Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Malwina.

Nie daj się wpuścić w maliny i nie zbieraj na teleskop. A zamiast forum poczytaj (o ile tego jeszcze nie zrobiłaś) dobre książki, ew. porządne strony kilku doświadczonych astronomów. Zaczynanie przygody z astronomią od forum jest wielkim nieporozumieniem...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zainteresowanie astronomia nie zaczelo sie tu na forum.Decyzje o kupnie teleskopu podjelam sama bez niczyjej namowy.A forum traktuje jako miejsce, gdzie moge zdobyc pare cenych informacji i zapoznac ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wiec zadne maliny nie wchodza w gre...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzic wybor telepa - no sie doradzi ;)

Ale najwiecej wiedzy i umiejetnosci mozna wyciagnac na zlotach, czy tez znajdujac niedaleko siebie kogos doswiadczonego. Zloty dadza to, czego normalnie sama nie jestes w stanie latwo "wyciagnac" - mozliwosc "polukania" przez rozmaite sprzety, pokombinowania z konfiguracjami, naumienia sie znajdowania obiektow, no i w ogole. Zreszta znalezienie przyjaciol o wspolnych zainteresowaniach - bezcenne, za wszystko inne .... i tak zaplacisz :D

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem jaki. Bede wdzieczna jak mi cos doradzicie:)

 

Napisz proszę, jakimi funduszami dysponujesz (to najważniejsze), co zamierzasz obserwować najczęściej (obiekty głębokiego nieba czy planety), czy będziesz to robiła w jednym miejscu, czy też chcesz mieć sprzęt "mobilny", itp. Im więcej szczegółów podasz, tym trafniejsza będzie nasza porada.

 

Nie wahaj się pytać - chętnie pomożemy :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zaden z moich znajomych nie interesuje sie astronomia.I fajnie by bylo znalesc kogos takiego, bo samemu trudno znalesc obiekty.Jezeli chodzi o moja wiedze na temat sprzetu tez jest cienko. A fundusz na teleskop dopiero zbieram. Szukam teleskopu mozliwe taniego i oczywiscie dobrego.Na poczatek moze byc uzywany, byle by cos bylo. I szukam teleskop wygodny do przenoszenia. Nie wyobrazam sobie robic to tylko w jednym miejscu.Dzieki wielkie za to ze sluzycie rada:)!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz proszę, jakimi funduszami dysponujesz (to najważniejsze), co zamierzasz obserwować najczęściej (obiekty głębokiego nieba czy planety), czy będziesz to robiła w jednym miejscu, czy też chcesz mieć sprzęt "mobilny", itp. Im więcej szczegółów podasz, tym trafniejsza będzie nasza porada.

Po co?

Synta 8" na Dobsonie :ha:

 

A powazniej (choć Synta jest powazna ;) )- to jeszcze potrzebne by było info, czy sama "tachac" bedziesz telep, czy zaprzegniesz do tego jakas "sile pociagowa" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie, ze sama bede musiala dzwigac:( Chociaz mam kota to do niego moge go przypiac :rolleyes:

:ha::D

 

Jeżeli sama, to polecam coś o dużym zwierciadle, stabilnego, masywnego i jednocześnie lekkiego i mobilnego, ale takie rzeczy to tylko w Erze... :ha:

 

A tak całkiem poważnie, polecam Newtona do 15 cm na EQ3-2, bo to jeszcze będziesz w stanie sama tachać :szczerbaty: ja do 20 cm z HEQ5 potrzebuję drugiej osoby (statyw i głowica no problem, ale tubus jest niewygodny i za duży na jedną osobę)

Edytowane przez Lupus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej zbieram informacje na temat teleskopow, gdyz nie wiem o nic praktycznie nic. A czasu mam duzo, bo ja uczaca sie, nie pracujaca wiec pieniazki zbieram powoli.Macie moze jeszcze jakies pomysly zeby mi doradzic??:)

 

Robisz bardzo dobrze - najpierw informacje, potem zakupy :helo: gdyby wszyscy tak postępowali, na forum nie byłoby tylu przypadków chybionych zakupów i rozczarowania ze sprzętu.

 

Na początek mogę doradzić uczestnictwo w jednym ze spotkań lub zlotów astronomicznych. Poznasz tam podobnych pasjonatów, którzy naprawdę z wielką chęcią doradzą Ci przy wyborze sprzętu (reflektor, refraktor, etc.), apertury a wreszcie konkretnego modelu teleskopu dostosowanego do Twoich możliwości finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZLOT najpierw!

Pisze to ten, co ma to, co mieć powinien, ale wyłącznie dlatego, że był na zlocie!!!

Ewentualność druga, choć gorsza: znajdź w poblizu siebie kogoś naprawdę doświadczonego, kto "naocznie" i "nausznie" ci uświadomi w czym rzecz. Tyle, że może to być bardziej subiektywne, bo z jednej strony.

Dla nas na razie jest podstawowa trudność: nie wiadomo ile pieniążków chcesz / mozesz przeznaczyć na sprzęt i jakie masz wobec niego oczekiwania. Zauważ też, że komplet w miarę dobrej klasy okularów (i innego "niezbędnego" osprzętu) i tak pewno przekroczy koszt telepa. Ale za to wydatkowanie moze trwać latami :) albo ... zawsze :rolleyes:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was,

Przez prawie rok biernie sledzilem forum, lecz teraz przyszedł czas by cos napisac :)

Moje zainteresowanie zaczęło sie w czasach wielkiej opozycji Marsa (ale nie przez Marsa, tylko przez te latające noca samoloty)

Potem była lornetka, a następnie Optisan 700/76 Obecnie użytkuje popularną Syntę 200/1200, z której jestem jak najbardziej zadowolony.

Warunki mam całkiem dobre, tylko kilka lamp przeszkadza. Jakby ktoś miał ochotę na wspólne lukanko to zapraszam :Beer:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wstępnych zapowiedzi wynika, że w październiku będzie zlocik w Bukowcu k. Łodzi, więc za daleko byś nie miala :) A poczytaj w "Zlotach" o poprzednim zlocie w tym miejscu ("Zlot w centrum Polski") - było odlotowo :D W sumie piszę to ze smutkiem, bo ja najprawdopodobniej tam nie zawitam- za dużo wziąłem sobie na barki, jeśli chodzi o pracę zawodową...

Jak nie chcesz czekać- w miedzyczasie parę zlotów też będzie.

 

Mój telep kosztował 1099 zł - i po prostu jest znakomity :) ale za to pewno dość niewygodny do noszenia dla ciebie... no chyba że ten kot :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zlocie na pewno wszyscy powitają Cię z otwartymi rękami i doradzą przy wyborze teleskopu.

Jeśli będziesz kiedyś w okolicach Lublina, a niebo będzie bezchmurne, możesz śmiało wpadać na obserwacje :helo: wprawdzie u nas nie ma żadnego zlotu, ale często robimy wypady w teren. Zapraszamy :szczerbaty:

Edytowane przez Lupus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.