Skocz do zawartości

M31 - testowo w L


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Skusiła mnie Andromeda, która tak ślicznie świeci mi nad głową. Zdjęcie zrobione pomiędzy innymi obiektami w ciągu ostatnich świetnych nocy.

Szczerze mówiąc zniechęca mnie LRGB - za dużo zabawy, wolę Ha, no ale brak księżyca i taka widoczność po prostu zmusiły mnie by coś spróbować.

Kadr jest jaki jest, bo nie mogłem przestawiać kamerki chcąc dopalić O3 i S2 do innego obiektu, który robię od dłuższego czasu.

.

L 95x15s + 100x5 sek + 100 x1 sek

Generalnie bardzo mało materiału, ale coś tam widać. Work in progress.

Mam kilka pytań dotyczących prowadzenia i osiowości, ale to zobrazuję w następnym poście.

 

 

274092978_M31WIP.thumb.jpg.7d784bb54fd08e5f9aea2339e95dcbd4.jpg

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem Was zapytać.

Przy okazji klejenia tego materiału, zauważyłem dwie istotne sprawy.

Po pierwsze w zasadzie nie widać comy, czy innych dystorsji i nie osiowości. Być może miałem szczęście, bo to u mnie )chyba) zależy od położenia obiektywu.

 

Po drugie i ważniejsze, choć być może finalnie mające związek z tym pierwszym zaobserwowałem dla naświetlania 15 sek i 5 sek dziwną sprawę.

 

Otóż obraz gwiazd. który w obu przypadkach wydaje się w miarę okrągły, po nałożeniu obu obrazów ukazuje, że pojaśnienie dla 15 sek nie jest koncentryczne z 5 sek ujęciami.

Tu przykład ze środka kadru:

 

171671702_M31-ruchgwiazd1.gif.10b9a5bd998c60ec1b71c6da9bd47bd5.gif

 

Wszystkie klatki były wyrównywane wspólnie w DSS, więc powinny być idealnie wyśrodkowane.

być może DSS się nie spisał, być może jednak mont sobie płynie i już po 15 sek mam taką różnicę.

jak być może wiecie walczę z guidingiem i montażem i nie mam pomysłu jak go ogarnąć. Problem jest poważny, nie wynika wyłącznie z mojego lamerstwa.

Czy to może być rotacja pola? Ustawiam na polarną bardzo bardzo dokładnie za pomocą Sharp Cap, wielokrotnie przeprowadzając sprawdzenie - 2-3 reazy by upewnić się, że na pewno jest dobrze.

 

tu krawędź kadru

M31-ruch-gwiazd-2.gif.7ff60d8bb38cf2e029514edfd3b2244e.gif

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kubaman napisał:

Mogę oczywiście pokazać dwie klatki tylko nie wiem jak chcesz to sprawdzić, skoro tu potencjalny wpływ będzie miała rejestracja (wyrównanie) z DSSa.

Kto powiedział że będę dzialal w dss. 

 

SUROWE to to co napisał Romek, a nie jakieś jpg skompresowane przez silnik forum. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest test ze stacka którego wczoraj podrzuciłeś.

Na wykresie 3D masz w najgorszym miejscu (prawy dół) FWHM 3,83 a w najlepszym (najciemniejsze miejsce lewa góra) 3,55. Nie ma tragedii ale może być lepiej. Tylko że to jest F4.

Kubaman.jpg

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz gdzie wypada Ci pole najlepszej plaskosci obrazu. powinno byc po srodku kadru. najciemniejszy rejon.

pewnie nie zrobiles testu przed i po meridianie....

 

image.png.a359a92f5a780f643d509ff3165841e9.png

 

juz na surowkach widac, ze cos jest nie tak z gwiazdkami, a obrobka tylko poteguje ten efekt.

image.thumb.png.08dcb317fd8593ac49220cb9e8ec9930.png

 

dokladna analiza rogów stacka

analiza.tif

 

analiza.jpg.8751434857bee7dc07abee99a91f719e.jpg

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale ponawiam pytanie - skąd to przesunięcie środka gwiazd, o którym pisałem w drugim poście?

Ktoś wie? Jeśli mogę to wydedukować z Waszych postów powyżej, to nie wiem jak.

 

Jak pokazałem na animacjach, kwestia nie dotyczy rogów, ale całej klatki, w samym centrum mam bardzo wyraźne przesunięcie pomiędzy 5 sek i 15 sek. Nie jest to raczej żadna nieosiowość, bo efekt się ewidentnie zmienia z czasem ekspozycji. W takim razie czy to wina stackowania, czy też może guiding pojechał? Czy może coś innego? Zaznaczam, że stackowałem osobno, raz dla 15 sek i raz dla 5 sek (rejestrowałem wspólnie), więc efekt który zaobserwowałem powyżej nie ma związku z progresją w czasie, temperaturą itd. ale tylko z czasem naświetlania. Przy okazji - nie było tu wcale flipa.

 

 

P.S. dla pewności - mam nadzieję, że to widzicie na tych animacjach? Gwiazdy są okrągłe w obu przypadkach, ale ich środek jest przesunięty w zależności od czasu ekspozycji. 5sek mieści się w 15 sek, ale jest w jego skrajnym lewym górnym rogu, a nie w centrum.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, oczywiście :)

Dlatego właśnie o tym piszę. Problem jest tylko taki, że złapałem jakiś trop co do wyglądu gwiazd, ale nie wiem jak go interpretować i co pożytecznego dla siebie z tego wyciągnąć, by to poprawić. Coś się tu złego dzieje i nie wygląda to na optykę. Mówię o tej konkretnej obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, nie obraź się, ale "uwielbiam" komentarze w stylu "u mnie działa" :-)

 

Kuba, wg mnie to, że gwiazdy nie są idealnie wycentrowane spowodowane jest DSSem, który - ok, dobrze alignuje ale jak już się zagłębić w temat to okazuje się, że jednak to nie jest to wystarczające

Jeśli chcesz mogę zalignować Twój materiał np. w Pixie i zobaczysz czy będzie jakaś różnica.

 

Paweł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie komentarz w stylu "u mnie działa", tylko "zwróc uwage co działa i sam wyciagnij wnioski"

 

Próbowalem wczesniej uzyskac surowki, aby zalignowac je w pixie z korekcja dystorsji i potwierdzic to co napisales Pawel o DSS.

Niestety jakos nie mozemy sie z Kuba dogadac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tayson napisał:

Niestety jakos nie mozemy sie z Kuba dogadac....

Chyba nie o dogadanie chodzi, ja po prostu nie wiem dalej co mam myśleć. Może jestem na to za mało zaawansowany.

Jeśli to sprawka DSSa to temat zakończony.

Paweł, będzie mi trudno bo to 500 plików około. Spróbuję sobie jakoś sam to sprawdzić, może użyję innego programu, np. APP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj też użyć IRISa. Proces wygląda skomplikowanie, ale da się to przejść. Tutorial tutaj: http://www.astrosurf.com/buil/iris/tutorial3/doc13_us.htm

Jak nie masz klatek kalibracyjnych, np. darków, to najlepiej je wygenerować poleceniem fill 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pablo12311 napisał:

Kuba sprawdź jeszcze przednią szybkę w kamerze czy nie masz mikro rys po czyszczeniu. Ja również mam ASI1600 i po ostatnich zabiegach czyszczenia tej szybki powstały mi mikro rysy i gwiazdki w niektórych miejscach mają dziwne spajki.

czysta jak łza

 

Romek, nie potrafię tego użyć, ktoś chyba doktorat pisał pisząc ten program

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.