Skocz do zawartości

planetarny specjalista : University Ortho 7 mm MC


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

University Ortho 7 mm MC :

 

Okular kupiłem na astro-giełdzie jako typowo planetarny okular o śr, 1,25” , z newtonem 270/1500 daje powiększenie 214x – co w polskich warunkach seeingu uważam za optimum . Poza tym okularem mam jeszcze 2 inne typowo DS: sa to Naglery 22 i 31 mm . Pierwsze wrażenie ( jeszcze w dzień ) było negatywne : małe pole widzenia ! a to glownie z powodu ze jestem przyzwyczajony do pola 82 st . Jednak byłem na to przygotowany .

Dopiero podczas wczorajszych obserwacji zdałem sobie sprawe że był to strzał w dziesiątke …

 

Praktycznie pierwszy raz od 3 tygodni było czyste niebo i można było rozstawić sprzęt – teleskop pomimo ASCT wystudził się całkowicie dopiero ok. 23 . Był szybki spadek temperatury i ok. północy było już ok. –8 st C . Seeing tej nocy był dobry ale tylko okresami , określiłbym go na 6 w skali 10. Saturn po dokładnym ustawieniu ostrości pokazał wiele szczegółów których wcześniej nie obserwowałem , przedewszystkim chodzi mi o pasy chmur na plenecie . Generalnie można powiedzieć że obraz był bardzo kontrastowy , ostry do samej krawędzi ( !!!! ) – dosłownie nawet jeżeli pół planety schowała się za krawędź pola widzenia druga połowa była równie ostra co na środku pola widzenia . Nie stwierdziłem także najmniejszych przekłamań w kolorystyce – nawet przy brzegu pola widzenia nie było widać sladów abberacji chromatycznej pochodzącej od okularu ( co ciekawe w naglerach 22 i 31 mm takie przekłamania są – po prostu przy brzegu pola widzenia jest silna aberacja chromatyczna ( dlatego tez naglery nie sa polecane do obserwacji planet ) .

Saturn pomimo iż niebo było lekko zamglone ( typowa planetarna pogoda …) był mocno kontrastowy – w okularze było widać planete a tuż obok czarne niebo ( niektóre okulary powodują rozjaśnienie obrazu wokół planety i efekt jest taki że tło w pobliżu jasnej planety jest szare a nie czarne ) .

Jowisza nie obserwowałem bo niestety wschodnia część nieba jest zasłonięta przez budynek , z racji tego kolejnym obiektem do testów była centralna część M42 – co ciekawe przy powiększeniu 214x dobrze i kontrastowo widać było – wewnętrzną część mgławicy , a przy tych warunkach – lekka mgiełka – spodziewałem się dużo rorszych efektów .

Najważniejsze co rzuciło mi się w oczy podczas obserwacji M42 to widok 5 składnika trapezu – był on widoczny wyraźnie , ostro i jasno . Wcześniej nigdy nie widziałem go tak wyraźnie pomimo iż miewałem lepszy seeing .

Postanowiłem poszukać kolejnych składników i o dziwo znalazłem ! Niestety nie mam pod reka zadnego dokładnego atlasu i nie podam jakie to gwiazdy . 6 składnik był widoczny obok TYC-4774-931-1 , był widoczny zerkaniem podczas gorszego seeingu lub na wprost podczas przerw w falowaniu powietrza .

 

Mogę polecić każdemu ten okular – szczególnie do obserwacji planet . Doszedłem do wniosku ze nie trzeba wydawać 1000 zł na okular aby mieć bezkompromisowa jakość dawanych obrazów . Podejżewam że ortoskopy innych firm także dają podobne rezultaty , ale innych nie testowałem. Przy porównaniu obrazów odnosiłem się do innych okularów które kiedys posiadałem , a były to : różne super ploosle , ploosle , lantanowy Soligor 3.8 mm , TeleVue Radian 3 mm ( w tym przypadku powiększenie 500x z moim Nwetonem dyskwalifikowało ten okular ) , lantanowy Vixen LV 15 mm , Astrokrak SWA 23 mm , różne okulary mikroskopowe PZO i Zeiss .

 

recenzje pisałem od ręki i mogłem coś pominąć , jak by co to prosze pytać - chetnie odpowiem

 

pozdrawiam

Marcin Matusiński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin piszesz o 5-tym i 6tym składniku trapezu z takim entuzjazmem a przecież masz 270 mm. Ja wielokrotnie obserwowałem moim klewzowem 200 mm wszystkie 6 składników i to z Warszawy. Widoczność 6-ciu gwiazdek stała się dla mnie oczywista i naturalna.

Muszę jednak przyznac, że Talem 2 (newton 150mm) zawsze widać było tylko 4 sładniki i ani śladu 5-go nie mówiąc już o szóstym.

Twoje 270 mm mowino wystaczyć do ich zobaczenia nawt w średnich warunkach i przy zwykłym plosslu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... możliwe że rok temu kiedy więcej obserwowałem i kiedy było widać oriona nie miałem dokładnie skolimowanego teleskopu , inna sprawa że zwykle używałem barlowa który zawsze wpływa niekorzystnie na ostrosc , jakies 2 lata temu sprzedalem lantana 3.8 i kupilem lantana vixena 15 mm ktorego uzywalem z barlowem 2x - to nie byla ta jakosc ...

 

co do 5 składnika to widywałem go już wcześniej ale nigdy tak ostro i wyraźnie , 6 skladnika nie widzialem nigdy wczesniej , ale tez nie szukałem go na siłe

 

pozdrawiam

Marcin

 

PS przypomniało mi się jeszcze że wczoraj obserwowałem ciekawa pare księżyców saturna Tytan i Iapetus były w odległości zaledwie 1,5" od siebie i pomimo że Tytan jest dużo jaśniejszy Iapetusa także było widać ( podejżewam że używając ploosla nie zobaczyłbym Iapetusa - ale krótkich okularów do porównania nie mam wiec moge tylko podejzewac )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular kupiłem na astro-giełdzie jako typowo planetarny okular o śr, 1,25”

 

Marcin widze że juz znasz swojego UO Ortho na wylot. Ja swój niedawno nabyty UO 4mm Or. (chyba z tego samego źródła:) dopiero poznaje ale raz pokazał pazury w MirkaD teleskopie walizkowym na kudłaczach. Dla tego jednego razu z saturnem warto bylo wydac tą kase. !!!

 

 

Muszę jednak przyznac, że Talem 2 (newton 150mm) zawsze widać było tylko 4 sładniki i ani śladu 5-go nie mówiąc już o szóstym.  

 

Co do 5 składnika trapezu to raz obserwowałem go z balkonu (Wrocław-jedna z wiekszych sypialni-ok 50k ludzi) w refraktorze 1501200 z okularem 12,5mmED+Barlow2x(prawie celstron:). Składnik 6 byl niedostrzegalny

 

 

 

PS przypomniało mi się jeszcze że wczoraj obserwowałem ciekawa pare księżyców saturna Tytan i Iapetus były w odległości zaledwie 1,5" od siebie i pomimo że Tytan jest dużo jaśniejszy Iapetusa także było widać ( podejżewam że używając ploosla nie zobaczyłbym Iapetusa - ale krótkich okularów do porównania nie mam wiec moge tylko podejzewac )

 

Hehe widze ze wczoraj obserwowaliśmy to samo.

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=6228

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby zapodać tu małą mapkę z tym 5 i 6-tym składnikiem trapezu ?

Bo jakoś w żadnych z używanych przeze Mnie planetariów ich nie ma.

 

Dopiero podczas wczorajszych obserwacji zdałem sobie sprawe że był to strzał w dziesiątke …

I pomyśleć że to właśnie Ja chciałem mieć te okularki :(:oops::Cry: :evil: :| tyle że kasy nie było. A teraz kiedy jest kasa, to nie ma ofert. Ech trudno.

 

Na niemieckim "ebay" też nic Mi nie znajduje.

A czy ktoś zna adres jakichś aukcji u Czechów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako były właściciel w/w okularka cieszę się że zakup się dobrze sprawuje,

myślę że o ortoskopach University Optics trzeba będzie pamiętać przy okazji planowanych testów okularów planetarnych. Obrazy porównywalne z lantanami a to są przecież bardzo tanie (to podstawowa wersja, nawet nie jakieś nowe HD ortho wypuszczone przez UO) i malutkie szkiełka (właściwie nie widać że jakiś okular jest w wyciągu - idealny do travelerka).

Patrzyłem tylko raz przez chwilę przez innego orto - to był Antares, jest wyraźnie większy i soczewka oczna też jest dużo większa. Obrazów nie miałem okazji porównać bo nie miałem przy sobie UO. Mam nadzieję że będzie okazja porównać je w testach ale nie uprzedzajmy faktów...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.