Skocz do zawartości

Triplet Lwa


Andrzej F.

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna praca, bardzo przyjemna. Jak się miał kadr tych mozaik do zdjęcia z FLI? Są tu "dziury" wypełnione słabszym detalem z FLI?

Popieram Tomka, że jedyną usterką jest w zasadzie ten kolorowy szumek w halo galaktyk. Choć same kolory mogłyby być też ciut inne, może więcej niebieskiego? Sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Świetna praca, bardzo przyjemna. Jak się miał kadr tych mozaik do zdjęcia z FLI? Są tu "dziury" wypełnione słabszym detalem z FLI?

Popieram Tomka, że jedyną usterką jest w zasadzie ten kolorowy szumek w halo galaktyk. Choć same kolory mogłyby być też ciut inne, może więcej niebieskiego? Sam nie wiem.

Dzięki wszystkim za opinie. Kolorowy szum w halo galaktyk jest widoczny tylko przy powiększeniu 100%. Można go uniknąć robiąc kolor w bin 1. Przez to należałoby  przynajmniej dwukrotnie lub nawet trzykrotnie wydłużyć czas ekspozycji w RGB.  Zdjęcia Tripletu Lwa robiłem w zeszłym tygodniu gdzie warunki już nie są najlepsze. Zawsze staram się zrobić wydruk na profesjonalnej drukarce Epsona lub Canona  i mogę powiedzieć, że nie widać na wydrukach  formatu A2  nawet najmniejszego  szumu kolorowego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

... ale trochę daje po oczach kolorowy szum na galaktykach. 

 

55 minut temu, MateuszW napisał:

Popieram Tomka, że jedyną usterką jest w zasadzie ten kolorowy szumek w halo galaktyk.

Dokładnie to można jeszcze poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej F. napisał:

Można go uniknąć robiąc kolor w bin 1. Przez to należałoby  przynajmniej dwukrotnie lub nawet trzykrotnie wydłużyć czas ekspozycji w RGB

Moim zdaniem to nie kwestia przejścia w bin1, a po prostu zebranie więcej koloru. Ja przy f/4 robię po 15 klatek RGB 180s, czyli gdzieś 2x więcej. Myślę, że tu jest główna przyczyna.

 

A jak wygląda kwestia tych pól widzenia kamer? Czy może tło masz całe z FLI, a tylko galaktyki pobrałeś z Atika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MateuszW napisał:

Moim zdaniem to nie kwestia przejścia w bin1, a po prostu zebranie więcej koloru. Ja przy f/4 robię po 15 klatek RGB 180s, czyli gdzieś 2x więcej. Myślę, że tu jest główna przyczyna.

 

A jak wygląda kwestia tych pól widzenia kamer? Czy może tło masz całe z FLI, a tylko galaktyki pobrałeś z Atika?

Czyli  i tak trzeba przynajmniej dwa razy więcej czasu przeznaczyć na kolor. Dodatkowo dochodzi tutaj cztery razy mniejsza rozdzielczość  luminacji Atika od koloru w bin2 z FLI. Robiąc zdjęcia staram się maksymalnie wykorzystać nasze polskie warunki, gdzie pogodne niebo szczególnie podzas nowiu nie zdarza się zbyt często.  Co do pola widzenia Atika, to dwie mozaiki wystarczyły, żeby pokryć 2/3 kadru z prezentowanego na forum zdjęcia. Dodatkowe puste pola pochodzące z FLI nie stanowią problemu, ponieważ trudno je odróżnić ze względu na dwukrotnie  większy piksel. Szum z FLI jest jest dużo mniejszy niż ten pochodzący z Atika przy tych samych czasach ekpozycji. Jesli podwoimy ilość pikseli w photoshopie praktycznie nie odróżnimy gwiazd i szumu tła z FLI od Atika. Jedynie obraz galaktyk będzie zawierał mniej szczegółów ze względu na dwukrotnie większy piksel w kamerze FLI.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.