Skocz do zawartości

Messier 97


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Po testach setupu z Warszawy na gromadach zabrałem się za nieco trudniejszy temat mgławic planetarnych ,  bo ewentualnie jeszcze tu widzę szansę na pokazanie czegoś z miasta gdzie przy 240 sekundach luminancji ADU tła wynosi 4500. Efekt mnie pozytywnie zaskoczył powiem Wam szczerze.

Zobaczcie luminancję Messier 97 Sowa.

FS 128 i ATIK ONE 9M na ASA DDM 60, bez filtrów wspomagających- tylko filtr L . Skala 0.9 arcsec/piksel. Obróbka podstawowa, bez pieszczot :)

30 x240 sekund. Sam jestem ciekaw jak to wyjdzie w kolorze.

pm4TPgAOCmSI_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Otoczka dookoła mgławicy :uhm: nie odpowiada kształtem tym widzianym czasem w sieci.

Eeeeee no nie....po prostu u mnie widać mniej tego fragmentu prawie idealnie okrągłego. Hamal , to jest tylko 240 sekund! No zobacz chociażby tą fotkę

image.jpeg.194f9dd57c3690baa660763e681925a9.jpeg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ty pokazujesz ślad po masce w stretchu a nie kształt otoczki! Przecież napisałem że było bez pieszczot...

Obrazek z pixa zawiera tlen i wodór zauwaź, a ja mam czyste L. Tlen i wodór to ułamek procenta luminancji w takich proporcjach.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełne LRGB. Coś tam widać, aczkolwiek do pełnej jakości sporo brakuje... RGB 30x120 sekund na kanał dodane i poprawiona luminancja.

uRnMErgDd7Tg_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem fanem gładkiego tła na Twoich zdjęciach. Jak Ty to robisz z takiej stosunkowo małej ilości materiału?

Czy możesz pokazać jedną surową klatkę luminacji?

Ja również zacząłem zbierać materiał do tej planetarki, lecz w NB. Jak na razie efekt mam bardzo średni...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to dobra znajomość sprzętu i zachowanie "reżimu" technologii obróbki. NIGDY nie używam sztucznych flatów i to właśnie daje takie ładne tło.

Jedna klatka luminancji wygląda tak ( mocny stretch bez kalibracji)

M97-001L.thumb.jpg.8b8a21d9d47fac1d0d04020f2682dc1c.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, ja składam w Pixie :) a tak na marginesie : jak rozumiem to jest obrazek z zestawu TS APO + QHY ? No jeśli tak to raczej bym nie liczył na dobre efekty dla  Ha bez minimum 15-20 minut naświetlania klatki

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie gorzej. Z doświadczenia na RODOS : widziałem jak DSS złożył zaszumiony obrazek - fuj. Pokazaliśmy jak to samo składa w  -  o ile pamiętam - Pixie. Było wiele lepiej. Maxim wcale źle nie składa, ja np. składam kolor w Maximie po alignacji w Pixie. Maxim sobie źle radzi z alignacją - i wywala błędy tam gdzie Pix ich nie zauważa.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.