Skocz do zawartości

Okular do galaktyk i mglawic


Darula

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. To światłosilny teleskop F5 (750/150).

Więc lepiej skorygowane szkła jak Explore Scientific 82 stopnie. Maxvision. 

Pod ciemnym niebem

ŹW dla 24mm = 24mm /5= 4,8mm

Dla 30mm ŹW = 6mm (za dużo), może z filtrem wąskoprzepustowym. 

Dla 18mm ŹW = 18mm/5=3,6mm.

Dla 14mm ŹW = 14mm /5=2.8mm. 

 

Ale polecam też Lunt XWA 20 mm 100 stopni 2".

Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. 

 

Najlepsze są jednak Naglery, chyba też najdroższe. O Ethosach nie wspomnę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, kjacek said:

ŹW=35mm/5=7mm.

Niezłe niebo musisz mieć tam u siebie :laughbounce2:

No nie da rady. 

Koleś z delta optical powiedział że będzie git do mglawic a że ja się nie znam to chyba zostałem zrobiony w Ch... Ale oddam i wymienię na inny tylko z tych co wymieniłes maja ich niewiele 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wsadzę kij w mrowisko ale wydaje mi się, że warto.

https://www.firstlightoptics.com/skywatcher-eyepieces/sw_sky_panorama-7.html

 

Tu masz 3 ogniskowe okularu Sy Watchera Sky Panorama. Jak inne ESy, Meady, Luminosy itp. są to klony Naglerów.

Na SGL kilka osób je ma i uważa za dobry zakup do F5, dobrze skorygowane, oczywiście warstwy gorsze niż Naglery itp. ale cena 400 zł za nową sztukę? Jak dla mnie super.

Za 7 mm i 15 mm razem z przesyłką wyjdzie około 800 zł, z prowizja PayPala wyjdzie pewnie 850 zł za dwie sztuki !!!.

Dodatkowo jeśli kupisz również wersję dwucalową 23 mm jest rabat 60 funtów czyli z przesyłką wyjdzie jakieś 1300-1400 (z prowizją PP oczywiście) zł za 3 okulary dające pełen zakres powerów.

Tym samym, można powiedzieć że każdy jest po 450 zł no i szczerze to za więcej chodzą używane ESy.

 

Co prawda, zdarzają się na naszych giełdach fajne opcje jak używany Luminos 23 mm za 450 zł jednak nie jest to regułą, zresztą wszystkie są pewnie z jednej fabryki czy to Sky Watcher czy Celestron. 24 mm ES 82 stopnie jest chyba na giełdzie za 800 albo 900 zł, nie pamiętam dokładnie.

Zwróć w takim wypadku uwagę na to, że za te niecałe 900 zł dostajesz dwie fajne ogniskowe. 15 mm daje Ci 3.0 mm źrenicy i pole widzenia 1.6 stopnia, cała M31 (Andromeda) wchodzi w pole widzenia a źrenica jest odpowiednia. Do mniejszych galaktyk również będzie super.... na dobrą sprawę to 15 mm będzie Twoim podstawowym okularem, 7 mm również się przyda i to nie tylko teraz ale jak np. wymienisz teleskop na Dobsa 8 cali.

7 mm 82 stopnie da Ci możliwość próbowania rozbijania kilku kulek i lepszy widok na planetarki.

 

Dla mnie to lepsza opcja niż jeden dwucalowy okular tym bardziej, że 1.6 stopnia pola widzenia to jest dużo.... no ale najlepiej jakbyś miał również tego 23 82 :) 

 

Daj znać co wybierasz a parametry sprawdź sobie tu http://teleskop.astromaniak.pl/, będziesz mniej więcej widział jaki obraz mniej więcej da okular.

 

W dniu 8.09.2018 o 10:32, kjacek napisał:

ŹW dla 24mm = 24mm /5= 4,8mm

Dla 30mm ŹW = 6mm (za dużo), może z filtrem wąskoprzepustowym. 

Dla 18mm ŹW = 18mm/5=3,6mm.

Dla 14mm ŹW = 14mm /5=2.8mm. 

No i Jacek dobrze napisał, przydałby Ci się około 24 mm, około 14 mm no i wg mnie jeszcze 7 mm.

Czy zauważyłbyś różnicę między ES a tymi SkyPanorama? Szczerze to wątpię :) 

A okular możesz oddać do sklepu Delty i odzyskać gotówkę.

 

Pozdrawiam

Łukasz

 

Edit: bądź szukać używek na forum ale takiego ES 14 szuka już kilka osób. W zimę była promocja w Delcie na Luminosa 15 mm, był za 400 zł :) zdarzają się fajne okazje trzeba przyznać.

 

https://www.cloudynights.com/topic/396069-skywatcher-panorama/?p=6123699

Tu jest pozytywna opinia z użytkowania w 12" calowym Dobsie. Można poczytać również o astygmatyzmie tych SkyPanorama ale czy to nie przypadłość większości szerokich kątów? Niech się ktoś wypowie.

Edytowane przez lolak89
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić Maxvision, mam 28mm i jestem z niego bardzo zadowolony. Tu masz nowy za 70 EUR

https://www.bresser.de/Sale/Ausstellungsware/EXPLORE-SCIENTIFIC-Maxvision-68-Okular-28mm.html?listtype=search&searchparam=maxvision

W twojej tubie da ci źrenicę wyjściową 5,6mm - pod słabym niebem tło będzie nieco zbyt jasne, ale pod wiejskim niebem będzie w sam raz. Do tego uzyskasz 2,5 stopnia pola widzenia, a to już dużo.

 

Godzinę temu, lolak89 napisał:

15 mm daje Ci 3.0 mm źrenicy i pole widzenia 1.6 stopnia, cała M31 (Andromeda) wchodzi w pole widzenia a źrenica jest odpowiednia. Do mniejszych galaktyk również będzie super.... na dobrą sprawę to 15 mm będzie Twoim podstawowym okularem (...)

Ja widzę całą Andromedę dopiero z polem 3,13 stopnia, ale to pod ciemnym niebem :) Do mniejszych DS brałbym raczej 10mm np Luminosa. W 150/750 da to powiększenie 75x, ŹW 2mm i 1 stopień pola widzenia - parametry w sam raz do galaktyk, gromad kulistych czy mniejszych otwartych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Astrobonq napisał:

Ja widzę całą Andromedę dopiero z polem 3,13 stopnia, ale to pod ciemnym niebem :)

Heh, no dobra masz rację, no to na dwa razy ją złapie ale w 150/750 jakichś cudów się też nie spodziewajmy z widokiem na dwa pasma pyłowe czy jakieś gromady w niej więc nie wiem czy więcej pola potrzebne :)

A Maxvision też dobra oferta. Zobaczymy co autor powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki bardzo za pomoc już byłem jedna noga przy zakupie Morpheus 17.5mm ale to jeden okular za tysiąc złotych dlatego doczytam trochę o zestawie sky panorama i rzeczywiście moze kupię cały zestaw a te okulary do mglawic też będą odpowiednie i dlaczego ten 24mm jest aż tak drogi warto kupić zestaw czy tylko 7mm i 15mm?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Darula napisał:

Dzieki bardzo za pomoc już byłem jedna noga przy zakupie Morpheus 17.5mm ale to jeden okular za tysiąc złotych dlatego doczytam trochę o zestawie sky panorama i rzeczywiście moze kupię cały zestaw a te okulary do mglawic też będą odpowiednie i dlaczego ten 24mm jest aż tak drogi warto kupić zestaw czy tylko 7mm i 15mm?? 

Jeśli nie wszystkie, to brałbym 24mm i 15mm. Tylko to jednak jest pewne ryzyko, u nas mało kto słyszał o tych szkiełkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam trochę na anglojęzycznych forach o nich jedni chwalą drudzy piszą że takie sobie jak ze wszystkimi chyba jak się sam nie przekonasz to się człowiek nie dowie ale kupię chyba caly zestaw znalazłem za 245funi jak mi się nie spodoba to oddam dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem, że kij w mrowisko? :) Jestem tego zdania, że jak nie oglądałeś przez Naglery to na 100% zrobi na Tobie wrażenie. Podobno Luminosy są takie dobre i np. niektórzy stawiają je wyżej od ESów, znowu inni czytałem piszą, że odstają od ESów, ile ludzi tyle opinii i tego nie przeskoczysz. Tak samo muszle oczne, jednemu pasuje wykręcana jak w Maxvisionach czy właśnie w tych Panoramach, drugi woli odchylaną jak w ESach.

 

Możesz zawsze poczekać na giełdzie na Maxvisiona 24 82 albo Luminosa 23 82 ale jestem przekonany, że ten Panorama to będzie optycznie prawie to samo co Luminos, przecież to twory jednego właściciela/korporacji/firmy. Różnica w wyglądzie... no i tu Panoramy przegrywają bo jakoś na zdjęciach nie zachwycają :) Hyperiony baadera też nie są ładne a jakoś je ludzie kupują więc nie ma czym się przyjmować :) 

 

17 godzin temu, Astrobonq napisał:

Jeśli nie wszystkie, to brałbym 24mm i 15mm. Tylko to jednak jest pewne ryzyko, u nas mało kto słyszał o tych szkiełkach.

Ja akurat jeśli miałbym wybór tylko dwóch to brałbym 15 i 7 mm bo wychodzą tanio a jako długoogniskowego brałbym polecanego przez Ciebie Maxvisiona 28 mm.

Co innego zakup 3 na raz. Wtedy rabat robi z tego zestawu całkiem fajną kwotę, chyba 272 funty (~1300 zł) z przesyłką DHL do nas, dojdzie jeszcze prowizja PP i wyjdzie pewnie około 1400 zł.

Za tą kwotę kupisz u nas nowego ES 18 i ES 6.7 oba 82 stopnie. Tylko nie tu jest pies pogrzebany, chodzi o to, że najdroższe są długoogniskowe, duże okulary a w tym zestawie taki właśnie dostajesz.

https://skywatcheraustralia.com.au/portfolio-item/sky-watcher-sky-panorama-82-degree-eyepiece-kit-review-phil-stephen/

Tu jest jakaś mini recenzja ale pewnie już czytałeś.

 

Seri daj znać jak kupisz i co kupiłeś.

 

Edit: Jeszcze za tą kwotę możesz kupić stustopniowego ES 20 100 :) Albo taniej stustopniowego APM 20 mm :)tutaj

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minutes ago, lolak89 said:

Co innego zakup 3 na raz. Wtedy rabat robi z tego zestawu całkiem fajną kwotę, chyba 272 funty (~1300 zł) z przesyłką DHL do nas, dojdzie jeszcze prowizja PP i wyjdzie pewnie około 1400 zł.

Akurat mam o tyle dobrze ze mieszkam w Wielkiej Brytanii znalazłem cały zestaw za 240f I w przyszłym miesiącu kupuje bo teraz niestety nie mam funduszy i napewno podzielę się wrażeniami z obserwacji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.