Skocz do zawartości

Saturn 11-12-04


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Z piątku na sobotę wreszcie odsłoniło się niebo. Bezwietrzna zamglona noc , kiepska przejżystość za to seing całkiem niezły.

Wizualnie można było stosować powery rzędu 300-400X . Wystawiłem lunetę i delektowałem się widokami Saturna. W tym czasie studził się Mewlon.

Ok. północy do teleskopu podłączyłem się z kamerą w celu uwiecznienia planety z pierścieniami. Szybko okazało się iż 2godz to było za mało ażeby doprowadzić lustro do temp. otoczenia. Do wizuala było by ok. ale do focenia musi być perfekt. Po nast. godzinie teleskop był stabilny, za to seing nieco siadł i planeta zaczęła tańczyć wraz z faluącym powietrzem. Mimo to efekt bardzo dobry. Oby jak najwięcej takich nocy. Oczywiście mam nadzieję że trafię na wzorcowe warunki i wtenczas efekt będzie jeszcze lepszy.

Mewlon 2102450

Barlow 2X

Toucam 740

2240 klatek z czego wybrałem 600. W Registaxie tylko stackowanie. Delkatne ostrzenie w Photoshopie. Kolor bez zmian.

Na fotce można dostrzec dwa księżyce.

Pozdrawiam

Waldek

 

satmax111204.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nic dodać nic ujać Waldi, Władca Pierścieni :notworthy: taki widoczek mieliśmy właśnie z Alamaka 150/1500 i Synty 200/1200 na grudniowych Kudłaczach w drugiej połowie nocy jak się seeing uspokoił, z Ortoskopami 6 i 9mm Saturn wygladał właśnie tak samo jak na tej fotce z piękną, pastelową kolorystyką :salu:

 

Ps. Księżyce Saturna było widać oczywiście dużo lepiej wizualnie niż na fotce 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie widać jak widać?  I to dokładnie tam, gdzie być powinna.

 

Radku NIE widać. Ona być powinna 3x blizej niz ci sie wydaje że widzisz. To co widac to artefakt po stakowaniu.

 

Poszukaj na forum dyskusje "Czy widać Encke div czy Encke minima"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas pracuję nad obróbką, a efekt jest taki że staram się przybliżyć obiekt do tego jak go widać w naturze, czyli np. przez teleskop. Jak patrzę na swoje prace z zeszłego roku to widzę że za ostro obrabiałem i co skutkowało utratą naturalności. Często kierowałem się, tak mi się zdawało referencyjnymi fotami z netu a teraz widzę że większość jest niestety przegięta a ja staram się kożystać z wlasnych doświadczeń. Człowiek uczy się całe życie a więc warto cały czas ćwiczyć obróbkę a efekty napewno będą coraz lepsze.

Co do Encke to podaję ciekawy link http://members.leapmail.net/~ericj/encke.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie jest bardzo dobre, jeśli tak bylo widać Saturna z Kudłaczy przez D 150 i 200 to brawo! - sam oserwowałem parę lat temu przez TN 350 f/5 i przy dobrym seeningu było jeszcze lepiej!!! . Jednak przerwa Enckego jest bardzo trudna do zaobserwowania, ale na tym zdjęciu chyba ją widać - w końcu jeśli artefakt ujawnia się zawsze w tym samym miejscu, to coś jest na rzeczy - widzieliście zdjęcia Eda Graftona? - warto!

Pozdrawiam

:salu:

Ricardo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ujać  Waldi, Władca Pierścieni :notworthy: taki widoczek mieliśmy właśnie z Alamaka 150/1500 i Synty 200/1200 na grudniowych Kudłaczach w drugiej połowie nocy jak się seeing uspokoił, z Ortoskopami 6 i 9mm Saturn wygladał właśnie tak samo jak na tej fotce z piękną, pastelową kolorystyką :salu:  

 

Ps. Księżyce Saturna było widać oczywiście dużo lepiej wizualnie niż na fotce 8)

Jeszcze nie patrzyłem na Saturna przez Synte, ale jeśli takie mają być widoki to ide koczować przy oknie w nadziei na lukę w chmurach :D

Szkoda, że mam tylko PL 10mm. Nawet barlowa jeszcze nie nabyłem.

Mam pytanie: Czy jest wielka różnica między okularem np. Orto 6, a PL 10 mm + barlow? Tzn. na pewno jest, z racji chociażby na cenę. Jednakże w Polsce pieniądze na drzewach nie rosną i nie wiem czy moje wyskrobane 400 zł wydać na dobry okular do planet czy może filtr OIII (oczywiście już nie do planet :lol: ). Do tej pory wszystko przemawiało za filtrem, ale skoro takie widoczki Saturna można osiągnąć...

 

Poradźcie coś prosze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.