Jump to content

Kamera, podstawy, czyli ... jak to się robi ?


cwic
 Share

Recommended Posts

Panowie, czuje braki w wiedzy jaką powinienem dysponować do prawidłowej obsługi kamery. 

 

Szukałem tematu który by tłumaczył poniższe pytania, ale nie znalazłem... jesli istnieje to nakierujcie proszę.

Jak to jest z kamerami i rozdzielczością, na co powinno się zwracać uwagę i jak to policzyć?

W detalach wygląda to tak:

- Mam gso 10 na palatformie (focal 1250; aper 254)

- kupiłem kamerę na którą mnie stać, czyli z IMX 385 (Sony IMX385; 2Mp.; pixes size 3,75x3,75um; czip size 7,3mm x 4,1mm; res. 1920x1080)

- mam filtr gso IR cut

 

Co mam porównywać, jak liczyć zdolność kamerki do danej optyki? Co się porównuje? Jakie parametry są optymalne?

 

Cel: astrofoto (ekspozycje 1-3 sek) DSów (wiem że pole kamerki małe ale na razie na to mnie stać).

Chce wiedzieć czy przy cięzkich potach mogę wycisnąć coś z tego zestawu czy jestem z góry skazany na porażkę.

 

Wszelkiego rodzaju linki, przekierowania, itp. mile widziane. 

Nie przyjmuje do  świadomości zdań "daj sobie spokój, to nie ma sensu", bez obliczeń bądź artykułów/postów udawadniających bezużyteczność zestawu.

 

 

--------------------------------------

Na razie doszedłem do tego że:

- Zdolność rozdzielcza GSO 10 to 0,54"/px 

- Kamerka z pixelem 3,75um i GSO daje rozdzielczość 0,62"/px

 

I nie wiem jak to dalej czytać ... jak połączyć to ze światłosiłą, zdolnością łapania detali,  itp...

 

Edited by cwic
Link to comment
Share on other sites

Ciekawy (przynajmniej dla mnie) temat się rozpoczyna. Podsyłam exela z obliczeniami. Jak coś tam nie będzie jasnego, to pytaj.

Może spróbuj zakumać najpierw jak obliczyć czas zmiany pixela na równiku (worst case) w zależności od ogniskowej i wielkości pixela.

vkRADrive.xlsx

Edited by _vk_
Link to comment
Share on other sites

RadekK ... No tak, wiem że policzyć można za pomocą kalkulatorów, tylko jakie są zależności, jak to wszystko poskładać w całość.

 

_vk_  ... mam problemy w ustaleniu parametrów montażu, jest to platforma paralaktyczna LJ i nie znam wszystkich danych, no i nie do końca wszystko rozumiem. Jutro przysiądę trochę więcej i napiszę gdzie mam problemy.

Edited by cwic
Link to comment
Share on other sites

A tą rozdzielczością kątowa masz zamiar rozbijać układy podwójny lub gwiazdy w gromadach kulistych?

Zamiast się zastanawiać z kalkulatorem czy masz szansę coś zrobić lepiej to zrób i sam sprawdź efekt. Testuj różne ustawienia, różny gain a sam zobaczysz jak twoja kamera radzi sobie z takim szumem. Przede wszystkim zbieraj fotony, a wiesz, że w 3 sekundy to wiele się nie złapie. Sam się borykam z platformą i wiem że to nie taka łatwa jest obsługa, a zwłaszcza ponowne wycelowanie w obiekt - ty przy 10" będziesz miał jeszcze gorzej. Ach... królestwo za mikroruchy.

Jeśli chcesz zwiększyć zakres obiektów DS tym sprzętem pomyśl o korektorze ogniskowej - zawsze to masz szanse o połowę zmniejszyć ogniskową.

 

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

Nie jestem bardzo zaawansowany, ale pierwsze zdjęcia mam za sobą - więc może podpowiem jak wyglądał mój początek. Co do wzorów, tutaj u mnie lepiej - chcesz coś wiedzieć to pytaj :) Ale moim zdaniem najpierw zacznij, popróbuj "w ciemno" a później czytaj, pytaj i odkrywaj - zakładam, że co to jest gain i czas naświetlania to wiesz (jak nie pisz) więc na początek Ci wystarczy. Przepalisz gwiazdy, wpuść mniej światła (gain w dół albo czas w dół), będą za blade - wpuść więcej.

 

Wyceluj teleskop w niebo i strzel z różnymi czasami. Zobaczysz ile Ci platforma pociągnie, a od jakiego czasu gwiazdy się rozjadą. Im wyżej (większa deklinacja) tym ruch liniowy wolniejszy.

 

FOV przy tym zestawie masz 20"05' x 11"17' - znajdź coś wysoko co się dobrze mieści (M27?) i strzelaj foty.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Skoro napisałem o FOV to rzucę wyliczeniem.

1511259676_ScreenShot2018-09-10at18_55_11.png.493f3fe187c1b97a9d7447081907a27b.png

W Excelu wynik dostaniesz w stopniach. Jeśli chcesz w minutach, to ja stosuje taki trik, że wynik dziele przez 24 i formatuję komórkę na "czas". Dopóki nie przekroczysz 24 stopni, dostaniesz ładnie sformatowane stopnie:minuty:sekundy.

 

Link to comment
Share on other sites

Hej.

Jeśli chodzi o pole widzenia - najlepiej w stellarium w "my telescopes" wpisać swoje parametry i mamy elegancki prostokącik:)

Jeśli chodzi o platformę - ustaw jakąś gromadę gwiazd położoną w pobliżu równika(najwrażliwsze na prowadzenie) i stosując klatki 1,2,3,4 s przez jakieś nie wiem, pol godziny, sprawdz, jaki % tych klatek jest nieporuszonych. To Ci da pewne podstawy do dalszych rozważań:)

A z ciekawości, jaka to kamerka?

Edited by calla
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sebo_b said:

Hehe - mam. Ale nie tylko w domu ją sprawdzałem. Coś mieli na serwerze bo przekierowywało na 127.0.0.1 :D

[OT] Powód jest taki, że Mark Crossley, autor strony używa dosyć agresywnych zabezpieczeń, które całą pulę adresów IP z polskiego UPC traktują jako niebezpieczne. Rozmawiałem z nim o tym, ale problem faktycznie jest po stronie UPC a nie Marka.[OT]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.