Skocz do zawartości

Kamera, podstawy, czyli ... jak to się robi ?


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, czuje braki w wiedzy jaką powinienem dysponować do prawidłowej obsługi kamery. 

 

Szukałem tematu który by tłumaczył poniższe pytania, ale nie znalazłem... jesli istnieje to nakierujcie proszę.

Jak to jest z kamerami i rozdzielczością, na co powinno się zwracać uwagę i jak to policzyć?

W detalach wygląda to tak:

- Mam gso 10 na palatformie (focal 1250; aper 254)

- kupiłem kamerę na którą mnie stać, czyli z IMX 385 (Sony IMX385; 2Mp.; pixes size 3,75x3,75um; czip size 7,3mm x 4,1mm; res. 1920x1080)

- mam filtr gso IR cut

 

Co mam porównywać, jak liczyć zdolność kamerki do danej optyki? Co się porównuje? Jakie parametry są optymalne?

 

Cel: astrofoto (ekspozycje 1-3 sek) DSów (wiem że pole kamerki małe ale na razie na to mnie stać).

Chce wiedzieć czy przy cięzkich potach mogę wycisnąć coś z tego zestawu czy jestem z góry skazany na porażkę.

 

Wszelkiego rodzaju linki, przekierowania, itp. mile widziane. 

Nie przyjmuje do  świadomości zdań "daj sobie spokój, to nie ma sensu", bez obliczeń bądź artykułów/postów udawadniających bezużyteczność zestawu.

 

 

--------------------------------------

Na razie doszedłem do tego że:

- Zdolność rozdzielcza GSO 10 to 0,54"/px 

- Kamerka z pixelem 3,75um i GSO daje rozdzielczość 0,62"/px

 

I nie wiem jak to dalej czytać ... jak połączyć to ze światłosiłą, zdolnością łapania detali,  itp...

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy (przynajmniej dla mnie) temat się rozpoczyna. Podsyłam exela z obliczeniami. Jak coś tam nie będzie jasnego, to pytaj.

Może spróbuj zakumać najpierw jak obliczyć czas zmiany pixela na równiku (worst case) w zależności od ogniskowej i wielkości pixela.

vkRADrive.xlsx

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RadekK ... No tak, wiem że policzyć można za pomocą kalkulatorów, tylko jakie są zależności, jak to wszystko poskładać w całość.

 

_vk_  ... mam problemy w ustaleniu parametrów montażu, jest to platforma paralaktyczna LJ i nie znam wszystkich danych, no i nie do końca wszystko rozumiem. Jutro przysiądę trochę więcej i napiszę gdzie mam problemy.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tą rozdzielczością kątowa masz zamiar rozbijać układy podwójny lub gwiazdy w gromadach kulistych?

Zamiast się zastanawiać z kalkulatorem czy masz szansę coś zrobić lepiej to zrób i sam sprawdź efekt. Testuj różne ustawienia, różny gain a sam zobaczysz jak twoja kamera radzi sobie z takim szumem. Przede wszystkim zbieraj fotony, a wiesz, że w 3 sekundy to wiele się nie złapie. Sam się borykam z platformą i wiem że to nie taka łatwa jest obsługa, a zwłaszcza ponowne wycelowanie w obiekt - ty przy 10" będziesz miał jeszcze gorzej. Ach... królestwo za mikroruchy.

Jeśli chcesz zwiększyć zakres obiektów DS tym sprzętem pomyśl o korektorze ogniskowej - zawsze to masz szanse o połowę zmniejszyć ogniskową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Nie jestem bardzo zaawansowany, ale pierwsze zdjęcia mam za sobą - więc może podpowiem jak wyglądał mój początek. Co do wzorów, tutaj u mnie lepiej - chcesz coś wiedzieć to pytaj :) Ale moim zdaniem najpierw zacznij, popróbuj "w ciemno" a później czytaj, pytaj i odkrywaj - zakładam, że co to jest gain i czas naświetlania to wiesz (jak nie pisz) więc na początek Ci wystarczy. Przepalisz gwiazdy, wpuść mniej światła (gain w dół albo czas w dół), będą za blade - wpuść więcej.

 

Wyceluj teleskop w niebo i strzel z różnymi czasami. Zobaczysz ile Ci platforma pociągnie, a od jakiego czasu gwiazdy się rozjadą. Im wyżej (większa deklinacja) tym ruch liniowy wolniejszy.

 

FOV przy tym zestawie masz 20"05' x 11"17' - znajdź coś wysoko co się dobrze mieści (M27?) i strzelaj foty.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skoro napisałem o FOV to rzucę wyliczeniem.

1511259676_ScreenShot2018-09-10at18_55_11.png.493f3fe187c1b97a9d7447081907a27b.png

W Excelu wynik dostaniesz w stopniach. Jeśli chcesz w minutach, to ja stosuje taki trik, że wynik dziele przez 24 i formatuję komórkę na "czas". Dopóki nie przekroczysz 24 stopni, dostaniesz ładnie sformatowane stopnie:minuty:sekundy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Jeśli chodzi o pole widzenia - najlepiej w stellarium w "my telescopes" wpisać swoje parametry i mamy elegancki prostokącik:)

Jeśli chodzi o platformę - ustaw jakąś gromadę gwiazd położoną w pobliżu równika(najwrażliwsze na prowadzenie) i stosując klatki 1,2,3,4 s przez jakieś nie wiem, pol godziny, sprawdz, jaki % tych klatek jest nieporuszonych. To Ci da pewne podstawy do dalszych rozważań:)

A z ciekawości, jaka to kamerka?

Edytowane przez calla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Sebo_b said:

Hehe - mam. Ale nie tylko w domu ją sprawdzałem. Coś mieli na serwerze bo przekierowywało na 127.0.0.1 :D

[OT] Powód jest taki, że Mark Crossley, autor strony używa dosyć agresywnych zabezpieczeń, które całą pulę adresów IP z polskiego UPC traktują jako niebezpieczne. Rozmawiałem z nim o tym, ale problem faktycznie jest po stronie UPC a nie Marka.[OT]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.