Skocz do zawartości
Duser

Polowe zasilanie sprzętu - pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę o złożeniu mobilnego powerboxa  zdolnego zasilać astrofotograficzny setup przez jakieś max 10 godzin .

Oszacowane zapotrzebowanie prądowe to max  5-6 A ( zakładając pracę grzałek na full)  . Myślę o zakupie akumulatora AGM 65Ah . np taki : AKU

I właśnie  - mam tutaj pytanie: czy jest sens instalować tam jakąś przetwornicę typu STEP-UP , która utrzymywała by stałe napięcie ( załóżmy - 12,5 v) podczas powolnego spadku napięcia  na akumulatorze podczas rozładowywania? 

Znalazłem taką oto przetwornicę  Przetwornica

Czy taka przetwornica zmieni znacząco komfort korzystania z zasilania ? W teorii powinna, bo zapewni stałe napięcie >12 v nawet , gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 12 v .

Ale czy tak jest w praktyce? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, Duser napisał:

Myślę o złożeniu mobilnego powerboxa  zdolnego zasilać astrofotograficzny setup przez jakieś max 10 godzin .

Oszacowane zapotrzebowanie prądowe to max  5-6 A ( zakładając pracę grzałek na full)  . Myślę o zakupie akumulatora AGM 65Ah . np taki : AKU

I właśnie  - mam tutaj pytanie: czy jest sens instalować tam jakąś przetwornicę typu STEP-UP , która utrzymywała by stałe napięcie ( załóżmy - 12,5 v) podczas powolnego spadku napięcia  na akumulatorze podczas rozładowywania? 

Znalazłem taką oto przetwornicę  Przetwornica

Czy taka przetwornica zmieni znacząco komfort korzystania z zasilania ? W teorii powinna, bo zapewni stałe napięcie >12 v nawet , gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 12 v .

Ale czy tak jest w praktyce? 

Przede wszystkim ta przetwornica zapewni gigantyczne tętnienia prądu.

Co chcesz zasilać z tego akumulatora poza montażem i grzałkami? Kamera, laptop, hub usb - każde z nich wymaga innego napięcia i ja osobiście sprzętu za kilka (naście) tysięcy złotych nie podłączyłbym pod niefiltrowaną przetwornicę za kilka złotych...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Większość sprzętu na 12V (montaż, kamera) pracują już od 11V (wg. specyfikacji producenta). Sprawdź mój wątek nt akumulatora który ostatnio zrobiłem - sprawdzony już w polu, działa dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Przede wszystkim ta przetwornica zapewni gigantyczne tętnienia prądu.

Co chcesz zasilać z tego akumulatora poza montażem i grzałkami? Kamera, laptop, hub usb - każde z nich wymaga innego napięcia i ja osobiście sprzętu za kilka (naście) tysięcy złotych nie podłączyłbym pod niefiltrowaną przetwornicę za kilka złotych...

No właśnie . Niby ma tam jakieś kondensatory na wyjściu , ale tętnić pewnie i tak będzie .

Na wyjściu - cały sprzęt . Jako komputer będzie robić PC-Stick na 5V  ( dostanie prąd z przetwornicy Step_Down 3 A) .

Czyli co - odpuścić sobie tą przetwornicę?

Na ile czasu starczy napięcia > 12 V z takiego akumulatora , przy zakładanym obciążeniu 5A?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Sebo_b napisał:

Większość sprzętu na 12V (montaż, kamera) pracują już od 11V (wg. specyfikacji producenta). Sprawdź mój wątek nt akumulatora który ostatnio zrobiłem - sprawdzony już w polu, działa dobrze.

Dzięki, sprawdzę na pewno.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem te przetwornice działają w miarę dobrze. Tętnią ale na dość wysokiej częstotliwości - mojemu sprzętowi do tej pory to nie przeszkadzało. Zawsze można zamontować dławik na wyjściu. 

Aku 65Ah w teorii powinien wytrzymać 13h przy 5A i 12V. Od tego odejmij 20% na wydajność przetwornicy i trochę na to, że te 65Ah to pewnie mniej - wg. mnie powinno z 8-10h uciągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taką charakterystykę znalazłem:

PV43_h3.jpg.31960c252dddddfb84068dc13cff1ac8.jpg

5 A / 65 Ah = 0.77 C

Czyli do 11V dojdziesz około 8-10h. Nie stosowałbym żadnej przetwornicy step-up, powinno działać wszystko bezpośrednio (oprócz 5V, do tego przetwornica step-down).

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wykres pojemności akumulatora w zależności od temperatury dla pierwszego z brzegu akumulatora AGM:

batteries-temp-vs-capacity_d908ecd9-bacb

Z tym liczeniem na ile godzin wystarczy to radzę ostrożnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A wiec trzeba wsadzić akumulator w jakiś styropian i do środka mała grzałka :) . Chyba się opłaci nieco prądu poświecić na dogrzanie, bo spadek pojemności jest rzeczywiście znaczący.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

4 minutes ago, Krzychoo226 said:

Oczywiście, że trzeba ostrożnie - dlatego napisałem "teoretycznie". Ale 5-6A to też bardzo dużo energii. Montaż bierze zwykle około 1A, chłodzenie w kamerze podobnie (max 2A), nie wiem ile grzałki... ale 5A cały czas raczej nie wyjdzie. Oczywiście nie zakładałem temperatur poniżej 0 st.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minute ago, Duser said:

A wiec trzeba wsadzić akumulator w jakiś styropian i do środka mała grzałka :) . Chyba się opłaci nieco prądu poświecić na dogrzanie, bo spadek pojemności jest rzeczywiście znaczący.

Albo w steropian w domu i nie wyciągasz na zimnie. Choć nie wiem ile steropian utrzyma temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój powerbank :icecream:, czyli dwa 16Ah żelowe akumulatory spięte równolegle (razem 32Ah), naładowany na full przy pełnym obciążeniu po 4h pracy setupu napięcie pokazywane przez Astrohuba spada z początkowych 12,8V do 11,7V. 65Ah wystarczy z powodzeniem na 8h pracy.

5 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Wykres pojemności akumulatora w zależności od temperatury dla pierwszego z brzegu akumulatora AGM:

batteries-temp-vs-capacity_d908ecd9-bacb

Dlatego w polu aku trzymam zawsze w samochodzie połączony grubym przewodem z setupem. 

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

60% pojemności przy -20 stopniach do tego załóżmy 80% wydajności całego układu to daje około 50%.

65Ah * 50% / 5A = 6.5h na mrozie bez steropianów i przy naprawdę dużym poborze (nie wiem ile grzałki biorą).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Sebo_b napisał:

60% pojemności przy -20 stopniach do tego załóżmy 80% wydajności całego układu to daje około 50%.

65Ah * 50% / 5A = 6.5h na mrozie bez steropianów i przy naprawdę dużym poborze (nie wiem ile grzałki biorą).

Na mrozie -20 st nie potrzeba włączać grzałek :) . Nic w takiej temperaturze nie zaparuje . Chyba, żeby chuchnąć na soczewki :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój powerbank, który działał całe noce na każdym dotychczasowym zlocie na którym byłem czy to zima czy nie, jest w stopce do obejrzenia. Przy czym teraz zbudowałbym go na ogniwach, odeszłoby 90% masy ;)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minutes ago, Duser said:

Na mrozie -20 st nie potrzeba włączać grzałek :)

Założyłem najgorszy możliwy scenariusz. Wg mnie sam akumulator zrobi Ci robotę (choć podkreślam, że nie mam z takim doświadczenia).

Liczyłem swój AKU (około 26Ah) na około 8-10h. Ostatnio po 4-5h obserwacji (sam montaż, ale cały czas ustawiany na nowe obiekty) poziom naładowania spadł mniej niż 20%.

No i tak jak @Krzychoo226 namawiam do Li-ion ze względu na wagę, rozmiary i brak pamięci. Chyba, że głównym wyznacznikiem jest cena.

Edytowane przez Sebo_b

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • jeśli ważny jest ciężar i wielkość to akumulator na ogniwach litowych
  • jeśli ważna jest cena za 1kWh to AGM
  • na mrozie spadnie wydajność akumulatora i należy wziąć zapas lub ocieplić akumulator (dodatkowo przepływający prąd powinien trochę rozgrzewać wnętrze i spowalniać spadek temperatury; mój AGM 100Ah używany awaryjnie w domu przy pobieraniu z niego ok. 150A potrafi się rozgrzać do 40 stopni)
  • proponowana przetwornica jest taka sobie, ale jak się jej dołoży dodatkowe akumulatory low-ESR, to jest nieźle; dla bardzo dobrego filtrowania lepiej zastosować kondensatory o większej pojemności i podwójny dławik
  • grzałce i silnikowi zakłócenia nie będą przeszkadzać, ogniwo Peltiera też może iść bezpośrednio z przetwornicy, o ile nie przekraczasz napięcia znamionowego (AGM mają prawie 14V w stanie naładowanym, większość ogniw jest na 12V, a masz przetwornicę step-up), przy wyższym napięciu rośnie prąd
  • do wrażliwej na szumy elektroniki warto napięcie dobrze odfiltrować i je stabilizować
  • do akumulatora należy zastosować układ zabezpieczający przed nadmiernym rozładowaniem (można kupić w AVT za 20zł), kable powinny mieć odpowiednio duże przekroje
  • do pracy cyklicznej na mrozie warto go ładować ciut wyższym napięciem (niektóre ładowarki mają taki tryb)
Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minute ago, lkosz said:

do wrażliwej na szumy elektroniki warto napięcie dobrze odfiltrować i je stabilizować

Czysto z logicznego pkt widzenia - zwykle do tej elektroniki producent daje "tanie" zasilacze impulsowe, co implikuje, że ta elektronika ma już stabilizator w sobie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Sebo_b napisał:

namawiam do Li-ion ze względu na wagę, rozmiary i brak pamięci

li-ion (sic!) i AGM mają efekt pamięci na tym samym niewielkim poziomie, także tego parametru nie brałbym pod uwagę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, Sebo_b napisał:

Czysto z logicznego pkt widzenia - zwykle do tej elektroniki producent daje "tanie" zasilacze impulsowe, co implikuje, że ta elektronika ma już stabilizator w sobie.

jeśli ktoś używa czułej elektroniki, to stabilizator nie pomoże przy przetwornicy (i chodzącym silniku krokowym - ten też swoje potrafi zrobić) :) trzeba się trochę postarać, żeby zakłócenia się nie przenosiły z części zasilającej, ale da się to zrobić.

Nie wszystkie urządzenia mają na wejściu stabilizację, niektóre zasilane z USB nie mają, wymagają po prostu napięcia zgodnego ze standardem USB.

Edytowane przez lkosz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@lkosz orientujesz się może, czy są jakieś gotowe układy (płytka od Chińczyka, a nie lutowanie samemu na płytce uniwersalnej) do stabilizowania i separowania wyjść pomiędzy urządzeniami? Czy standardowy stabilizator na LMie wystarczy, żeby wyprostować ten szum z przetwornicy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Sebo_b napisał:

stabilizowania i separowania wyjść pomiędzy urządzeniami

co konkretnie masz na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam kilka urządzeń podłączonych do jednego źródła (AKU) i nie chciałbym, żeby silniki krokowe wpływały na np. kamerę? Dodatkowo jeśli na wejściu byłby stabilizator to byłoby idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
36 minut temu, Sebo_b napisał:

Tylko te tanie (to już zależy o jakim producencie mówimy) zasilacze dają na wyjściu nieporównywalnie niższe zakłócenia. Ile da taki step-up za kilka złotych? 1V? Zasilacz od laptopa Dell daje około 10mV. Mój buck-boost miał na wyjściu 3 razy tyle, ale odfiltrowałem go do zbliżonej wartości.

13 minut temu, Sebo_b napisał:

Mam kilka urządzeń podłączonych do jednego źródła (AKU) i nie chciałbym, żeby silniki krokowe wpływały na np. kamerę? Dodatkowo jeśli na wejściu byłby stabilizator to byłoby idealnie.

Ja to rozwiązałem lutując sobie mini hub zasilania. 12V wychodzące z powerbanka idzie do huba zamontowanego na teleskopie i z niego do peryferiów. Wewnątrz huba każde wyjście jest dodatkowo filtrowane CLC + zestaw kondensatorów ceramicznych (zwykłych i MLCC).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi