Skocz do zawartości

Prośba o ocenę zdjęcia


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

moja pierwsza próba zdjęcia z użyciem obiektywu Canon 100mm 2.8 makro i aparatu 450D mod. To akurat ujęcie do zwykły jpg, ale chodzi mi o to czy gwiazdy mają prawidłowy kształt. Zaznaczam , że tak mi wychodzi niezależnie od czasu naświetlania. Tu akurat 96 sek bez prowadzenia na montażu cg5gt, przysłona 2.8. Usunąłem kolor aby zmniejszyć plik, ale wielkość jest orginalna.

Zastanawiam się , czy jest jakaś nieośiowość, ugięcie, a może jest ok.

 

Seb

 

 

Canon100.2.8.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

Musisz przymknac przyslone. O ile sprawdź sam. Pewnie nie mniej niż 2kliki.

Na pełnej dziurze nie da rady :-(

Aha, czyli jest, źle. Niestety dzisiaj, ani pewnie przez następne dni nie sprawdzę, ze względu na pogodę. Pytałem, o ten kształt gwiazdek, bo jakiś czas temu kiedy próbowałem tym aparatem z refraktorem to też nie mogłem uzyskać okrągłych gwiazdek tylko takie samolociki, więc może to wina body aparatu. Na szczęście mam jeszcze 400D do porównania. Cieszę się natomiast , że mój stary cg5 tak ładnie się prowadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Body aparatu nie ma wpływu na kształt gwiazd. To wina optyki. Zastosuj radę Taysona godząc się jednocześnie na konieczność dłuższych ekspozycji. No i wypal kilkadziesiąt klatek, może nawet ponad 100. Będziesz zadowolony.

A co do pytania o kształt gwiazd, to porównaj je sobie np. ze zdjęciem Dusera ze zlotu w Lipowcu. Będziesz miał odpowiedź.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie zyg zaki na koziołku, jak mi prowadził raz za szybko raz za wolno, co pół obrotu śruby.

Zależy w którym momencie zaczynałem robić zdjęcie, były raz w jedną a raz w drugą stronę.

 

Prowadzenie.JPG

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 27.01.2018 o 20:23, Sebastianus napisał:

A jezeli sensor w aparacie nie jest prostopadle do toru optycznego?

W twoim przypadku tzn Aparat + obiektyw to zdecydowanie można wykluczyć. A jeśli by tak było to aparat lub obiektyw do naprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania , tu są wartości przy jakich ja robiłem ... przymknięcie na 3,2 3min prowadzone na SA.

Pomijając niewielką różnicę w przesłonie , to i tak u mnie na środku gwiazdy wyglądają całkiem inaczej ? Do tego masz większy pixel ode mnie , czyli powinno być łatwiej .

Coś tutaj nie gra ...

fotka mocno skompresowana ale w oryginalnej rozdzielczości

aIMG_0019_j.thumb.jpg.44282d8f5c4e568dcd499a27df0e0b15.jpg

parametry

wartosci.JPG.1990722a76244842cfffec8b66d67f9e.JPG

5a9da40774c99_CanonEosmodels.thumb.jpg.7a3e9237fc30b757bf922bc935220474.jpg

porównanie środków >

por.thumb.JPG.0091808d46a88b69f3df613d61fb06ac.JPG

To jest tylko porównanie ... wnioski należą do Ciebie B)

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.