Skocz do zawartości

ZWO ASI178MC-C + Newton 200/800


DaleCooper

Rekomendowane odpowiedzi

Używam ASI178MM-c oraz Newtona 203/800, więc w zasadzie to samo. Poniżej masz wynik bez korektora komy - jest bardzo słabo, tylko środkowa część nadaje się do pracy. Niedawno kupiłem korektor komy i na razie będę walczył z ugięciami. F/4 teleskopu oraz 2.4um piksela kamery są bardzo, ale to bardzo wymagające. Pasy są, hot piksele są - bo nie używałem darków.

M57 stack.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie

Nawiazując do Waszych postów tak zapomniałem dodać posiadam dodatkowo  NEQ-6 w tzw. astrobudce w ogordzie orion starshoot autoguider także wszystko jest w pozycji stacjonarnej podobnie jestem w posiadaniu korektora komy MPCC Mark IV.

A tak na przyszłość jeśli chciałbym zakupić np refraktor to co byście poradzili ?

 

Z wyrazami szacunku

MJ

Edytowane przez DaleCooper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LibMar do Ciebie prośba mógłbyś podzielić się większą ilością fotek wykonanych tą kamerką ? Będę wdzięczny chciałbym zobaczyć zanim podejmę decyzję.

 

jesli chcesz to możesz paczkę podesłać pod mail mjdysk@gmail.com lub umieścić po porstu tutaj w poście.

 

Pozdrawiam Ciebie serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie z takim malutkim pikselem łatwo nie będzie. Spot size przeciętnych lepszych refraktorów oscyluje w granicach 5 mikronów czyli dwa razy większy od Twojego piksela. To w mojej opinii kamera typowo planetarna i choć pokazują się fotki DS z niej to ich jakość ...hm...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel,

Dzięki za odpowiedź obecnie focę modyfikowanym Canon 100d to może mógłbyś doradzić jaką zakupić kamerkę w granicy budżetu do 4500 PLN ażeby móc się cieszyć w miarę dobrą jakością zdjęć?  Interesuje mnie kolor że (względu na charakter pracy w weekendy tylko mogę zajmować się astrofoto). Z góry dziękuję za informację 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj kamery z pikselem około 4.5 do 5.5 mikrona, sensor w zasadzie dowolny. Możesz z demobilu kupić coś z sensorem KAF 8300 - to dobry sprzęt. Z innym sensorem 4.54 mikrona masz przykład ATIK 428 EXC, ATIK 460 EXC.

Z CMOSów to chyba ASI 295 MC Cooled byłaby ciekawym wyborem ale tu popytaj fachowców od CMOSa.

Taki rozmiar sensora gwarantuje bezproblemowy dobór optyki, sporą czułość kamery i dobrą zabawę na początek, pozwalając robić fajne zdjęcia.

Tu masz przykład fotki z sensorem KAF 8300 ( wprawdzie mono, ale różnica aż tak istotna nie będzie) i optyką o ogniskowej  530 mm - a więc taką najpopularniejszą od 400 do 600 powiedzmy milimetrów.

Używana kamerę o takich parametrach można kupić w podanej cenie.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie blaszanego newtona f4 bez względu na kamerę, montaż i posiadane doświadczenie. To będzie walka z wiatrakami! Poprawne skolimowanie f4 to nie lada wyzwanie, ale nawet jeżeli się uda to wszystko się posypie podczas pierwszego slew, bo tuba się zwyczajnie ugnie i wszystko szlag trafi. Do tego dochodzi pływanie ostrości podczas zmian temperatury i mamy przepis na frustracje noc po nocy. Pixel 2.4 podniesie jeszcze poprzeczkę o 2 poziomy wyżej.

Wiem że f4 kusi, ale zmiana na f5 to nie wstyd ;) pomyśl o 150/750. Na nim zaczynałem swoją przygodę, w astrokraku za parę złotych założą Ci wręgi w tym teleskopie i będzie naprawdę super pracował.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DaleCooper napisał:

zakupić kamerkę w granicy budżetu do 4500 PLN ażeby móc się cieszyć w miarę dobrą jakością zdjęć?

Hej, może kapinkę droższa niż Twój budżet ale w "obozie" kolorowych zdecydowanie najlepsza. Masz zdjęcia w wątku:

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.