Jump to content

ZWO ASI178MC-C + Newton 200/800


DaleCooper
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Mój pierwszy post na Astropolis i od razu problem tudzież prośba o poradę. Prosiłbym Was o opinię na temat kamerki ZWO ASI178MC-C oraz czy połączenie jej z Newtonem 200/800

da jakieś astrofotograficzne pozytywne rezultaty ?.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie jesteś bardzo doświadczonym astrofotografem i nie masz doskonałego montażu z dobrym guidingiem to w wypadku DS-ów odpowiedź brzmi NIE.

Może coś Ci się uda osiągnąć w fotografii Księżyca i planet, ale generalnie odradzam ten zestaw.

Link to comment
Share on other sites

Używam ASI178MM-c oraz Newtona 203/800, więc w zasadzie to samo. Poniżej masz wynik bez korektora komy - jest bardzo słabo, tylko środkowa część nadaje się do pracy. Niedawno kupiłem korektor komy i na razie będę walczył z ugięciami. F/4 teleskopu oraz 2.4um piksela kamery są bardzo, ale to bardzo wymagające. Pasy są, hot piksele są - bo nie używałem darków.

M57 stack.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Panowie

Nawiazując do Waszych postów tak zapomniałem dodać posiadam dodatkowo  NEQ-6 w tzw. astrobudce w ogordzie orion starshoot autoguider także wszystko jest w pozycji stacjonarnej podobnie jestem w posiadaniu korektora komy MPCC Mark IV.

A tak na przyszłość jeśli chciałbym zakupić np refraktor to co byście poradzili ?

 

Z wyrazami szacunku

MJ

Edited by DaleCooper
Link to comment
Share on other sites

LibMar do Ciebie prośba mógłbyś podzielić się większą ilością fotek wykonanych tą kamerką ? Będę wdzięczny chciałbym zobaczyć zanim podejmę decyzję.

 

jesli chcesz to możesz paczkę podesłać pod mail mjdysk@gmail.com lub umieścić po porstu tutaj w poście.

 

Pozdrawiam Ciebie serdecznie

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Generalnie z takim malutkim pikselem łatwo nie będzie. Spot size przeciętnych lepszych refraktorów oscyluje w granicach 5 mikronów czyli dwa razy większy od Twojego piksela. To w mojej opinii kamera typowo planetarna i choć pokazują się fotki DS z niej to ich jakość ...hm...

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Wessel,

Dzięki za odpowiedź obecnie focę modyfikowanym Canon 100d to może mógłbyś doradzić jaką zakupić kamerkę w granicy budżetu do 4500 PLN ażeby móc się cieszyć w miarę dobrą jakością zdjęć?  Interesuje mnie kolor że (względu na charakter pracy w weekendy tylko mogę zajmować się astrofoto). Z góry dziękuję za informację 

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Szukaj kamery z pikselem około 4.5 do 5.5 mikrona, sensor w zasadzie dowolny. Możesz z demobilu kupić coś z sensorem KAF 8300 - to dobry sprzęt. Z innym sensorem 4.54 mikrona masz przykład ATIK 428 EXC, ATIK 460 EXC.

Z CMOSów to chyba ASI 295 MC Cooled byłaby ciekawym wyborem ale tu popytaj fachowców od CMOSa.

Taki rozmiar sensora gwarantuje bezproblemowy dobór optyki, sporą czułość kamery i dobrą zabawę na początek, pozwalając robić fajne zdjęcia.

Tu masz przykład fotki z sensorem KAF 8300 ( wprawdzie mono, ale różnica aż tak istotna nie będzie) i optyką o ogniskowej  530 mm - a więc taką najpopularniejszą od 400 do 600 powiedzmy milimetrów.

Używana kamerę o takich parametrach można kupić w podanej cenie.

 

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Odpuść sobie blaszanego newtona f4 bez względu na kamerę, montaż i posiadane doświadczenie. To będzie walka z wiatrakami! Poprawne skolimowanie f4 to nie lada wyzwanie, ale nawet jeżeli się uda to wszystko się posypie podczas pierwszego slew, bo tuba się zwyczajnie ugnie i wszystko szlag trafi. Do tego dochodzi pływanie ostrości podczas zmian temperatury i mamy przepis na frustracje noc po nocy. Pixel 2.4 podniesie jeszcze poprzeczkę o 2 poziomy wyżej.

Wiem że f4 kusi, ale zmiana na f5 to nie wstyd ;) pomyśl o 150/750. Na nim zaczynałem swoją przygodę, w astrokraku za parę złotych założą Ci wręgi w tym teleskopie i będzie naprawdę super pracował.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, DaleCooper napisał:

zakupić kamerkę w granicy budżetu do 4500 PLN ażeby móc się cieszyć w miarę dobrą jakością zdjęć?

Hej, może kapinkę droższa niż Twój budżet ale w "obozie" kolorowych zdecydowanie najlepsza. Masz zdjęcia w wątku:

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.