Skocz do zawartości

Filtry i akcesoria do teleskopów, jaki na pierwszy raz?


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Św. Mikołaj powiedział mi że 24 grudnia znajdę pod choinką Teleskop GSO 10”, chciałbym do niego dokupić kilka akcesoriów np.

- uchwyt do telefonu (żeby robić nim zdjecia)

- filtr słoneczny

- kilka innych filtrów,

Mam kilka pytań:

1. Po wpisaniu w internecie „Filtr słoneczny” zobaczyłem ich wiele, czym sie od siebie różnią (jaka jest różnica miedzy filtrem za 100 a za 600 zł?)

2. Po wpisaniu w internecie „Filtr słoneczny” zobaczyłem że są takie które sie zakłada na okular, i takie które sie zakłada na tube teleskopu, czy aby bezpiecznie obserwować słońce potrzeba obu, czy tylko jednego z nich.

3. Co dokładnie dają te filtry mgławicowe itd., czy patrząc na m42 z filtrem mgławicowym i bez zauważył bym różnice?

4. Co daje filtr księżycowy (czytałem że przyciemnia obraz bo księżyc jasno świeci)

5. Jakie jeszcze są filtry które mogły by sie przydać?

6. Jakie filtry i ogólnie akcesoria moglibyście mi polecić do gso 10”?

7. Czy istnieje jakiś pokrowiec do którego mógłbym zmieścić cały teleskop (tuba + montaż)?, na delta optical widziałem ale z tego co pisze w opisie zmieści sie tam tylko tuba.

8. Co do filtrów mgławicowych słyszałem że „działają” tylko na mgławice a np. Galaktyki widać bez zmian, czy to prawda? (Jak tak to dlaczego?)

Narazie to tyle pytań, proszę o odpowiedź na wszystkie pytania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wiktor1012 napisał:

 

Witaj Wiktor. 

Gratuluję Mikołaja. 

'- uchwyt do telefonu (żeby robić nim zdjecia)' - daruj sobie. Szkoda czasu. Zdjęcia to inna bajka. Nie na początek. 

 

'1. Po wpisaniu w internecie „Filtr słoneczny” zobaczyłem ich wiele, czym sie od siebie różnią (jaka jest różnica miedzy filtrem za 100 a za 600 zł?)

2. Po wpisaniu w internecie „Filtr słoneczny” zobaczyłem że są takie które sie zakłada na okular, i takie które sie zakłada na tube teleskopu, czy aby bezpiecznie obserwować słońce potrzeba obu, czy tylko jednego z nich.

Są dwa rodzaje, mówimy o wizualu, folia ND5 i filtry szklane, które są dedykowane do mniejszego sprzętu. U Ciebie tylko I wyłącznie folia ND5. 

A na okular możesz do tego dodatkowo założyć filtr IR cut, aby wyciąć te promienie, które mogą uszkodzić wzrok. Z tym trzeba uważać. Aby przypadkiem folia nie odpadła z tuby, bo nieszczęście gotowe. 

Moim zdaniem, możesz z tym poczekać. Słońce jest w raczej spokojnej fazie cyklu. 

 

'3. Co dokładnie dają te filtry mgławicowe itd., czy patrząc na m42 z filtrem mgławicowym i bez zauważył bym różnice?' 

Tak. Warto kupować tylko filtry dobrej jakości. Lumicon czy Astronomic. 

UHC, OIII, lub/i Ultrablock. 

Nie jest Ci to potrzebne na początek. Ważniejsze są dobre okulary. Poniżej Explore Scientific 82 stopnie nie warto schodzić. 

Ale o tym później. 

 

'4. Co daje filtr księżycowy (czytałem że przyciemnia obraz bo księżyc jasno świeci)' 

Sam sobie odpowiedziałeś. Kup taki polaryzacyjny o zmiennej regulacji. 

Księżyc najlepiej oglądać, gdy jest małym sierpem. Najciekawiej jest na granicy światło-cień. Ale po obserwacji Księżyca musisz długo adoptować wzrok do ciemności, jeśli chcesz później obejrzeć coś ciekawszego. Dlatego obserwacje Księżyca najlepiej robić wieczorem, za szarówki, albo pod koniec obserwacji. 

 

'6. Jakie filtry i ogólnie akcesoria moglibyście mi polecić do gso 10”?' 

Okulary, tak jak pisałem wyżej. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej, ze zrozumieniem! Nie idź na początek w większe powiększenia. 

Potrzebujesz okularu do przeglądu nieba, do średnich powiększeń i do nieco większego powiększenia. Koledzy, którzy mają 10" lepiej doradzą ogniskowe. 

Jest jeszcze trochę droższa seria okularów 100 stopniowych. Lunt XWA  Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. 

Mam 3 ogniskowe i są bardzo dobre. 

 

Zielony laser z mocowaniem. Z tym dużo łatwiej namierzyć cel niż korzystając z szukacza. Ale trzeba bardzo uważać na siebie i innych, ale też na samoloty. Bo oświetlisz samolot i za chwilę będziesz miał duże kłopoty. Astrofotografom też można zrobić niespodziankę. 

Alternatywa to system ręcznego naprowadzania DSC. Nie wiem jak to w praktyce działa, ale brzmi zachęcająco. 

Jest taki dla Newtona, poszukaj. 

 

Jednak pamiętaj, te wszystkie dodatkowe zabawki może z wyjątkiem lepszych okularów nie są Ci potrzebne na początku. Korzystaj z tego, co masz. 

 

Filtry przydadzą się, ale najpierw opanuj sprzęt. Poznaj niebo. Planuj obserwacje. 

Stellarium na komputer (bezpłatne) i na telefon (płatne) w trybie nocnym (czerwonym). Lub inne programy jak Sky Safari, SkEye. 

Literatura. Miesięczny przewodnik po niebie Jan Ridtath, Wil Tirion na początek. 

Książka Atlas Nieba Delta Optical, Pascal. 

Niebo nocą Kevin Ildslay

Jest tego sporo. 

 

Ciepłe, nieprzemakalne buty i ciepłe ubranie to podstawa. Na aliexpress kup sobie polarową osłonę na głowę. 

 

'7. Czy istnieje jakiś pokrowiec do którego mógłbym zmieścić cały teleskop (tuba + montaż)?, na delta optical widziałem ale z tego co pisze w opisie zmieści sie tam tylko tuba.' 

Poszukaj na forach tu, na astromaniak.pl czy forumastronomiczne.pl. 

Jest kolega, który robi super pokrowce i inne torby. Polecam go. 

 

Powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 i 2 - na początek potrzebujesz filtra na tubus (zakładanego jak pokrywa) na przykład filtr ND5 Baadera

3 - filtry mgławicowe w zależności od oglądanego obiektu albo sprawiają że widać go trochę więcej (M42 z UHC), czasem "rozjaśniają" obiekt względem tła (M57 z UHC), czasem sprawiają że jest on w ogóle widoczny(NGC6888 z UHC, Veil z OIII (lub UHC)) a czasem pogarszają obraz (sporo zależy od obiektu)

4 - po spojrzeniu na księżyc bliski pełni przez okular od razu zrozumiesz po co jest filtr księżycowy ;) po prostu przyciemnia obraz żeby dało się oglądać

5 - filtrów jest tyle że długo by wymieniać, są np. "kolorowe" które zwiększają kontrast planet w niektórych sytuacjach, ja się w to nie bawię a jestem "w branży" od ponad 12 lat

6 - okular do przeglądu nieba około 40-35 mm, okular do DSów około 15-13 mm i okular do planet 7-5 mm, (opcjonalnie) filtr mgławicowy na start UHC bo jest bardziej uniwersalny, (opcjonalnie) filtr słoneczny jeżeli chcesz oglądać plamy na słońcu ale aktualnie nie ma na to sezonu, (opcjonalnie) filtr księżycowy jeżeli polubisz oglądać kratery itd, atlas nieba (!) żebyś poczytał trochę o teorii i obiektach różnego typu co na świecą na niebie

7 - tu niestety nie pomogę bo nie wiem

8 - o ile posiadając filtry typu UHC, UB, OIII będziesz mógł oglądać mgławice spod "gorszego" nieba o tyle po galaktyki musisz jechać za miasto, najlepiej daleko by mieć niebo chociaż klasy 3, galaktyka świeci w każdym spektrum więc filtr tylko wytnie jej część co osłabi jej ogólny widok a czasem ją w ogóle wyczyści zrównując jej jasność do tła (zniknie)

 

Możliwe że pojawi się w odpowiedziach kilka osób doradzających Ci okulary i filtry z wysokiej lub najwyższej półki których cena przekracza 500-700 zł za sztukę. Nie zrażaj się jeżeli przekracza to Twój budżet. Optyka ogólnie jest droga. Na początek możesz kupić coś za 150-250 zł za sztukę i O DZIWO też będziesz mógł używać tych okularów z powodzeniem. Też będziesz mógł podziwiać Veila patrząc przez budżetowy filtr i też zobaczysz fajne detale na planetach przez okular za 199 zł. Po prostu nie będzie to jakiś ultra mega obraz a przyzwoity, dobry na początek przygody z astronomią. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, astrokarol napisał:

Do 10" f/5 ogniskowa okularu maksymalnie 25 mm. Jeśli niebo jest dobre to 32 mm.

ŹW=f_okularu_w_mm/światłosiła_teleskopu 

 

25mm/5 =5mm, I to raczej maksymalna ogniskowa jaką warto mieć. 

 

Może 28mm będzie jeszcze OK. 

28mm/5=5,6mm

 

32mm/5=6,4mm. Hymm, nie wiem, nawet pod bardzo ciemnym niebem może być za jasno.

Można wtedy co prawda wkręcić jakieś filtr mocno wycinający otoczenie jak UB i zobaczyć jak to wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię o dobrym niebie ;) 

Obserwowałem pod niebem 21.5 - 21.7 mag/arcsec^2 (wg. mapy) kilka razy różne obiekty Newtonem 20" F/4.1 (lub 4.2, nie pamiętam dokładnie) z Naglerem 31 mm (źw. 7.5 mm lub 7.3 mm) i nie zauważyłem by w takich warunkach i z takim sprzętem tło nieba w jakiś sposób przeszkadzało. Na miejscu była tylko jedna "duża" łuna na południowy-zachodzie. A strona wschodnia czarna po horyzont. "Duża" łuna była duża jeśli porównać ją do reszty horyzontu gdzie ich praktycznie nie było. 

 

A do takiego nieba jak z reguły mają Polacy to starczy źw. 5 mm.

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gso 10” mam jeszcze jedno pytanie, wiem że nie ma w nim montażu który śledzi wskazany obiekt (chyba to sie nazywa paralaktyczny), czy obiekty na które ustawiony jest teleskop szybko uciekają z pola widzenia? Czy moze widać je troje dłużej? Jak tak to ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden montaż nie śledzi obiektów. Od tego jest napęd a ten można zastosować nawet w montażu Newtona. To niestety kosztuje ekstra. Im większe powiększenie tym szybciej obiekt ucieka z pola widzenia. Dlatego warto kupować okulary z dużymi polami widzenia. Zazwyczaj masz kilkanaście sekund na obserwacje. W przypadku dużych powiększeń i małego pola - kilka sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.