Skocz do zawartości

Folia n3,8 do obserwacji słonca lornetką


tomeczz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

urzeczony obserwacjami zachodu słońca teleskopem z folią n3,8 pomyślałem czy nie rozszerzyć tu zastosowania lornetkowego.

 

Macie jakiś pomysł, może już ktoś to ćwiczył, jak taką folię przymocować do lornetki? Chciałbym by to było rozwiązanie wmiare solidnie i na ile to mozliwe by folia szybko się nie fatygowało przy zdejmowaniu i zakładaniu.

 

W chwili obecnej mysle o zakupie jakiś dekli, wycięciu otworów no i doklejeniu jakoś foli, Ale nie wiem na ile to jest dobre rozwiązanie. Mam lornetke WO 10x50

 

pozdrawiam

 

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@panasmarasdziekuje za podpowiedz. Wlasnie o czyms takim myslalem, ale...

@sidioussto co piszesz jest bardzo ciekawe i wydaje sie trwalsze. Srednice wewnetrzna potrzebowalbym jakies 6,5cm, ale musze to dokladnie zmierzyc. Jaki bylby koszt wydrukowania 4 takich dekli? 

 

Co do folii 3,8/5. Do zachodu slonca 3,8 sie nadaje lepiej. Oczywiscie gdy slonce jest wysoko stosuje n5

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinieneś obserwować wizualnie Słońca przez tą folię ND3,8 !!! Nie istotne, czy przy wschodzie, czy zachodzie Słońca. Przepuszcza 1600 razy więcej światła niż ND5.0 i nie zatrzymuje promieniowania IR i UV !!! Do wizuala jedynie z zamontowanymi w torze optycznym, filtrami Baader Solar Continuum i filtrem UV/IR, zatrzymującym szkodliwe dla oczu promieniowanie !!! Bez tych zabezpieczeń, Twoje oczy narażone są na nieodwracalne uszkodzenie siatkówki. To tylko taka rada od kogoś co obserwacją Słońca zajmuje się już przeszło 30 lat.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kiniu-13powaznie podchodzę do tego co piszesz, ale troche z niedowierzaniem.

 

Pisząc zachód słońca mam na mysli ostatnie 20 minut nim slonce calkowicie zajdzie. Obserwując n5 (ktora tez mam) kompletnie nic nie widac. Luntem w h-alpha tez nic nie widac. Obserwujac n3,8 ledwo co widac, jest juz tak ciemno ze prawie czarno.

 

Zastanawia mnie to co napisales o promieniowaniu IR/UV. Czemu to potrzebne sa filtry IR/UV. CHodząc po dworze nie musimy nosic okularow ani innych soczewek z takimi filtrami.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kiniu-13, acz gwoli ścisłości, folia ND3.8 jest jaśniejsza od ND5 o czynnik 10-3,8/10-5 ≈ 15,8.

 

Sam używam lornetki 15x70 z filtrami z folii Seymour Solar (też ND 5, ale daje żółty obraz Słońca), bardzo ładnie widać „skórkę pomarańczową” granulacji.

 

Cytat

Pisząc zachód słońca mam na mysli ostatnie 20 minut nim slonce calkowicie zajdzie.

No tak, wtedy jest ciemniej, ale i tak lepiej obserwować (z ND5) Słońce wysoko, gdy jakość obrazu jest lepsza.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, wkradły się 2 zera. Powinno być 16 razy a nie 1600. Sorki :(. Wiązka promieni Słonecznych w lornetce, czy też w teleskopie, jest bardzo skoncentrowana i trafia bezpośrednio na siatkówkę oka, która jest bardzo czuła na światło. Chodząc po dworze, promieniowanie IR/UV jest rozproszone w atmosferze i nie oddziaływuje tak silnie na nas. Wystarczy jednak zażyć kąpieli słonecznej, a po kilkudziesięciu minutach, nasza skóra zrobi się czerwona. To tak zwana "opalenizna", skutek działanie właśnie promieniowania IR/UV na naszą skórę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.