o ich pobiciu. Oczywiście mówimy tu spektroskopii niskiej rozdzielczości, która dla obserwacji słabych supernowych jest optymalna. Taką samą jak Robin rozdzielczość względną (R~100) stosują też nowoczesne systemy dedykowane rejestracjom klasyfikacyjnym SN'ych np. Spectral Energy Distribution Machine (SEDM) działający z teleskopem P-60 (apertura 1.5 metra) w obserwatorium na Mount Palomar.

sn2017eaw_20180523_annot_3.png

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wygląda na to, że oprócz brytyjskiego astronoma, którego osiągnięcia opisałem wcześniej mamy kolejnego, który wpisał się już na listę (na razie bardzo krótką) tych amatorów, których obserwacje spektroskopowe zostały uznane do prawidłowej klasyfikacji supernowych w IAU TNS. Claudio Balcon z Włoch zarejestrował widma i określił typy 2 supernowych: SN 2019ahs (15.02.2019) oraz SN 2019akq (23.02.2019)
W przeciwieństwie do Robina Leadbeatera korzysta on ze spektroskopu własnej konstrukcji, co dla mnie jest bardzo budujące, ponieważ jestem właśnie na etapie konstruowania i testowania własnego. Włoch zastosował regulowaną szczelinę oraz soczewkę kolimatora oraz obiektywu o ogniskowych 32mm. Wielkości te wydają się dość krótkie, ale pamiętajmy że celem jest spektroskop niskiej rozdzielczości. Claudio Balcon ocenia λ/Δλ na 70 do 200. W raportach TNS zgłaszał R~100. Jest to wielkość wystarczająca do prawidłowej identyfikacji typu supernowej (nawet niektóre profesjonalne obserwatoria deklarują podobną wartość dla obserwacji widm SN'ych). Na dodatkowe uznanie zasługuje fakt, że urządzenie podpięte jest do teleskopu o aperturze zaledwie 8 cali !

 

Blog włoskiego astroamatora:
http://blog.teleskop-express.it/tag/astronomia-amatoriale/

 

8.jpg

 

9-768x1024.jpg

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

SN2018oh_profil.png.e58b72fa7df44fbd187a934857936f52.png

W ramach "treningu" i zdobywania kolejnych doświadczeń w wykonywaniu spektroskopii bardzo słabych obiektów (czytaj: pozagalaktycznych supernowych) postanowiłem zabrać się za nieco słabsze, więc trudniejsze cele niż przedstawiona już kiedyś przeze mnie spektroskopia SN 2018pv o jasności 12.8 magnitudo. Postaram się publikować od czasu do czasu wyniki tych prac (choć nie za często, aby Was nie zanudzić :) ).
Mam trochę nietkniętego jeszcze materiału z obserwacji spektroskopowych z zeszłego roku, ale dopiero teraz (w okresie świątecznym) znalazłem trochę czasu, aby się nim zająć. Na warsztat poszła więc supernowa oznaczona SN 2018oh o jasności 14.8 mag. Spektroskopia wykonywana zestawem: teleskop SW 10" Quattro f/4 CF, kamera ASI 290MM-C, montaż G-40, Star Analyser 100. Kamera ZWO ASI 290MM-C mimo pewnych zalet nie jest jednak uważana za zbyt dobrą do celów rejestracji spektroskopowych (wysoki prąd ciemny, 12-bitowa rozdzielczość przetwornika A/D, "frędzlowanie" i niewielki rozmiar matrycy), ale z uwagi na to, że zastosowałem składanie 100 klatek po 30 sekund oraz spektroskopię niskiej rozdzielczości R~100 (nieduża dyspersja na poziomie 24 A/piksel), to przynajmniej na razie problemy te nie były zaporowe. Stosując oprogramowanie Maxim DL 6 Pro, a następnie RSpec 1.9 uzyskałem potwierdzenie obiektu jako supernowej typu Ia. Linia absorpcyjna krzemu została bez trudu zidentyfikowana.

Dla celów porównawczych zestawiłem zarejestrowane przez mnie widmo z wynikami opublikowanymi przez znane obserwatorium w Yunnan i uzyskanymi za pomocą teleskopu w Lijiang o aperturze 2.4m, które to (jako opublikowane najwcześniej) stały się podstawą do oficjalnej klasyfikacji supernowej SN 2018oh. Zgodność obu widm jest zadowalająca i pozwala mi mieć nadzieję, że cel, jaki sobie postawiłem na przyszłość, wykonywanie prawidłowych spektroskopii klasyfikacyjnych dla nowo odkrywanych supernowych, jest w warunkach amatorskich całkiem realny. Zdaję sobie jednak sprawę, że prawdziwe schody dopiero się zaczną przy jeszcze słabszych supernowych o wielkości gwiazdowej 16-17 mag.
  sn2018oh_all.jpg.d4454cd38b6ced4212fbe5daac845af7.jpg

Edited by Jagho
  • Like 2
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.