Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ...dołączyłem do tego niesamowitego forum, istna kopalnia wiedzy. Jestem początkującym astroamatorem. :huh:

 

Od bardzo dawna interesuje sie literaturą i filmem z pogranicza science-fiction, stąd naturalna droga do gwiazd. <_<

 

Na razie nie posiadam odpowiedniego sprzętu ale to kwestia czasu. Uzbrojony jedynie jestem w starą polską artyleryjską lornetke 8x30 :Boink: i książkę "NIEBO podręcznik użytkownika" Levy'iego. Uczę sie na razie rozpoznawania wszelkich widocznych gwiazdozbiorów i odnajdowania ich. Korzystam przy tym z Starry Night 4.5.

 

Planuje zakupić najpierw lornetke przeglądową 10X50. Myślałem o Minolcie Activa ale chyba poczekam na wynik grudniowych testów prowadzonych przez Arka. :banan:

 

W miare mozliwosci podpatruje wszechświat i staram sie pogłębić wiedze na jego temat najróżniejszych żródeł takich jak np. Astro forum.Trafilem tutaj szukajac wlasnie odpowiedniej lornetki. :rolleyes:

 

Mam 23 lata mieszkam we Wrocławiu na kosmosie :D . Jestem studentem 4 roku Wzornictwa Przemysłowego na Wrocławskiej ASP, także posiadam pewne zdolności przydatne przy konstruowaniu teleskopu czy nawet żurawia ale o tym innym razem. B)

 

Tutaj szczególnie chciałbym pozdrowić grupe wrocławską :Beer: , chętnie skorzystałbym ze szkoleniowego nocnego wypadu pod Jordanów itp. Niestety zlot w Jodłowie przegapie ale na nastepnym chetnie bym się pojawił o ile nikomu to nie bedzie przeszkadzać.

 

To chyba na razie tyle a jezeli bede miał jakies pytania to raczej bedą one dotyczyć lornetek i prowadzenia

nimi obserwacjii. Znalazłem już liste najciekawszych obiektów do obserwacjii lornetką bede się teraz je starał odnaleźć. :blink:

 

Jeszcze raz witam wszystkich i życze ciemnego nieba oraz udanych obserwacji oraz czasu do ich prowadzenia :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Niech no tylko Księżyc się schowa, a będzie troche czystego nieba, to zapewne wybierzemy się gdzieś poza miasto. Śledź forum wrocławskie.

Na początek lornetka to świetna sprawa, a ile radochy z odkrywania nieba po raz pierwszy....

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Johnny na AF :)

 

Z Wroclawia nie jestem, ale projektowanie jest mi niezmiernie bliske ;) (lookni w moj blog). Moze nie przemyslowe, ale jak najbardziej uzytkowe.

 

Wroclaw ma chyba u nas na forum najmocniejsza ekipe. Wynika to zapewne z aktywnosci niektorych "czlonkow". Tak wiec, masz chlopie szczescie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Witam..:):D

No niestety ja takze przegapie zlot poniewaz mieszkam w Nowym Jorku :( szkoda, ze tutaj nie ma takich zlotow.No ale moze na nastepnych wakacjach bedzie jakis zlot(ja bede w polsce) to sie zalapie...;)

Jeszcze raz Witam :D:D

Edytowane przez Kubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Witam..:):D

No niestety ja takze przegapie zlot poniewaz mieszkam w Nowym Jorku :( szkoda, ze tutaj nie ma takich zlotow.No ale moze na nastepnych wakacjach bedzie jakis zlot(ja bede w polsce) to sie zalapie...;)

Jeszcze raz Witam :D:D

 

Warszawa pozdrawia Nowy Jork ;)

 

Cos sporo ostatnio forumowiczow zza oceanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę.

Rozumiem, że wszyscy odpowiadający wcześniej zrozumieli tę sentencję w tytule? Bo ja niestety nie, chociaż pojedyncze słowa wyglądają znajomo, i bardzo chciałbym prosić o przetłumaczenie.

 

Pewnie cos o pozdrowieniach, dobrym zdrowiu nawet... ech, maslo maslane mi wychodzi.

Lepiej sie nie przyznawac, ze z laciny noga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawa pozdrawia Nowy Jork ;)

 

Cos sporo ostatnio forumowiczow zza oceanu.

Hehe dziekuje... :Salut:

No wlasnie trzeba zrobic jakis zlot w Nowym Jorku... :D

Ciekawe czy ktos jest jeszcze z NY lub gdzies z jego okolic

Edytowane przez Kubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no ja też mało taktownie zacząłem od konkretnego pytania o sprzęt zamiast się przedstawić.

Ale to dlatego,że po prostu nie zauważyłem tego tematu ;)

Zatem mam na imię Tomasz, mieszkam w Gdańsku, jestem lekarzem.

Astronomią interesuję się od wczesnego dzieciństwa,ale nigdy nie było funduszu na zakup sprzętu. Teraz po czytaniu przez około miesiąc tego forum być może uda mi się coś wysupłać. Na razie kupiłem lornetkę 10x50 (ale raczej z niższej półki ;)

Jeżeli chodzi o telep to mam raczej wyrobione zdanie- zbieram na Syntę.

Do tej pory moje wyczyny astro ograniczaly się do obserwacji przez PZO 6x30, lunetkę z AstroCabinet i przez zbudowany własnoręcznie refraktor ze szkieł okularowych (70/1000). Mam też w mojej biblioteczce moją "biblię" astronomiczną- "Niebo na dłoni". Niedawno zakupiłem także "Niebo na weekend".

Mam nadzieję,że uda mi się nawiązać jakieś kontakty z lokalnymi (lub nie) astromaniakami co by wspólnie coś poobserwować i czegoś się od bardziej doświadczonych nauczyć.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie,

Tomek R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Juz od kilku tygodni czytam Forum i w koncu postanowilem sie zarejestrowac. Mam na imie Damian, moje zainteresowanie astronomia zaczelo sie gdy wracajac pewnej nocy do domu ujzalem na niebie ksiezyc, niby nic szczegolnego, bo nie raz juz go widzialem ale jednak tej nocy mial on ciekawe towarzystwo, otoz znajdowala sie przy nim wielka i jasna kropa, wyraznie jasniejsza i wieksza od innych gwiazd. Widok byl bardzo niecodzienny dla mnie i bardzo zachwycajacy. Nastepnej nocy, chcac popiescic oko widokiem ksiezyca i jego towarzysza, wyszedlem na balkon i z wielkim entuzjazmem spojrzalem na owa parke, ksiazyca i wielkiej bialej kropy... Nie musialo duzo czasu uplynac abym stwierdzil ze Kasiezyc i kropa maja sie ku sobie, poniewaz wyraznie zmniejszyl sie dystans miedzy nimi a ksiezyc bardziej niz poprzednio usmiechal sie swoim sierpem. Spogladajac na ten piekny widok w glowie pojawialy sie pytania, dlaczego ta kropka jest blizej ksiezyca niz wczoraj, dlaczego ksiezyc zmienil ksztalt, dlaczego gwiazdy sa w tym samym miejscu co zawsze a kropka nie moze usiedziec w miejscu, dlaczego.... Bedac z natury bardzo rzadnym wiedzy zaczalem szukac odpowiedzi na moje pytania, ktorych rodzilo sie coraz wiecej i wiecej.. Powolutku moje pytania zyskiwaly odpowiedz... Okazalo sie ze kropka to planeta, ze ksiezyc ma fazy i ze...musze uwazc na latarnie jak ide ulica z glowa zadarta do gory hihi. Gdy juz co nieco wiedzialem zapragnalem spojrzec w niebo przez magiczne szkielko i zobaczyc cos czego byc moze ktos inny nigdy nie zobaczy. Jedynym sprzetem jaki mialem do dyspozycji byla rosyjska lornetka 10x50. Dokladnie nie wiedzialem czego i gdzie szukac..Pierwszym moim sukcesem w poznawaniu nieba bylo odnalezienie Syriusza, to byla prawdziwa eksplozja radosci, gdy patrzac na jasny punkcik moglem powiedziec sobie w duchu: widze Cie, to Ty jestes Syriusz! Znajac juz Syriusza moglem obrac go jako punkt odniesienia do poznawania innych gwiazd i gwiazdozbiorow, to bylo fascynujace. Niezapomniane bylo rowniez czekanie na Jowisza do 4 nad ranem. Siedzialem w pokoju z lornetka w rece i lekko przysypiajac spogladalem przez okno na niebo oczekujac Jowisza. Nie mialem pewnosci gdzie dokladnie sie pojawi i jak bedzie wygladal wsrod gwiazd i czy wogole uda mi sie go zobaczyc.... Gdy juz prawie usnalem zza bloku wylonila sie jasna kropka, od razu podejrzanie wygladala i pomimo mrozu otworzylem okno i opierajac lornetke o parapet skierowalem wzrok ku tak wyczekiwanej plamce swiatla. Tej nocy nie zapomne, to co zobaczylem w lornetce przyprawilo mnie o zachwyt i szalejaca w mojej glowie radosc. Oczom mym ukazal sie przepiekny obraz: wielka jasna kropa z malymi czterema punkcikami obok... Pytan bylo mnostwo i niestety nikogo kto by mi udzielil na nie odpowiedzi ale za to ogromna satysfakcja z samodzielnych poszukiwan odpowiedzi rekompensowala brak guru od gwiazd. Pomimo ze minelo kilka lat od pierwszych lornetkowych obserwacji, niestety moje doswiadczenie jest nadzwyczaj ubogie. W tym roku jak bumerang powrocil do mnie zapal z tamtych czasow i mam nadzieje ze czas pozwoli mi na delektowanie sie wspanialym widokiem naszego nieba.

Rejestrujac sie na forum mam nadzieje znalez odpowiedzi na wiele pytan ktore kraza na orbicie wokol mojej glowy. Nie gniewajcie sie jak powiem cos nie tak, jak bede sie dopytywal, czasem zanudzal...to wszystko z checi wlania sobie troszke oleju....

Konczac ten przydlugi i nudnawy wstep, mowie wszystkim forumowiczom glosne: HELLO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na ASTROFORUM. Od pewnego czasu już tu zagladałem. Chciałbym prosić o pewne wyjaśnienie /sorry, ale jestem początkujący/. Jeśli mamy podaną ogniskową obiektywu /np. 1000 mm/ i okularu /np. 10 mm/ oraz podany kąt widzenia okularu przez producenta /np. 45*/, to czy na podstawie tych informacji możemy określić jakie pole widzenia będzie miał refraktor przy tym okularze ?

Pozdrawiam - Antares13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Mieszkam w Poznaniu, mam 19 lat, jestem studentem UAM. Astronomią interesuje się od wielu lat, spodziewam się że na tym forum z pomocą innych użytkowników pogłębię swoją wiedzę z dziedziny astronomi, a tagże poznam nowych przyjaciół.

 

Witamy!

Mozesz przyblizyc gdzie mieszkasz w Poznaniu?

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.