Skocz do zawartości

M51 - "długoczasowy lucky Imaging"


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wszystkim.   Mam wielki sentyment do tej galaktyki, bo jest przepiękna i do tego to pierwszy  obiekt, jaki w ogóle sfotografowałem ( jeszcze Nikonem D90 wiele lat temu ) .

Miałem nadzieję na dozbieranie dzisiaj koloru , ale póki co wiszą chmury. Może jutro. Bo , wstyd się przyznać, nie mam w swoich zbiorach porządnego zdjęcia tej galaktyki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja podostrzona wydaje się być lepsza. 120s ekspozycje pozwoliły Ci nieco zminimalizować wpływ chyba nie najlepszego seeingu ale mimo to nie była to chyba galaktyczna noc na zbieranie luminancji? :emotion-5:

Warto zerknąć co daje dobra pogoda ze stabilnym seeingiem. ASI1600 to piksel 3,8 µm i nawet dla 580mm Twojego quadrupletu to już wymagająca skala.!

Dla porównania Lka z TEC140 po redukcji 740mm ogniskowej czyli w stosunku do TSAPO100Q ogniskowa dłuższa o 160mm (w sumie nie wiele ale jednak jest)

Moje warunki były wyśmienite zdjęcie testowe, żadnej kalibracji podczas jasnej nocy, w zasadzie tylko wyciągnąłem to zdjęcie bez żadnych dodatkowych tricków do dzisiejszej prezentacji. Zerknij na  gwiazdy przy mojej ogniskowej mniejsze nie rozwalone seeingiem. Żadnego ostrzenia ani dekonwolucji.

Moje ekspozycje to 60s więc warto jeszcze zastanowić się nad dodatkowym skróceniem czasu naświetlania???

Aaa, nie opisuję tego tutaj aby twierdzić, że Twoja M-51 jest słaba bo wcale nie jest ale w momencie kiedy naświetlił byś ją podczas idealnej nocy efekt z pewnością powalił by cię ze zdwojoną siłą! Niestety zimowa pogoda nie rozpieszcza i łapiemy się za zdjęcia wtedy gdy tylko nie ma chmur :ermm:

 

L_proba2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście żartowałem z tym Lucky Imagingiem , stąd wzięcie całości w cudzysłów :).  Są zresztą  w sieci przyzwoite zdjęcia tego obiektu z 1 sek czasami z  tej kamerki.  .

Warunki były rzeczywiście kiepskie , przezroczystość powietrza niska ( smog?) , widać było tylko najjaśniejsze gwiazdy.  Człowiek jest jednak tak wygłodniały , że korzysta z każdej okazji  ustrzelenia czegokolwiek :D

Co do poziomu detali w galaktyce - na pewno seeing, ale także niestety ziarnistość mojego montażu zdecydowanie wzrasta w temperaturach oscylujących wokół -10 stC. Będe musiał przy okazji jeszcze raz go przesmarować oraz pokasować luzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Duser napisał:

Oczywiście żartowałem z tym Lucky Imagingiem

Szczęśliwy jest o tyle, o ile udaje sią, przez tą pogodę i inne niesprzyjające warunki, zebrać jakikolwiek materiał. 

 

Druga wersja jest ostrzejsza!B) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.