Skocz do zawartości

M52


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, pablo12311 napisał:

Nasuwa mi się jedno pytanie. Po co rozstawiać sprzęt dla zrobienia 6 klatek?

Miałem problem z guidingiem. Podejrzewałem ograniczone zasoby Raspberry PI, bo guiding szwankował głównie podczas zapisywania klatki (24mpix około 50MB FITS). Z tego powodu zebranie tych kilku klatek zajęło koło 2h. Więcej czasu nie miałem. Podczas następnej sesji KStars uruchamiałem już na zwykłym PC (dokładnie na maszynie wirtualnej) a na Raspberry PI był tylko serwer INDI. Jednak okazało się, że winny był kabel USB od kamery guidera. Po wymianie kabla śmiga wszystko bezbłędnie w obu konfiguracjach. Gromada otwarta nie potrzebuje tak dużo naświetlania, więc złożyłem to co miałem. Zauważ też, że oryginalne zdjęcie było 2 x większe. Przy resize zyskuje się na stosunku sygnał szum, więc odpowiada to większej ilości klatek w full size.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, rambro napisał:

... Zauważ też, że oryginalne zdjęcie było 2 x większe. Przy resize zyskuje się na stosunku sygnał szum, więc odpowiada to większej ilości klatek w full size.

Czyli ze jak przed stackowaniem zmniejsze dwukrotnie pojedyncze suby w bin1, to tak jakb były one robione w bin2 (pojawi się więcej sygnału) ? 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W kamerach CCD ładunki są najpierw przesuwane po matrycy "do rogu" a następnie odczytywane. W tych kamerach możemy zastosować binning sprzętowy, wtedy zanim zostaną odczytane, zostaną też zsumowane poszczególne pixele. Ponieważ każdemu odczytowi towarzyszy szum odczytu (read noise), to czytając z hardware binningiem powiększymy sygnał o krotność binningu (4x przy bin2) a szum odczytu doda się tylko raz. Wniosek z tego, że SNR się powiększy.

 

W kamerach CMOS każdy pixel jest odczytywany oddzielnie (są tam 2-3 tranzystory). Dlatego w tych kamerach nie ma hardwareowego binningu. Binning jest softwareowy. Może być w driverze (ZWO nie zaleca używać) albo w post-processingu. Pytanie więc czy taki binning coś daje.

 

Odpowiedź brzmi - tak, daje. Nie zmniejszymy oczywiście w softwearze szumu odczytu, bo pixele są już odczytane.  Robiąc bin2 zwiększamy poziom sygnału 4-krotnie, zwiększamy też łączny szum (shot,read,dark). Ale szum określony jest jako odchylenie standardowe, żeby zsumować odchylenia standardowe nie możemy ich po prostu dodać - należy dodać wariancje.

 

Więc:

S - poziom sygnału bin1

N - poziom szumu bin1

SNR = S/N

 

teraz bin2

S' = 4xS

N' = sqrt(4xN^2) = 2xN

 

SNR' = 4xS / 2xN = 2x S/N = 2x SNR

 

Robiąc bin2 zwiększymy SNR (wyrażony liniowo) dwukrotnie. Efekt ten wystąpi też w kamerze CCD ale będzie dodatkowo wzmocniony zmniejszeniem szumu odczytu.

 

 

 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A teraz na "chłopski rozum". Masz 4 pixele które powinny mieć wartość 100, ale mają szum, powiedzmy +- 2. Szum jest losowy, więc dość rzadko te 4 pixele będą miały wartości 102, częściej kilka będzie w górę a kilka w dół. Jak je zsumujesz to te w górę zaczną równoważyć te w dół. Łączny szum będzie mniejszy niż 4x 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Tayson napisał:

Czyli ze jak przed stackowaniem zmniejsze dwukrotnie pojedyncze suby w bin1, to tak jakb były one robione w bin2 (pojawi się więcej sygnału) ? 

Temat był już wielokrotnie wałkowany na forum. Sebo_b dobrze to wyjaśnił.

Jak potrzebujesz więcej przykładów autor SharpCap dokładnie opisuje bining w cmos i ccd na forum tego programu: https://forums.sharpcap.co.uk/viewtopic.php?f=35&t=262

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, rambro said:

W  nawiązaniu do pytania dodam jeszcze , że nie musisz zmniejszać pojedynczych klatek. Można zmniejszyć gotowego stacka.

Właśnie zacząłem się nad tym zastanawiać - czy resize + stack (average/median/etc) będzie miał dokładnie taki sam efekt jak stack + resize. Muszę zrobić model i policzyć :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.